Според кмета 250 милиона лева ще решат инфраструктурните проблеми на Велинград
Публикувано на 28 May 2024 10:37
С оценката, че Велинград е не само национален, а и европейски модел за развиващ се курорт, който вдъхновява, служебният министър на туризма Евтим Милошев направи комплимент на домакините си от Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“. По тяхна покана той посети града ни на 22 май,
като първо разгледа Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“, а след това се срещна с представители на туристическия бранш в залата на хотел „Санте“. Председателят на СХР Златко Златанов поздрави участниците в срещата: министър Евтим Милошев, зам.-министър Ирена Георгиева, областния управител Валентина Кайтазова, кметовете на Велинград - Ксотадин Коев, Ракитово - Георги Холянов и Батак - Георги Харизанов, председателя на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.
От името на СХР Николай Вучев представи няколко основни проблема на бранша, които са подробно описани в писмо, изпатено преди месец до Министерството на туризма. На първо място - Клептуза, за който според СХР държавата трябва да осигури финансиране под някаква форма. От държавна подкрепа се нуждае и теснолинейката, за да има бъдеще като атракция в Родопите. Туристическият бранш иска Агенция Пътна инфраструктура да предвиди разширяване на пътя в дефилето Велинград - Варвара, който е много натоварен и това тежи на бизнеса. Друг проблем на вниманието на МТ е Велинград да бъде много по-широко застъпен в националната туристическа реклама, от която е бил изключен от предишния кабинет.
Кметът Костадин Коев също се включи с искания към държавата. Той подчерта, че зелените зони на Клептуза са допустими за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост, но това не важи за двете сгради, защото там има стопанска дейност. Нямаме възможност за собствени средства, но в този мандат ще направим Клептуза, заяви г-н Коев. Той припомни, че при обявяването на Велинград за национален балнеологичен курорт през 1958 г., държавата е финансирала града с 8.5 милиона лева годишно. В момента субсидията за капиталови разходи е 1.5 милиона лева годишно, което е крайно недостатъчно. Според К. Коев държавата трябва да обърне сериозно внимание на седемте СПА дестинации в страната и на националните курорти, които са лицето на българския туризъм. Като глобален проблем кметът К. Коев посочи нуждата от пари за инфраструктурата и изчисли, че на Велинград в момента са нужни 250 милиона лева, за да бъде „всичко цветя и рози“ - тоест да бъдат извършени всички необходими ремонти на надземната и подземната инфраструктура. Кметът посочи, че сега се проектира главен колектор от Пневмоболницата по ул. „Евлоги Георгиев“ до ОУ „Георги Бенковски“ заради мащабното строителство в района след Вельова баня и Марина ливада.
Служебният министър на туризма Евтим Милошев посочи, че от МТ са препратили част от поставените въпроси към АПИ и БДЖ и препоръча общината също да води диалог с тези институции. Той се съгласи че за Клептуза е нужно европейско финансиране, публично-частно партньорство или целеви средства, защото не може да се оправи с бюджета на общината.
В. Кайтазова сподели, че е поискала информация от Областното пътно управление за лошото състояние на пътя по дефилето и е получила отговор, че няма бюджет за почистването на крайпътната растителност.
Цвета Андонова постави пред министъра важната тема за състоянието на обектите за културен туризъм и на първо място за промяната на статута на светилището на връх Острец от обект с местно в обект с национално значение - предложение, по което работи народният представител Васил Тодев, но се чака решение вече 7 години.
За плановете на Община Ракитово в областта на туризма разказа кметът Георги Холянов. Неговата амбиция е Ракитово да не е заден двор на СПА столицата Велинград, а да развива къщи за гости и да предложи на туристите най-чистия въздух в Родопите, културен туризъм и СПА атракции. Сред плановете е изграждането на закрит басейн в Ракитово с минерална вода по подобие на известните Терми в Букурещ. Като важен за общината проблем г-н Холянов посочи нуждата от ремонт на пътя от разклона до Ракитово, който е осеян с дупки. Той запозна служебния министър и със замразения проект „Сютка“.
Кметът на Батак Георги Харизанов поиска и получи уверения, че това лято Министерството на туризма ще утвърди ясни правила за къмпингуване - надежда да се сложи ред в курорта Цигов чарк.
Собственикът на заведение Бисер Скендеров обърна внимание, че на срещата повече говорят кметовете и представителите на министерството, но не и представителите на малкия туристически бизнес. Той не се съгласи с високата оценка на министър Милошев за ПГИТ „Алеко Константинов“ и заяви, че гимназията не осигурява нужните кадри за туристическия сектор. Кризата с кадрите е много сериозна, мнозина предпочитат да работят няколко месеца в чужбина и след това да получават високи обезщетения от борсата - проблем, който държавата час по-скоро трябва да реши. Според него Велинград е станал скъп курорт и е загубил клиентите средна класа, защото няма какво да предостави на обикновения турист освен няколко плажа.
Евтим Милошев отговори, че всичко се променя и туристическият бранш също трябва да се адаптира към изискванията на свободния пазар.
След срещата във Велинград той заедно с кмета Г. Холянов посети килимарската фабрика в Костандово. Известната зад пределите на страната фабрика е пазител на традицията на ръчното килимарство, която също се нуждае от държавна подкрепа, за да се запазят кадрите, знанията и уменията за този занаят.
И след толкова искания към държавата нещо, което не бе поискано: проблемът с рудодобива не само не бе тема на срещата, а дори не бе споменат.
Елена Баева