30 Jun 2025


Дарители, които пазят традицията на писаните яйца от Чепинско

Публикувано на 23 Apr 2024 12:19

Художничка, доктор по химия, професионална гимназия по дървообработване - ако търсите връзката между тях, тя е дарителство в името на традицията на писаните яйца от Чепинския край. Тази местна традиция има дълбоки и здрави корени, в които се преплитат и съдбите на хора, помогнали за нейното оцеляване, развитие и продължение. 


Преди 125 години в село Лъджене, в семейството на Иван и Анка Малчеви, се ражда тяхната първа дъщеря Мария. Любовта към рисуването, талантът и срещата с писателя и художник Николай Райнов прокарват пътя й до Художествената академия в София. Мария Малчева е сред творците, които през 1931 г. основават Дружеството на новите художници, което по-късно се преименува на Съюз на българските художници. Тя е ученичка и последователка на Петър Дънов, а нейната гарсониера в столичния квартал „Гео Милев“ е средище на известни български художници и интелектуалци, сред които Дечко Узунов, Ненко Балкански, Мария Йосифова, Васил Иванов и др. Голяма част от нейното творчество е свързана с рисуването на икони, но на родния си Велинград Мария Малчева оставя и друг голям дар: тетрадка с рисунки на над 200 модела великденски писани яйца, 65 сватбени кърпи и 25 чифта чорапи. През 1950 г. тя започва да събира моделите от всички селища на Чепинския край, а по-късно дарява рисунките на Историческия музей във Велинград.
Как да измерим стойността на едно такова дарение? За да оценим направеното от Мария Малчева, трябва да се върнем в средата на ХХ век и да си дадем сметка, че тогава официалната комунистическа идеология в България е против религиозни празници като Великден и техните символи. Но М. Малчева обикаля кварталите на Велинград и околните селища, събира и рисува модели на писани яйца. Всяка нейна рисунка е съхранена памет за една вековна местна традиция – оригиналната восъчна техника за писане на яйца в Чепинско. Особено ценно в рисунките на Мария Малчева е, че те са направени с ръката и с душата на художник, с изключителна точност и изящество на рисунъка, с отношение към най-дребния детайл. Художничката прави разгърната картина на всеки модел, като разкрива цялата непрекъсваема линия на рисунъка. Това е трудна техника, която изисква знания и талант, както и вникване във философията, според която яйцето като символ на живота няма начало и край. Мария Малчева има и знанието за местните шевици със символи, прави паралели с орнаментите в текстила, стилизира част от тях и ги включва в моделите на писаните яйца. В България единствено художникът Ари Калъчев е направил нещо подобно, събирайки модели на писани яйца, но неговият албум не е запазен, което прави дарението на М. Малчева още по-ценно. Днес в залата, където Исторически музей – Велинград съхранява най-голямата колекция на великденските яйца в нашата страна, почетно място е отредено за портрета на Мария Малчева и за 58 табла със 107 нейни рисунки на писани яйца – модели, които тя е спасила от забрава и дарила на музея, за да останат като част от общата ни памет. През 2021 г., по повод 35 г. от смъртта на художничката, нейните племенници Анна Караиванова и Иван Малчев дариха на музея изработената от Мария Малчева носия, с която тя е посрещала гостите на всяка своя изложба.
Рисунките на Мария Малчева преди близо четвърт век вдъхновиха музея да започне своята Програма „Великден“. С осъществяването на тази програма е свързано името на друг голям дарител, благодарение на когото традицията на писаните яйца от Чепинско се пази и популяризира у нас и в чужбина – нашия съгражданин Петър Русев. 

