Евтина или скъпа е водата във Велинград?
Публикувано на 11 Jun 2024 11:11
На сесията на 30 май, обсъждайки тежката ситуация в общинското дружество „ВКТВ“, кметът Костадин Коев каза, че цената на водата в община Велинград е „най-ниската не само в България, а и в Европейския съюз“. Дали велинградчани пием най-евтината вода? Ето какво показва проверката на официалния сайт на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР).
А за сравнението с Европейския съюз ще разчитаме данни да даде г-н Коев.
Клиентите на „ВКТВ“ Велинград плащат 0.59 лева за доставка на вода и 0.13 лева за канал. Заедно със задължителния ДДС общата сума става 0.86 лева. Тази цена не е променяна от 2016 г. Тогава общинската фирма е внесла в КЕВР бизнес-план с нова цена – 1.20 лева. Но този бизнес-план все още не е приет, тъй като общинската фирма не е изпълнила задължителното изискване да стане член на ВиК асоциация.
Във Велинград мандатите на кметове и общински съветници си вървят, без никой да смее да вземе тежкото решение за влизане във ВиК асоциация. Причината, която местните управници изтъкват пред избирателите си е, че това ще доведе до неизбежно и голямо увеличение на цената на водата. Но има и друга причина, която се премълчава – при различен статут на общинското „ВКТВ“ ще намалеят лостовете за партийно влияние в управлението на фирмата, от които кметове и съветници не искат да се откажат.
Същата цена за вода – 0.86 лева, плащат и жителите на трите населени места в община Сърница, защото за ВиК услугите продължава да отговаря „ВКТВ“ Велинград. Кметът на Сърница Неби Бозов каза за „Темпо“, че това е единственото, което е останало общо след отделянето на тяхната община от Велинград през 2015 г. Г-н Бозов подчерта, че всички капиталови разходи по ВиК мрежата на територията на община Сърница са за сметка на тяхната общинска хазна. Пример е наскоро изграденият нов водоем в Медени поляни, който решава дългогодишен проблем с водоснабдяването на селото. Авариите по водопроводите също се отстраняват с техника на общината. Община Сърница не носи отговорност за дълговете, натрупани от „ВКТВ“ Велинград, заяви г-н Бозов.
Данните на КЕВР сочат, че в съседната община Ракитово цената на водата е по-ниска от Велинград. Клиентите на общинската фирма „ВКТВ“ Ракитово плащат 0.52 лева за вода и 0.07 лева за канал плюс ДДС. Тази цена също не е променяна от 2016 г., а ракитовското дружество също не е член на ВиК асоциация. Проблемите с водоснабдяването обаче са големи, а начините за тяхното решаване трудни и скъпи.
По-евтина вода от Велинград пият и в Батак – 0.54 лева за вода плюс 0.04 лева за канал, като тази цена е от 2007 г.
И в още ред общини цените на водата не са променяни от доста години. Такъв пример е Сандански, където от 2010 г. насам цената е 0.64 лева за вода плюс 0.08 лева за канал и в Дупница – 0.69 лева за вода плюс 0.11 лева за канал, като тук има и такса за пречистване. Без промяна от 2016 г. са и цените на други ВиК дружества в нашата област: в Пещера плащат 1 лева за вода плюс 0.11 лева за канал, в Панагюрище 1.33 лева за вода плюс 0.12 лева за канал и още 0.35 лева за пречистване.
Влизането във ВиК асоциация неизбежно би повишило цената на водата във Велинград. Например цената, която заплащат потребителите на голямата областна ВиК асоциация „ВиК услуги“ ООД Пазарджик, след последната промяна доближава 3 лева за кубик: 1.53 лева за вода, 0.18 лева за канал и 0.79 лева за пречистване. На доста места в България цената за кубик вода надхвърля не само 3, а и 4 лева и вече върви към 5 лева. Друг пример е ВиК асоциацията в Хасково - част от нейните клиенти плащат по-високи сметки за вода, отколкото за електричество. Разходите натежават и там, където има изградени съвременни пречиствателни станции не само за питейна вода, а и за отпадни води – проблем, който местната власт във Велинград също от години неглижира с оправданието, че е пропуснат шанса да получим европейско финансиране за водния цикъл. А липсата на пречиствателна станция за отпадни води не е само петно върху имиджа на Велинград като СПА столица, а огромен реален проблем за всички жители на все по-застроения и бетониран град, в който липсва елементарна подземна инфраструктура.
Евтината вода на практика излиза скъпо на велинградчани, защото живеем с ежедневни аварии по ВиК мрежата, с безводие в цели квартали в летните жеги, с дупки и кратери по улиците заради ремонти, с изливането на отпадни води в реките. За всичко това плащат пак хората - с данъци, с нерви, със здраве и все по-лошо качество на живот във Велинград. И като сложим на везните евтино и скъпо, неизбежно се сещаме за правилото, че икономията е майка на мизерията.
Елена Баева