

Туризмът расте, приходите от минерални води намаляват
Публикувано на 26 Mar 2024 10:18
Всяка година расте броят на туристическите обекти във Велинград, които ползват минерална вода. В СПА столицата се строят нови хотели, нови басейни, нови атракциони. Общината издава нови разрешителни за водовземане на минерални води от двете находища в Каменица и Драгиново, които стопанисва вече тринадесета година.
Но приходите в общинската хазна от такси за водоползване съвсем не нарастват със същото темпо. Дори точно обратното: за 2023 г. общината е получила от таксите за минерални води сумата от 183 361 лева. Данните са от отчета за броя ползватели и сумите от таксата, който Общинският съвет ще разгледа на сесията на 28 март.
За 2023 г. сумата от водоползването на минералните води е с около 6000 лева по-малко от събраните за 2022 г. общо 189 658 лева. Една от причините за ниските приходи са цените на минералните води. Определената от държавата цена за кубик минерална вода, по която плащат туристическите обекти със СПА услуги, не е променяна от 2011 г. и е 0.50 лева. За разлика от всички регулирани от държавата цени, които особено през последните 2 години летят нагоре, цената на минералната вода остава напълно незасегната от инфлацията.
Държавното дружество „Специализирани болници за рехабилитация - НК“, което ползва минерална вода за балнеология и лечение, плаща по друга, в пъти по-ниска тарифа - 0.05 лева/кубик. Според представената справка Община Велинград има разрешителни и ползва минерални води от находищата Каменица и Драгиново, но не плаща за тях. Същото важи и за Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“, което стопанисва Плажа, Закрития басейн и общинските бани - Кална и двете бани в Чепино. Без такса ползват минерална вода за отопление ОУ „Христо Ботев“, ДГ „Фантазия“ и НЧ „Васил Левски-1904“.
Според данните от общината дължимите такси за 2023 г. не са платили двама ползватели - „Амос Спорт“ ЕАД, който дължи 9776 лева и и ЕТ „Янов - Пенчо Янов“ с дължими 5011 лева. От общината обявяват, че преодстои да връчат актове на неизрядните платци.
Другото, което предстои, е изработване на проекти за санитарно-охранителните зони на находищата „Велинград-Каменица“ и „Велинград-Драгиново“.
Елена Баева
На фона на разрешениет от общината големи количества минерална вода за хотели и басейни, много от уличните чешми пресъхнаха.