Извънредна сесия гласува бързи и спорни решения за болницата и „ВКТВ“
Публикувано на 23 Apr 2024 12:23
Извънредно и бързо на 15 април Общински съвет - Велинград гласува 4 важни решения.
Дневният ред от 4 точки не бе гласуван. В края на заседанието, в отговор на въпрос на „Темпо“, председателят на местния парламент отговори, че тъй като сесията е извънредна, дневен ред не се гласува. Справка с Правилника за дейността на Общинския съвет сочи, че такъв текст там липсва. А практиката на местния парламент в този мандат е противоречива - например на извънредната сесия на 30 ноември 2023 г. беше гласуван и предварително обявения дневен ред, и предизвикалата полемика дали това е законосъобразно допълнителна точка. Съвпадение или не, но спорната допълнителна точка, внесена от кмета Костадин Коев, беше за общинската болница. Същата тема предизвика напрежение и на извънредната сесия на 15 април.
Защо Програмата за капиталови разходи се променя през 15 дни?
По първа точка съветниците гласуваха поредните промени в Програмата за капиталови разходи, като този път на практика преразпределиха между различни обекти около 1 милион лева. Надежда Ключкова попита защо Програмата за капиталови разходи се променя през 15 дни и посочи, че в нито една друга община не се случва подобно нещо.
От името на Общинска администрация Петър Кондев отговори, че не могат да предвидят всичко и възникват обекти като пътна маркировка, ремонт в детски градини и асфалтиране на улици.
Опитите на малцината присъстващи граждани да се изкажат бяха категорично отхвърлени от председателя Димитър Гечев. Той заяви, че ще дава думата на граждани, само ако са подали писмено заявление 48 часа преди сесията. Зинка Благова попита как хората да спазят срока, след като извънредната сесия е обявена на 12 април (петък) в следобедните часове, но не бе удостоена с отговор.
С изключение на Н. Ключкова съветниците гласуваха предложените промени без никакво обсъждане. В случая няма как да е в сила дежурното обяснение, че тези детайли се гледат в комисиите, защото извънредната сесия се провежда без заседания на комисиите. Мнозинството в Общинския съвет даде ясен знак, че няма да се променя установената през последните години практика на всяка сесия да се променя Програмата за капиталови разходи.
Общинският съвет подкрепи създаването на защитена зона „Грънчарица“
Единодушно Общинският съвет даде съгласие за обявяване на защитена местност „Грънчарица“. Съветникът Емил Моллов поиска разяснения от страна на вносителя. Въпреки че кметът Костадин Коев, който е вносител на точката, беше в залата, разясненията бяха дадени от Димитър Гечев: „С две думи – да няма мина на „Грънчарица“.
В защитената зона попадат изцяло 10 имота, които са държавна частна собственост и частично 17 имота държавна частна и 2 имота общинска частна собственост. Според гласуваното решение в новата защитена местност трябва да има следните режими: забрана за пашата на кози по всяко време; забрана за разкриване на мини и кариери за добив на всякакви инертни и други материали, както и увреждането или изменението на естествения облик на местността, включително и на водните течения; забрана на всякакво строителство и изкопни дейности с изключение на изграждането и поддържането на горски пътища и забрана за промяна предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване.
Припомняме, че предложение за обявяването на нови защитени местности „Голяма Сютка“ и „Грънчарица“ бе внесено преди седмица в Министерството на околната среда и водите от народния представител Васил Тодев, Южноцентрално държавно предприятие, Асоциация на парковете в България, сдружение „Байкария“ и рибарско сдружение „НИЛЕТ“.
С още 30 декара общинската болница става все по-апетитен обект
За пореден път, както на 30 ноември 2023 г., новият Общински съвет гласува важно решение за общинската болница по „бързата писта“ на извънредно заседание – тоест без то да бъде разгледано в постоянните комисии и без възможност за каквато и да е обществена дискусия. Емил Моллов отново поиска разяснения от вносителя на предложението – кмета К. Коев, но не получи такива. Зинка Благова се опита да вземе думата по темата като гражданин, но бе прекъсната от кмета К. Коев, който й каза да си подаде писмено искане. Въпреки че не й бе дадена думата, Зинка Благова попита кмета Коев дали е готов да се разходи до ДАНС, защото общинската болница е обект от националната сигурност и по решенията ще има разследване. Тя обяви, че е написала писмо по темата за общинското здравеопазване до почетния председател на ДПС Ахмед Доган и ще информира новите съпредседатели Делян Пеевски и Джевдет Чакъров как са гласували съветниците от ДПС. На финала г-жа Благова заяви на кмета К. Коев, че това решение може да му коства кметския пост и напусна залата, а г-н Коев заяви: „Иска ти се, но няма да стане!“. Павел Александров също направи опит като гражданин да каже на съветниците, че темата е важна и трябва да бъде разгледана в комисиите и че това, което правят, е непрозрачно.
Кратко разяснение по точката направи Д. Гечев: има решения за преобразуване на 3 парцела около болницата от публична в частна общинска собственост, има оценка на парцелите и сега ще се гласува Община Велинград да стане съдружник в „МБАЛ Велинград“ ЕООД чрез увеличение на капитала с непарична вноска.