Петър Русев показва восъчната техника в работилница за писани яйца в Сливен
Когато през 1999 г. ИМ – Велинград прави своята първа изложба „Великденски писани яйца от Чепинския край“ в Етнографския музей в Пловдив, Петър Русев и неговата фирма за бои „ПЕТ“ са спомоществуватели на събитието. И остават такива в продължение на повече от 20 години, подпомагайки финансово десетките изложби из цяла България, пътувания и изяви в европейски музеи и фестивали, организиране на работилници и ателиета, отпечатване на картички и дипляни. Помощта на Петър Русев не е само финансова, защото запазването на местната традиция на писаните яйца за него е кауза. Доктор по химия, той проучва с огромен интерес различните техники за боядисване на великденски яйца. Заедно с етнолога в музея Георги Куманов Петър Русев оказва голяма помощ за откриването на Ателието за писани яйца в нашия музей, където десетки деца за първи път хванаха писалките и се научиха да пишат великденски яйца така, както са го правили предците ни. „Искам традицията да остане тук!“, споделя Петър Русев при откриването на първото ателие през 2000 г. Същата е и мотивацията му през 2009 г. да учреди наградата „Сребърна писалка“ за победителя в ученическия конкурс за най-красиво великденско яйце. До 2023 г. наградата бе връчена 14 пъти, а един път бе дадена и „Златна писалка“ – на Илиян Пенев, който стана трикратен победител в конкурса. Наградата е стимул децата и младежите във Велинград да опознаят и да продължат традицията, както и за местните майстори на писалки с доайен Никола Ботев. Петър Русев помага и на майсторки на писани яйца, подкрепяйки участието на много от тях  в изложби, базари, фестивали, гостувания в чужбина. През 2003 г. той инициира първата изложба на местни майсторки с кухи яйца, което се оказва важна стъпка  за съхраняване на традицията. Творческият тандем Георги Куманов – Петър Русев прави изложбата „Великденските яйца на България“, която и до днес обикаля страната . През 2016 г. заедно с доц. д-р Светла Ракшиева създават и изложбата „По пътя на писаните яйца“, която обикаля Европа и популяризира восъчната техника от Чепинско в Германия, Австрия, Унгария, Хърватия, Словения, Румъния, Украйна, Словения, Полша, Сърбия... Това е първата изложба на Исторически музей – Велинград зад граница – в полската столица Варшава. Петър Русев е от истинските дарители, които не търсят светлините на прожекторите, а вършат своето дело с отдаденост и скромност.
През 2016 г. Петър Русев бе сред първите, които подадоха ръка и на новото събитие - Голямото писане на великденски яйца от Чепинския край, осигурявайки бои, яйца и писалки за стотиците участници.
Росица Рускова и Димитър Мавров с първото яйце
По същото време в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“ с директор инж. Росица Рускова, под ръководството на учителя Димитър Мавров ученици създадоха първото голямо яйце с уникални мерки: височина 1.80 метра, диаметър 1 метър и тегло 120 килограма. То бе боядисано и изрисувано под ръководството на художника Бранко Манушев. Големите яйца вече са пет и всяко от тях е дарение, което в дните на Великден радва велинградчани и гостите на курорта. И също пази традицията, защото подобни големи яйца има в много български градове, но велинградското е единственото, направено по каноните на традицията в Чепинския край. Всяко от големите яйца се прави и се изписва от млади момчета и момичета от Велинград - с типичната за Чепинския край тъмночервена багра и по модел, който можем да намерим в тетрадката на Мария Малчева – „Пеперуда“, „Шишарка“, „Цвете“. Какъв по-голям символ, че мечтата и делото на дарителите са живи?! И че традицията ще остане тук и ще продължи като непрекъсваемата линия върху великденското яйце.
Елена Баева 


Велинград тел: 0876521487


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 10:56

Ще бъде гласувано решение за разполагане на 10 билборда с размер 3х4 метра в тротоарната площ на ул. „Д-р Дошкинов“ в кв. Чепино, които ще рекламират забележителности във и около Велинград. Предстои и поредна промяна на Програмата за капиталови разходи, като се предлага отпуснатата на предната сесия сума от 127 700 лева за подмяна на покрива на Покрития басейн „Антон Митров“ да бъде преразпределена за други обекти.

ПРОСРОЧЕНИ Към 31 май просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 16 328 441 лева, сочи публикувана на официа

Към цялата статия »


Защо Празниците на културата останаха без емблема?

Публикувано на 24 Jun 2025 10:53

А през последните години изгубихме един от символите на Празниците на културата - емблемата, която десетилетия наред винаги бе на сцената и бе част от цялостната визия на събитието. Велинградчани я помнят, защото тя съчетава това, с което нашият град е благословен: слънце, вода и чисто небе.
Създател на емблемата на велинградските Празници на културата е пазарджишкият художник, сценограф и изследовател на културния живот Марин Маринов. Преди години той сподели пред „Темпо“, че неговите контакти с с Велинград са от 80-те години на ХХ век.

Към цялата статия »


Кога община Велинград ще започне да работи по проекти в сферата на културата?

