На първа съдебна инстанция д-р Данчо Гурдев победи КПОНПИ
Публикувано на 28 Mar 2024 08:43
На 26 март 2024 г. Административен съд - Пазарджик отмени решението на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) срещу д-р Данчо Гурдев. КПКОНПИ ще трябва да плати на д-р Гурдев сумата от 1510 лева за разноски по делото. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
До акта на АС - Пазарджик се стигна, след като д-р Данчо Гурдев подаде жалба срещу решение на КПКОНПИ от септември 2023 г. Решението на антикорупционната комисия излезе точно по време на предизборната кампания, в която д-р Гурдев беше кандидат за кмет на Община Велинград. Тогава КПКОНПИ обяви, че установен конфликт на интереси като управител на „МБАЛ-Велинград“ ЕООД и наложи на д-р Гурдев глоба в размер на 5 000 лв. плюс отнета в полза на държавата сума от 1 505 лева. Основният аргумент на КПКОНПИ е, че в качеството си на управител на общинската болница д-р Гурдев е издал 7 заповеди, с които е наредил изплащането на до пълнително материално стимулиране (ДМС), в това число и на самия себе си - упражнил е правомощия по служба в свой частен интерес.
Административен съд - Пазарджик приема, че оспореното решение е издадено от компетентен колективен специализиран административен орган - КПКОНПИ, с мнозинство от 3 на 1 гласа. Спазени са правилата, тъй като решението е прието след изясняване на всички факти и обстоятелства от значение за случая, изискана и получена информация и документи и извършени служебни справки. Дадена е възможност на д-р Гурдев да се запознае с материалите по преписката, да бъде изслушан, да прави възражения и да сочи доказателства.
В същото време съдът отчита факта, че през февруари 2022 г. д-р Гурдев е назначен в „МБАЛ-Велинград“ на длъжността „лекар анестезиология и интензивно лечение“ и в договора му е посочено, че: „Разликата в трудовото възнаграждение до 5 000 (пет хиляди) лева месечно – чисто възнаграждение – да се допълва с ДМС.“ През юни 2022 г., след спечелен консурс, д-р Гурдев бе избран за управител на болницата и кметът К. Коев е сключил с него договор за възлагане на управление. С този договор едноличният собственик на капитала е дал съгласието си д-р Гурдев да упражнява лекарската си професия по специалността, като със сключения трудов договор е определено трудовото му възнаграждение – основно, допълнително и разликата в трудовото възнаграждение до 5 000 лв. месечно. Затова съдът приема, че не е налице упражняване на властническо правомощие по определяне на допълнително материално стимулиране от д-р Гурдев в качеството му на управител в негова лична полза, а е в изпълнение на сключен трудов договор. А липсата на релевантен частен интерес води до извод за липса на конфликт на интереси.
Това е пореден съдебен спор, свързан с ключовото решение на Общински съвет - Велинград от февруари 2023 г., когато бе сменен управителя на „МБАЛ-Велинград“ д-р Данчо Гурдев и на негово място бе избран д-р Заприн Пепелов. В началото на март 2024 г. АС - Пазарджик отмени 4 пункта от това решение като незаконосъобразно и спорът продължава на следваща съдебна инстанция. Д-р Гурдев води и лични дела срещу „МБАЛ-Велинград“. Докато тече дългата съдебна битка, голяма част от проблемите в общинската болница не са намерили решение. В същото време Общинския съвет прибавя и нови, като преобразува парцели в райони на болницата от публична в частна общинска собственост. Ще продължим да следим решенията на съдебните инстанции и на местната власт, защото бъдещето на общинската болница е от значение за всички жители на нашата и съседните общини.
Елена Баева