Атанас Семерджиев - най-големият дарител на Художествената галерия
Публикувано на 28 May 2024 10:29
Няма да е лека задачата на Историята да даде оценка за живота и дейността на генерал Атанас Семерджиев (1924-2015) – партизанин, участник във Втората световна война, член на Централния комитет на Българската комунистическа партия, най-дългогодишният началник на Генералния щаб на Българската армия, министър на вътрешните работи, народен представител, вицепрезидент на Република България.
За мнозина той е държавник от висок ранг и „Нашият генерал“, за други е министърът, наредил спорното унищожаване на досиета на агенти на комунистическата Държавна сигурност.
Преди 20 години - през 2004 г. Атанас Семерджиев бе удостоен със званието „Почетен гражданин на Велинград“. За родния си град и за родния си край той е направил много и то в почти всички области на живота - икономика, култура, спорт, туризъм, здравеопазване, образование и не на последно място - политика. Но сред най-важните аргументи за това високо признание от страна на съгражданите е неговата дейност като дарител.
За разлика от всички други почетни граждани на Велинград Атанас Семерджиев получава своето звание в залата на Градската художествена галерия. В това няма нищо случайно: Атанас Семерджиев не само е най-големият дарител на галерията, а и неговите дарения поставят основите на това единствено по рода си културно средище във Велинград.
През 1983 г. чрез фонд „13 века България” Атанас Семерджиев дарява на музея във Велинград произведения на арабското и африканско приложни изкуства. Част от това дарение е уникален позлатен автомат „Стърлинг”. Михаил Алексиев, автор на биографичната книга „Генерал Атанас Семерджиев“ (2013 г.), пише, че по този повод с указ №3493 от 16 октомври 1984 г. дарителят е награден с орден „Кирил и Методий“ I степен. По думите на г-н Алексиев „Дарението от художествени и други ценни предмети е със стойност, надвишаваща 950 000 лева“.
През 1988 г. Атанас Семерджиев прави дарение за Художествената галерия, което съдържа 9 скулптури и 32 живописни, акварелни и графични творби на именити наши художници.
По информация от дългогодишния главен уредник на галерията Бранко Манушев (Юбилеен вестник на Исторически музей – Велинград, септември 2019 г.) даренията включват: скулптура, живопис, акварел, графика на известни български автори като Дечко Узунов, Найден Петков, Бенчо Обрешков, Светлин Русев, Иван Лазаров, Ангел Спасов, Величко Минеков, Емил Мирчев, Тодор Хаджиниколов, Енчо Пиронков, Йоан Левиев и др. С част от тези творци Атанас Семерджиев е поддържал лични контакти и приятелски отношения, затова някои от картините са с автографи от авторите.
„През 1988 г. комисия в състав Величко Минеков, Теофан Сокеров и Сава Савов, назначена от председателя на Съюза на българските художници, оценява дарението на ген. Атанас Семерджиев творби. През лятото на същата година е изградена изложбената площ на първия етаж в сградата на ул. „Васил Априлов“ № 5“, пише Бранко Манушев.
Малцина са хората, които са видели дарението на Атанас Семерджиев в неговата цялост. Заради високата стойност на колекцията част от нея се съхранява не в Художествената галерия, а в Районното управление на Министерството на вътрешните работи във Велинград. Периодично комисия от специалисти прави преглед на състоянието на колекцията и се съставя протокол.
Част от историята на дарението е и една кражба. През 1994 г. в Художествената галерия във Велинград е извършен безпрецедентен обир, при който са откраднати 14 ценни картини. По-голямата част от тях – 11, са именно от дарението на Атанас Семерджиев. Почти като във филмов сюжет през 2008 г. в София, при друго разследване на полицията, са открити част от откраднатите във Велинград картини. Три от тях са от дарението на генерала – те са реставрирани и с поставени нови рамки са част от изложбата през май 2009 г., показана по случай 85-тата годишнина на Атанас Семерджиев.
През годините в галерията са показвани различни части от колекцията, като това става обичайно по юбилейни поводи: през 1998 г. по повод 50 години от създаването на Велинград, през 2004 г. при връчването на почетното звание на Ат. Семерджиев по повод неговата 80-годишнина, през 2012 г. по повод 110 години социалистическо движение в Чепинския край.
В момента - от 21 до 30 май 2024 г., Исторически музей - Велинград и Художествена галерия „Цвета Шуманова“ представят изложбата
„Дарено от Атанас Семерджиев“. По този начин двете културни институции отбелязват 100 години от рождението на дарителя. В експозицията не са включени екзотичните произведения от Африка и арабските страни, позлатеният автомат, старинни оръжия, нож в позлатена кания и други, които се пазят в полицейското управление и по-рядко се показват пред публика. Но на втория етаж в „Къщата на Цвета“ са подредени 27 живописни, графични и скулптурни творби, така че посетителите ще могат да видят платната на големи майстори на българската живопис като Дечко Узунов - „Пейзаж“, Светлин Русев - Натюрморт в червено“, Йоан Левиев - „Блокове край панаира“, Енчо Пиронков - „Паркът“, Димитър Вълканов - „Портрет“, Румен Скорчев - „Композиция“ и други.
В книгата си Михаил Алексиев определя Атанас Семерджиев като „емблематичен дарител“. Емблематичен е и фактът, че Художествената галерия във Велинград се ражда благодарение на поредица от щедри дарителски жестове: Цвета Шуманова-Дамянова дарява къщата, Атанас Семерджиев дарява първата ценна колекция, а след това десетки творци, участвали в пленери и изложби във Велинград, също даряват част от своите творби. Благодарение на всички тях изобразителното изкуство има своя дом в нашия град.
Елена Баева