Публикувано на 24 Jun 2025 10:23


Преди доста време, в мандата на кмета Иван Лебанов, имаше идея Община Велинград също да въведе конкурсното начало в сферата на културата. Но пътят от идеята до нейното осъществяване се оказа дълъг и така и не бе изминат. И оттогава все така: общината си определя някаква сума за култура в бюджета, но няма нито критерии, по които тя се разпределя, нито каквато и да е форма за публичен отчет как се харчат парите. Например Общинският съвет гласува колко хиляди лева е бюджетът на ежегодните Празници на културата, но нито някой търси, нито няк

Към цялата статия »


Съветник предлага забрани за електрически тротинетки

Публикувано на 24 Jun 2025 10:22

Г-н Малинов призовава кмета да упражни своите права по Закона за местното самоуправление и да забрани движението на индивидуални електрически превозни средства по площадите, тротоарите, парковете и детските площадки за игра на територията на цялата община Велинград. По този начин ще се гарантира безопасността на пешеходците и опазването на обществения ред. 
Подобни заповеди вече издадоха кметовете на редица общини, между които Сърница и Панагюрище в нашата област. Точно преди година „Темпо“ публикува обширен материал, в който посочих

Към цялата статия »


„Гостоприемните“ пейки на Велинград

Публикувано на 24 Jun 2025 10:20

 Защото   много от пейките в Велинград съвсем не са гостоприемни нито за велинградчани, нито за гостите на курорта. Илюстрираме само с няколко снимки. 
Първата снимка е от Търговската улица - на „пъпа“ на града, откъдето минават всички. И трите пейки в началото на улицата са счупени, имат липсващи дървени части и не са безопасни за сядане.
Втората снимка е от градинката при „Еделвайс“ на булевард „Съединение“ - и тя е в същото потрошено състояние, което „хармонира“ и с близката чешмичка, от която отдавна не тече вода.

Към цялата статия »


Комисия пак ще проверява търговските площи на открито

Публикувано на 24 Jun 2025 10:17

да провери издадените от общината разрешителни и одобрени схеми и да ги сравни с реално използваните площи. Миналата година работата на комисията приключи с доклад, но това не доведе до реални промени.
На сесията в края на месец май съветниците дискутираха, че във Велинград има много обекти, които работят без нужните разрешителни и съгласуване от страна на общината. Посочени бяха примери за самоуправство в използването на общински площи, имаше и въпроси дали общината е санкционирала нарушители. Преобладаващото мнение на съветниците беше,

Към цялата статия »


„Каменски джаджорици“ пази диалекта на Каменица

Публикувано на 24 Jun 2025 10:15

 Заслугата за финализирането на сценария, сценичното оформление и режисьорската работа е на Даниела Цопанова. Чрез реализацията на проекта диалектната дума ще бъде извадена от хартиеното и речниково значение, и ще бъде представена с характерното си звучене и ударение. В постановката залагаме на много хумор и закачки и се надяваме да внесем подобаваща доза весело настроение сред публиката.
За всички дошли на премиерата, която ще бъде на 9 юли от 19.00 часа  в зала 1 на Народно читалище „Васил Левски - 1904“ сме подготвили и мини

Към цялата статия »


На детска площадка опасности дебнат отвсякъде

Публикувано на 24 Jun 2025 10:12


В момента опасности дебнат децата отвсякъде: стълбичката е изкъртена и стърчат болтове; част от въжетата са се откъснали; част от дървените дъски липсват, а други са счупени. Като цяло пързалката изобщо не бива да се ползва и това добре се знае от хората, защото на детската площадка деца няма. Пясъчникът само допълва мизерията - в сегашния си вид е годен само за игра на бездомните кучета, които обитават парка.
Децата от квартала имат право на безопасно, красиво и интересно мято за игра! Особено сега, когато идват лято и ваканция. Така

Към цялата статия »


Време е за юбилей: 60 години младежки духов оркестър

Публикувано на 24 Jun 2025 10:10

 вълнуващ и незабравим. Програмата за 28 юни, събота, е готова. Празничната вечер ще започне в 18 часа с откриването на изложба и фотокът. В 18.30 часа ще бъде открит нов мемориал на Димитър Мечев. Той ще замени досегашната паметна плоча, която бе поставена преди 10 години. Новият паметник ще бъде с интерактивен елемент, който ще дава възможност да звучат изпълнения на оркестъра.
В 19 часа на централния площад „Николай Гяуров“ ще бъде излъчен филм с кадри от историята на оркестъра. Половин час по-късно ще започне юбилейният концерт с

