20 години идеята за обществен посредник стои само на хартия
Публикувано на 03 Apr 2024 09:47
Преди 20 години, през 2004, Общински съвет - Велинград направи първия си и засега единствен опит за избор на обществен посредник. Интересът към конкурса беше огромен - явиха се 12 кандидати с различни професии и квалификации, които представиха свои концепции пред комисия от общински съветници.
Оказа се, че изборът на омбудсман е трудно упражнение по демокрация и изборът очаквано се провали...
Длъжността обществен посредник или омбудсман съществува в правилниците за дейността на сменилите се оттогава вече 7 местни парламента. Но това е напълно формално - има такъв текст в Закона за местното самоуправление и Общински съвет - Велинград единствено го „пренася“ в своя правилник. През всичките 20 години общинските съветници нито веднъж не са обсъждали дали нашата община има нужда от обществен посредник, какви биха били ползите за гражданите и институциите, какъв човек е нужен за подобен отговорен пост и т.н. Такъв разговор изобщо не е започван и това съвсем не е случайно.
Местната власт е улеснена да не избира обществен посредник от текста на самия закон. Защото в чл. 36. /1/ законодателят „мъдро“ и най-вече удобно е записал: „Общинският съвет може да избира обществен посредник“. При такава формулировка Общинският съвет може да избира, може и да не избира - не е длъжен, не търпи нито критики, нито санкции, всичко е въпрос на добра воля. И огромната част от общинските съвети по места избират лесния начин - може да не избират омбудсман. И така, съвсем законно, лишават гражданите от възможността да имат свой представител пред местната власт. Вместо да изградят институция, която да приема сигнали и питания от граждани, да съдейства за решаване на местни проблеми, да бъде коректив и посредник между местната власт и жителите, общината вече 20 години предпочита удобно да пасува.
Законът е дал възможност активна страна по темата да бъде председателят на Общинския съвет, който има право да внесе предложение за избор на обществен посредник. Това става след проведени консултации с председателите на политическите партии, представени в Общинския съвет. Законът отново дава „и хляба, и ножа“ в ръцете на съветниците с изискването, че общественият посредник се избира с мнозинство две трети от общия брой общински съветници с тайно гласуване. Такова голямо мнозинство от 20 гласа не се изисква при нито един друг избор - например за управители на общински дружества са достатъчни 15 гласа. И това ясно показва, че още в самия закон общественият посредник е обвързан с волята на политиците и в работата си ще е техен подчинен. През 2018 г. беше направен опит за законодателна промяна, подкрепена и от Националната асоциация на местните обществени посредници: местен омбудсман да се избира с обикновено мнозинство от 1/2 от съветниците и длъжността да се финансира от държавния бюджет. Исканите промени също останаха на хартия.
Какво губим всички ние като граждани от липсата на обществен посредник в община Велинград? Според закона общественият посредник съдейства на гражданите относно спазването на техните законни права интереси пред органите на местното самоуправление. Той има правото на питания, срещи и обяснения от страна на кмета на общината, общинската администрация и от председателя на общинския съвет. По желание на гражданите общественият посредник може да присъства и отстоява интересите им на приемните дни на кмета на общината, председателя на общинския съвет, заместник-кметовете и другите началници на отдели в Общинска администрация. Той има право на съвещателен глас в комисиите и на сесията на Общинския съвет.
През 2008 г., в рамките на проект, сред 100 велинградчани е направено социологическо проучване по темата за обществения посредник. Ето как тогава нашите съграждани са отговорили на въпроса „Бихте ли подкрепили инициативата за избиране на обществен посредник в община Велинград?”:
* 34% от анкетираните велинградчани дават безрезервна подкрепа;
* 13% - да, ако човекът е обучен, честен и човечен;
* 11% - да, но ще изчакам кого ще изберат;
* 9% - да, но ако няма статут на чиновник;
* 6% - да, но имат въпроси;
* 3% - да, защото е европейска практика;
* 2% ще са доволни, че има на кого да се оплачат и един човек е отговорил, че би подкрепил омбудсмана, но ако го избират гражданите, а не Общинския съвет.
В същото време 10% са категорично против, 2% смятат, че това ще е просто още един началник, 8% изразяват пълно недоверие и смятат, че всички са корумпирани, а в Общинския съвет всичко става с пазарлък. Рекапитулацията е, че около 78% подкрепят, а около 22% не подкрепят избора на обществен посредник във Велинград.
Не е ясно какви биха били отговорите на подобен въпрос с днешна дата. Пък и никой не е тръгнал да ни пита! Законът е спазен - има текст за избор на омбудсман в правилника. И някой ден, след някоя година или някъде в далечното бъдеще Общинският съвет „може“ да избере човек с важната отговорност да бъде обществен посредник. Дали ще трябва да почакаме още 20 години?
Елена Баева