Непаричната вноска са 3 имота с обща площ над 30 декара на обща стойност 3 139 650 лева (по около 100 лева за кв.м.). Оценката е извършена от вещите лица Георги Дамянов от Велинград и Вергиния Иванова-Вълкова и Виктория Петрова от Пазарджик към дата 28 март 2024 г. Най-големият имот с площ 25 018 кв.м., с предназначение за комплекс за здравеопазване, е оценен на 1 783 240 лева. Имот с площ 3499 кв.м., предназначен за Спешна медицинска помощ, е оценен на 847 970 лева. Имот с площ 2098 кв.м. и предназначение за болница според оценителите струва 508 440 лева. В оценката е отбелязано, че имотите са част от комплекса на МБАЛ „Д-р Иван Атанасов“, което вероятно е техническа грешка. Описано е, че имотите имат лице към централния булевард „Съединение“, изградена инженерна инфраструктура, достъп до път, близост до хотели, търговски обекти, жилищни сгради, изградени алеи, тревни площи, дървета, метална ограда, детска площадка и дори шадраван. Но вещите лица посочват, че парцелите имат специфични особености с неблагоприятно влияние върху пазарната цена: голяма площ, заради която цената пада с 10%, съществуващо застрояване, което намалява оценката с още 50% и още минус 15% за пазарна реализация. така се стига до общата цена от 3 139 650 лева за 30 615 кв.м. земя или по 102 лева за квадратен метър в централната част на Велинград. Тъй като пазарът на недвижими имоти е доста развит в СПА столицата на Балканите, всеки велинградчанин може да съпостави тази цена с реалните сделки в района на болницата. Цифрите в предложената оценка изобщо не бяха разисквани от съветниците. Без нито една реплика 15 съветници от ГЕРБ, ДПС, ИТН и ВМРО гласуваха „за“ предложението, а против бяха Надежда Ключкова, Емил Моллов и Васил Тортев.
Според решението местният парламент дава съгласие Община Велинград да стане съдружник в капитала на „МБАЛ – Велинград” ЕООД, като участието в капитала на дружеството е с непарична вноска - посочените 3 имота. Приема заключението за оценка на вещите лица, увеличава капитала на „МБАЛ Велинград“ с 3 139 650 лева, представляващ стойността на непаричната вноска или с 313 965 дружествени дяла с номинална и емисионна стойност на един дял – 10 лева и утвърждава промените в Дружествения договор на. Освен това съветниците упълномощиха кмета на Община Велинград с мандат по горния дневен ред да гласува на Общото събрание на „МБАЛ Велинград” ЕООД, както и да подпише писмено съгласие по чл.73 от ТЗ и упълномощава управителя на „МБАЛ – Велинград“ ЕООД да предприеме съответните правни и фактически действия по вписване в Търговския регистър на промените.
Временно изпълняващият длъжността управител на „МБАЛ-Велинград“ д-р Заприн Пепелов не присъства на извънредната сесия, както и на много други заседания на Общинския съвет, когато са разисквани важни теми за болницата.
Според Устава на дружеството, приет от Общинския съвет през 2014 г., капиталът на „МБАЛ-Велинград“ е 4 920 650 лева и негов едноличен собственик е Община Велинград. Включването на нови имоти в капитала на общинската болница я превръща в още по-апетитен обект. Впечатляваща е високата скорост, с която се подготвят, внасят и приемат решения за имотите на болницата. В същото време големият проблем на общинското здравеопазване и на всички граждани на общината е кадровата обезпеченост и липсата на лекари и медицински персонал в „МБАЛ-Велинград“, но тази тема изобщо не е в дневния ред (извънреден или не) на принципала Общински съвет - Велинград.
Търсят се варианти за ВиК асоциация между общината и държавата
Общинският съвет отмени старо решение от 2020 г. за създаване на ВиК асоциация с участието на Община Сърница. Димитър Гечев каза, че идеята е „ВКТВ“ да остане общинско дружество, но не успя да отговори на въпроса на Надежда Ключкова какво ще се случи със сградата на „ВКТВ“, която е запорирана от НАП. Съветниците дадоха мандат на кмета на Община Велинград да проучи правните и фактически възможности за учредяване на ВиК Асоциация на територията на Община Велинград, обслужвана от „ВКТВ“ ЕООД като ВиК оператор между Община Велинград и държавата. Надеждите са, че това ще позволи КЕВР да утвърди бизнес-плана на „ВКТВ“ и ще осигури възможности за развитие на общинската фирма. Временно изпълняващата длъжността управител на „ВКТВ“ Рени Тренова не присъства на заседанието, така че никой не разбра какво е мнението на дружеството по темата, която на практика - през цената и камеството на водата, засяга всички велинградчани.
След сесията попитахме председателя Д. Гечев кое наложи провеждането на извънредно заседание и той отговори, че причината е точката за „ВКТВ“ и се бърза заради насрочена публична продан за имущество на фирмата.
Елена Баева