НАП продава сградата на „ВКТВ“
Публикувано на 04 Jun 2024 10:48
На сесията на 30 май Общински съвет - Велинград прие годишния финансов отчет на „ВКТВ“ за 2023 г. Пред постоянните комисии врид управителят на дружеството Рени Тренова каза, че събираемостта през 2023 г. е скочила от 305 000 на 750 000 лева, започнали са да купуват части на по-ниски цени и са успели да разсрочат един от кредитите към НЕК.
Въпреки това финансовото състояние на „ВКТВ“ продължава да е тежко, загубите през миналата година са 297 000 лева, а за първото тримесечие на 2024 г. вече са 59 000 лева. Рени Тренова припомни, че цената на водата от 2016 г. не е променяна и е 0.86 лева. Цената не може да бъде увеличена преди КЕВР да приеме новия бизнес-план с цена 1.20 лева. А това не може да стане, докато „ВКТВ“ не влезе в асоциация - затворен кръг, в който дружеството се върти от години, докато чака местната власт да намери работещо решение.
Стана ясно, че в края на юни предстои обявена от Националната агенция по приходите (НАП) публична продан на сградата на „ВКТВ“. На въпрос на съветниците как могат да спасят сградата от продажба г-жа Тренова отговори, че за целта трябва да внесат 20% от сумата - около 125 000 лева. Цялата оценка на сградата е около 560 000 лева, като земята засега остава на „ВКТВ“. Юристите на дружеството търсят и други варианти, но дали „ВКТВ“ ще остане без сграда ще се разбере на 28 юни.
На сесията съветникът Александър Даскалов определи положението във „ВКТВ“ като „трагедия“ и като ахилесовата пета на Велинград. Работниците във „ВКТВ“ са като пожарникари, постоянно са на аварии и трябва да се търси решение. Кметът Костадин Коев заяви, че единственият вариант е общинската фирма да влезе във водна асоциация, но тогава цената на водата ще стане минимум 2.50 лева вместо сегашната от 0.86 лева, която била „най-ниската не само в България, а и в Европейския съюз“. Съветникът Емил Моллов също се спря на лошото финансово състояние на общинската фирма, която по думите му отива към „трагичен финал“ и поиска ускорено търсене на решение. Оптимизъм изрази само председателят Димитър Гечев, според когото единственият вариант да се избегне влизането в асоциация и по-висока цена на водата, е да се изчака решението на МРРБ за разделяне на Сърница и Велинград като обособени територии. Процедурата е започната, но е нужно време. Според кмета К. Коев дори и в този случай пак ще трябва да се влезе в асоциация, защото такава е директивата от ЕС. Трябва да изберем между дупки от аварии или по-скъпа цена на водата, подчерта кметът.
Елена Баева