Общини и граждани обсъдиха 18 проекта за общо 22.8 милиона лева
Публикувано на 19 Mar 2024 09:52
На 14 март в голямата зала на Община Велинград се състояха публични консултации на Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ). Тя има за цел да се оползотвори оптимално местния туристически потенциал и да се повиши качеството на човешкия капитал. За реализацията на концепцията са се обединили осем партньори: общините Велинград, Сърница и Брацигово, пловдивските организации „Консултанско бюро Напредък 7“ и „Сдружение гражданско общество“, Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Ал. Константинов“ и хотелите „Арте“ и „Велина“.
В залата присъстваха почти всички служители на Общинската администрация начело със заместник-кмета Светла Томова, заместник-кметът на община Сърница Халил Туджар и един единствен общински съветник - Емил Моллов. Сред публиката бяха заместник-кметът Исмаил Моллов, директори на общински учебни заведения и малък брой граждани.
Консултациите бяха водени от управителя на Областния информационен център - Пазарджик Радослав Пешалов. Той съобщи, че на областно ниво проектите са за общо 80 милиона лева, но не всички ще бъдат финансирани. Кандидатствали са 37 концепции, от които на първи етап са одобрени 33 и за тях се провеждат публични консултации, за да може чрез подхода „отдолу нагоре“ да се чуе мнението на местната общност.
Концепцията бе представена от Радка Русева, директор на дирекция „Европейска интеграция“ в ОА. В концепцията са заложени 18 проектни идеи, за които се търси финансиране от повече от една европейска програма. Най-голям брой са предложенията по Програма „Развитие на регионите“:
Обновяване и облагородяване на парк „Клептуза“
Основен ремонт на съществуваща сграда в Парк „Клептуза“
Подобряване на туристическия потенциал на община Сърница
Изграждане на Общностен център за ранно детско развитие в Брацигово
Внедряване на мерки за енергийна ефективност в Исторически музей – Велинград
Изграждане на нова сграда, оборудване и обзавеждане на детска градина „Фантазия“
Модернизация на образователната среда в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ -Велинград
Планирано е още: създаване на посетителски център за популяризирането на местното културно, природно и историческо наследство в Сърница; закупуване на училищен автобус за ПГИТ „Алеко Константинов”; мерки за превенция и управление на риска от наводнения по Чепинска река от Велинград до Драгиново; осъществяване на връзка на образованието с пазара на труда в сферата на туризма чрез развитие на дуалната система; инвестиции за социални и здравни услуги и активни мерки на пазара на труда по Програма „Развитие на човешките ресурси“ в размер на 1 220 000 лева.
В хода на обсъждането г-н Емил Моллов постави въпроса кога и как са събирани идеите, тъй като част от присъстващите ги чуват за първи път и те не са комуникирани от общината. Той подчерта, че по този начин отново се ощетяват и дискриминират едни училища за сметка на други. И допълни, че както е тръгнало езерото Клептуза ще изчезне, докато общината губи време. Заместник-кметът Светла Томова отговори, че концепцията е разработена от „екипа на кмета“, като са спазвали критериите по Програмата за развитие на регионите. Тя обясни, че в проекта е заложен ремонт на физкултурния салон на СУ „Св. св. Кирил и Методий“, тъй като училището има предписание от РЗИ, че салонът им е негоден и отдавна трябва да е запечатан. Не съм против да бъдат одобрени всички проекти на всички училища, но на вашето бюро една година стоя без резултат предложение на ремонт на покрива на СУ „В. Левски“, посочи Емил Моллов. Изяснено бе, че салонът на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ междувременно е одобрен за финансиране от МОН.
На въпрос от „Темпо“ по какви критерии общината е избрала партньорите по проекта г-жа Русева отговори, че времето за подготовка е било много кратко и затова са избрали двете пловдивски организации, с които вече са работили по други проекти. Хотелите пък са избрани заради заложеното в концепцията дуално обучение. Община Сърница получи похвала, че е успяла да се справи и да представи свои проекти за рекордното време от „една нощ“.
Зададохме и въпроса дали това е проектът, с който общината кандидатства за европейски средства в размер на 3 милиона лева за Клептуза, както е посочено в програмата за управление на кмета К. Коев за този мандат. Г-жа Томова даде утвърдителен отговор и обясни, че за Клептуза няма да има средства от целевата субсидия за капиталови разходи, както бе обявено на общественото обсъждане на бюджета за 2024 г. Причината е, че с парите от целевата субсидия общината ще погасява неизплатения заем към Министерството на финансите.
Зам.-кметът Св. Томова разясни, че строителството на нова сграда на Детска градина „Фантазия“ е планирано да стане на парцел в близост до сегашния, за който от години общината плаща наем на фамилия Оскови. Строителството е обвързано с ликвидацията на дружество „Свежина“, в което общината има дял. Дружеството разполага с имот зад бензиностанция „Петрол“ - ако Общинският съвет реши, общината ще трябва да изкупи дела на частния партньор и така да бъде осигурен парцел за детската градина. Директорката на ДГ „Фантазия“ Мая Якимова припомни, че това е първата детска градина във Велинград и 70 години чакат сграда и нормални условия за 167 деца. Много се радваме за проекта и имаме надежда да се случи, каза г-жа Якимова.
Председателят на рибарското сдружение „НИЛЕТ“ Антон Бояджиев също застъпи мнението, че при изготвянето на концепцията е можело да има срещи с повече информация за гражданите. Той попита дали още съществува идеята за концесия на Клептуза, след като тук се предлагат други проекти. Г-жа Томова отговори, че идеята за концесия е била отхвърлена от Общинския съвет, с което изненада аудиторията, защото няма такова решение на местния парламент. Г-н Бояджиев препоръча, че в района на язовир Доспат вече има изградени много места за отдих, затова е по-добре да се мисли за изграждане на кейове за лодки. По отношение на риска от наводнения по река Чепинска той бе категоричен, че планът още не е приет заради наказателна процедура в ЕК и трябва да се засегнат и по-високите притоци на реката, които са особено рискови.
На финала на продължилата близо 2 часа дискусия г-жа Светла Томова благодари на всички, участвали в разработването на КИТИ, както и за многобройните въпроси от граждани, защото те са коректив за общината. Сега започва етапът на очакване дали ще бъде получено исканото финансиране за проектите на обща стойност 22 980 000 лева.
Елена Баева
Един от проектите, за които общината търси пари е за ремонт на парка и сградата на Клептуза.