Велинградският футбол през последните 30 години
Публикувано на 18 Jun 2024 10:57
Любителите на футбола във Велинград имат достатъчно поводи да се гордеят със славното минало на ФК „Чепинец“ през 70-те години на ХХ век, когато велинградският отбор се превърна в истински хит, най-вече с изявите си в турнира за тогавашната Купа на Съветската армия. Още в предварителните кръгове на турнира в сезона 1977/1978 г. „Чепинец“ последователно побеждава отборите на „Ботев“ (Ихтиман) с 4:1, „Етър“ (Велико Търново) с 4:3 и „Сливен“ с 4:0 (1:0 плюс 3:0 служебен резултат). На 18 февруари 1978 г. в Карлово, скромният тим от Южната „Б“ РФГ отстрани на четвъртфинала и отбора на „Левски-Спартак“ с 5:3 след дузпи, а на полуфинала, игран на 10 май на националния стадион „Васил Левски“, отстъпи в оспорван мач на ЦСКА „Септемврийско знаме“ с 5:4 след изпълнение на дузпи. Златните страници в историята на „Чепинец“ са точно в периода от 1976 до 1982 г. с 6 последователни сезона в Южната „Б РФГ и успешните мачове за Купата, довели отбора на крачка от финала. След това обаче започва време на лутане и несигурност, с частични кратковременни проблясъци, но с трайна тенденция отборът от Велинград да се смъква все по-надолу в по-ниските нива на българския футбол. Този процес продължава и през последните 30 години, в които „Чепинец“ повече е играл в областната група на Пазарджик, отколкото в Югозападната „В“ група, наричана сега Трета лига.
През последните 30 години във Велинград се появи и друг отбор - ФК „Атлетик“, който също остави своя диря в развитието на местния футбол и доказа, че в нашия град могат да се откриват и развиват футболни таланти.
В няколко броя вестник „Темпо“ ще проследи всичко по-интересно от развитието на велинградския футбол през последните три десетилетия в изявите на двата велинградски отбора – „Чепинец“ и „Атлетик“. Материалът е плод на дългогодишния труд и богатия архив на спортния репортер на „Темпо“ Георги Дишлянов.
Сезон 1993/1994 г.
Силна година с добро представяне и качествени футболисти, въпреки наказанието с лишаване от домакинство
През сезон 1993/1994 г. „Чепинец” играе в тогавашната Софийска „В” група, която се очертава като една от най-силните в третия ешелон на родния футбол. Велинградчани сглобяват силен отбор като привличат в състава си опитни футболисти, играли в клубове от „А” група. Сред тях са вратарят Тошев (пазил и за отбор от Южна Корея), централният бранител Крум Кантарев и местният талант Георги Гаджев. Старши треньорът Иван Благов може да ползва като свой съветник известния специалист и бивш национален селекционер – Христо Младенов. Президентът на клуба Иван Ботушанов иска да види отбора в „Б” група и подсигурява всичко за едно добро представяне.
Дълго време основен конкурент на велинградския клуб в борбата за първото място е софийският „Академик”. Разликата между двата отбора е само две точки преди дерби срещата във Велинград. Превъзходството на домакините е пълно и само липсата на шанс и концентрация пред вратата на „студентите” пречи на велинградчани да вземат победата и да оглавят еднолично класирането. Към края на мача се намесва и главният съдия Георги Янков от София, който си затваря очите при явната игра с ръка в наказателното поле от страна на защитник от „Академик”. Вместо да отсъди дузпа, реферът нагнетява обстановката и това довежда до бурни реакции от страна на публиката. Част от афектираните зрители нахлуват в игрище „Кална баня” след даденото 10-минутно продължение на мача и търсят саморазправа със съдията и футболисти на гостите. В крайна сметка мачът успява да завърши при резултат 0:0, а Дисциплинарната комисия към БФС наказва сурово „Чепинец” с лишаване от домакинство за цели 8 мача. Така битката за първото място е предопределена и велинградчани са принудени да се примирят с трудната за тях ситуация.
Въпреки всичко „Чепинец” приключва първенството с положителен баланс като заема 5-то място с актив от 52 т. В изиграните 30 мача футболистите постигат 16 победи, завършват наравно 4 срещи и губят – 10 при голова разлика 49:29. Като постоянни голмайстори се изявяват Любомир Папазов, Искрен Шондров и Петко Шуманов.
Съставът на „Чепинец” включва следните футболисти по постове: вратари – Славчо Тошев, Стоян Божков, Банков, защитници – Васил Цанов, Васил Стефанов, Красимир Главчев, Крум Кантарев, Васил Овчаров, полузащитници – Ангел Костов, Георги Гаджев, Искрен Шондров, Петър Аврамов, Димитър Стоянов, Николай Стоянов, Иво Кандьов, Котулов, Байдамов, нападатели – Любомир Папазов, Тони Хаджиев, Васил Василев, Петко Шуманов.
Сезон 1994/1995 г.
Изпълнени цели с местни футболисти
Групата, в която играе „Чепинец”, вече се нарича Югозападна „В” група и в нейния състав отново има силни отбори. Сред тях са пернишките „Миньор” и „Металург”, както и традиционно коравите отбори на „Вихрен” (Сандански), „Ботев” (Ихтиман), „Химик” (Дупница) и близките до София „Банкя”, „Кремиковци”, „Нови Искър’ и др. Старши-треньорът Борис Чолев си поставя реалистични цели, като заявява, че ще бъде доволен, ако види отборът на „Чепинец” между 6-то и 8-то място в края на първенството.
„Чепинец” продължава да изтърпява наказанието си за лишаване от домакинство и изиграва още 3 мача извън Велинград. На полусезона велинградчани завършват на 7-мо място с актив от 24 т. и далече след лидера в групата „Миньор” (Перник), който е начело с 40 т. Силно се представи отборът в домакинските си срещи, играни вече във Велинград, като постигна 5 победи. Особено впечатляващо е представянето на футболистите срещу едни от водачите в групата – „Ботев” (Ихтиман) и „Вихрен” (Сандански). Безапелационните победи съответно с 4:0 и 2:0 показват по-големите възможности на отбора и ролята, която може да играе в борбата за първите места в групата. За съжаление, силните игри във Велинград са редувани с бледи изяви навън.
Пролетният полусезон започва с летящ старт и още при първото си гостуване велинградчани постигат победа с 2:0 над „Велбъжд” в Кюстендил. Подобрената игра след зимната пауза дава своите резултати и „Чепинец” постепенно започва да се изкачва в класирането, завършвайки на престижното 4-то място с актив от 52 т. след изиграни 32 мача. В тях отборът постига 15 победи, 7 равенства и 10 загуби при голова разлика 49:39.
В „Чепинец” играят футболисти предимно от Велинград и от селищата около него, което е определящо за този сезон. С играчи „собствено производство“ клубът постига целите си. Силно се представят голяма част от футболистите, но сред тях изпъкват капитанът Стойо Кривулев, който е стълб в отбраната, в халфовата линия с постоянната си игра се отличава Пeтър Аврамов, а в нападение се изявяват като голмайстори Папазов и Шондров.
Състав на „Чепинец”: вратари – Стоян Божков, Тафков, защитници – Васил Овчаров, Васил Цанов, Стоян Дринов, Стойо Кривулев, Красимир Главчев, Ангел Ганев, полузащитници – Петър Аврамов, Алеко Гегов, Костадинов, Искрен Шондров, Иво Кандьов, Маринков, нападатели – Любомир Папазов, Петко Шуманов. Сашо Ангелов.
Следва
Темпо