Към цялата статия »


Ще променят част от центъра на Ракитово

Публикувано на 24 Jun 2025 10:09

 и пространството зад ОНЧ „Будилник-1898“ - град Ракитово, заключени между ул. „Братя Кръстини“ и ул. „Пазарна“. В имота е разположена сградата на музея.
Основните задачи, които трябва да се решат с проектната разработка, са няколко. На първо място да се  съхрани представителния облик и да се обогати пространството в имота с озеленяване, което да се съобрази с конструктивното състояния на сградите и обектите в имота. Да се създаде площадно пространство, което дава възможност за ежедневно използване и за различен вид временни съб

Към цялата статия »


Малки обяви: 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 09:49


Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ

Към цялата статия »


Тийнейджъри откраднаха сено

Публикувано на 24 Jun 2025 09:46

 Жената се оплакала, че от нива в местност край селото апаши са отмъкнали част от намиращото се там сено, като за целта бил използван микробус.
С разследването се заели служители от полицейския участък, които скоро установили, че двама младежи – на 17 и 18 години от Ракитово и Велинград са извършили кражбата. За превоз на сеното те използвали буса на техен роднина. „Дуото“ е задържано в ареста на РУ-Велинград, а по случая е образувано бързо производство.
Темпо

Към цялата статия »


Момчетата от СК „Алфа” с медали от Балканиада

Публикувано на 24 Jun 2025 09:45


В смесените бойни изкуства първи стана треньорът на СК „Алфа”  Красимир Раданов. Три трети места спечелиха Марин Илиев, Асен Дриков и Христо Иванов.
Темпо

Към цялата статия »


Състезание комбинира спорт, приключение и любов към планината

Публикувано на 24 Jun 2025 09:44

и планинско колоездене (MTB), в дистанции от 15 до 55 км, с различни нива на трудност и положителна денивелация до 2900 м. На 2 август програмата включва MTB състезание на 33 км (D+ 920 м) и 55 км (D+ 1480 м), а на 3 август – Трейл бягане 15 км (D+ 670 м), 33 км (D+ 1600 м) и 55 км (D+ 2900 м).
Състезанието „Славееви планини Ултра“ събира любители на планината, спорта и природата – както напреднали бегачи и колоездачи, така и ентусиасти, търсещи нови предизвикателства. Всички трасета преминават през живописни гори, панорамни гледки и чист

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 24 Jun 2025 09:43

че има развитие и подобряване в представянето. Самият факт, че велинградчани завършиха полусезона на 6. място в група от 15 състава и са далече от лидерите, показва, че отборът се е примирил и е приел това да бъде част от групата на средняците. Там велинградчани са се настанили удобно заедно с отборите на селата Ивайло, Сарая, Козарско, Величково и изобщо не се притесняват от това! Никакъв напредък спрямо миналата година, когато отборът отново завърши на шести позиция преди зимната пауза.
На 20.12.2021 г. се провежда Общо събрание на „Сдр

Към цялата статия »


Юбилей, който връща спомени за Чепино

Публикувано на 24 Jun 2025 09:42

 На поканата за този юбилей е поставена снимка на сградата на читалището. Това е и повод да напиша, че това читалище е създадено през 1905 г. Основатели са учителите Филип Главеев, Миладин Досев, Мойсей Праматаров, Александър Лачев, Иван Илиев. След 1925 г. възниква идеята да се построи читалищен дом. Създава се инициативен комитет. Включват се всички жители на селото. Включва се и кооперация „Пробуда” в с. Баня-Чепино. Основният камък е положен на 28 август 1928 година. Изграждат я габровските майстори Минчо Бакалов и Кольо Минчев. Два

Към цялата статия »


Музикална продукция на школите в ОДК

Публикувано на 24 Jun 2025 09:40


На 18 юни родители и гости на събитието аплодираха всяко изпълнение. Прозвучаха популярни пиеси като Италианска полка, Зима от Годишните времена на Вивалди, Ода на радостта, Хава Нагила, Менует от Моцарт, откъс от балета „Петрушка“и много други. В края на концерта малките участници получиха грамоти за усърдие, редовно посещение на уроци и отлично представяне. 
Възпитаниците на школите в ОДК ще вземат участие и по време на Велинградски празници на културата: в пленера „Багри и ноти“, „Парад на приказните герои“, музикалните работи

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023