Велинградският футбол през последните 30 години
Публикувано на 25 Jun 2024 10:45
Сезон 1995/1996 г.
Тежка година и изпадане в по-долна група
Още преди началото на първенството става ясно, че предстоящата футболна година ще бъде много тежка. Първа индикация за това дава напускането на основни футболисти като Овчаров, Цанов, Главчев, Кандьов, Шуманов, Папазов. Пред старши треньора Борис Чолев стои изключително трудната задача да сглоби състав, който да се стреми към една единствена цел – запазване мястото на отбора в състава на Югозападната „В” група.
Стартът е много лош. Трудни мачове вкъщи и големи загуби при гостуванията. Съставът се прави в движение, търсят се футболисти от други отбори, обръща се поглед и към юношите на клуба. Отборът върви много зле в първенството и се създава „Организационен комитет за възстановяване на традициите на футбола във Велинград”, оглавяван от о.з. полк. Георги Даскалов. Идеята е ясна – да се помогне на отбора да се измъкне от тежката ситуация.
„Чепинец” завършва есенния полусезон в дъното на таблицата и с голям брой проблеми, които трябва да се разрешават максимално бързо. С тази цел през зимната пауза се провежда отчетно събрание. На него президентът на клуба Иван Ботушанов представя финансов отчет за приходите и разходите. Става ясно, че клубът е „на червено”. Издръжката на клуба гълта доста средства, а постъпленията са недостатъчни да покрият разходите. Направени са различни предложения, включително и за смяна на треньора Б. Чолев, но до конкретни действия така и не се стига, а пролетният полусезон вече чука на вратата.
Все пак отборът успява да привлече трима футболисти от „Хебър” (Пазарджик) в лицето на Васев, Велев и Шопов, както и да включи момчета от юношеския отбор като Стефан Узунов, Венелин Белев, П. Шулев, К. Рачев, И. Стоилов, Полежански, Бозьов.
Лошите резултати от мачовете демотивират футболистите и те не успяват да се справят със задачата да измъкнат отбора от дъното на класирането. Нещо повече. Стига се дори до там, че при някои от гостуванията не могат да се съберат необходимият брой футболисти и на терена излизат само 7 играчи. Срамни моменти от историята на „Чепинец”, които логично водят до пълен провал.
Отборът завършва на 15-то място с 35 т. от общо 17 отбора и отпада от „В” група. След 9 победи, 8 равенства и 15 загуби при голова разлика 35:69 е напълно естествено, че „Чепине” слиза по-надолу във футболната йерархия.
Състав на „Чепинец”: вратари – Стоян Божков, Сърбов, Ангел Димитров, Петко Шулев, защитници – Стоян Дринов, Стойо Кривулев, Тони Велев, Лъчезар Петров, Васил Александров, Димитър Шарков, Венелин Белев, Бозьов, полузащитници – Шондров, Георги Кърджалийски, Петър Аврамов, Алеко Гегов, Гугалов, Васев, Шопов, Костадин Рачев, Димитър Кошериев, Димитър Стоянов, Полежански, нападатели – Димитър Иличов, Петър Манов, Стефан Узунов. Иван Стоилов.
Сезон 1996/1997 г.
Неубедително представяне в зоната, но с право за участие във „В” група след административно решение
Кризата в „Чепинец” продължава и след края на най-слабото представяне на отбора през миналия сезон. В опит да се започне на чисто и в търсене на положителни промени е назначен нов старши треньор. Това е Никола Вандов, водил до този момент състава на „Атлетик”. Промяна настъпва и в ръководството на клуба, когато през септември 1996 г. Клубният съвет (КС) на ФК „Чепинец” избира нов президент. На мястото на Иван Ботушанов идва Иван Войновски - велинградчанин, кинорежисьор, бивш състезател по плуване и майстор на спорта. Надеждата на всички е свързана с връщането на отбора отново във „В” група.
Като основен съперник на велинградчани се очертава отборът на пазарджишкото село Звъничево. В зона „София” вече е и другият велинградски отбор „Атлетик”. Случва се и един исторически факт. За първи път има футболно дерби между два велинградски отбора. Срещата е наблюдавана от близо 2000 души на стадион „Атлетик”, където условните гости от „Чепинец” постигат победа с 3:1. За победителите се разписват Шондров (от дузпа), Кривулев и Манов, а за домакините точен е Т. Хаджиев също от дузпа.
На полусезона велинградчани завършват на 2-ро място, като изостават на 2 т. от лидера „Звъничево“. Отново се потвърждава старата слабост от предишни години. За сметка на силните домакински мачове, идват неубедителните гостувания, при които се губят ценни точки. Финансовите проблеми карат ръководството да се обърне с декларация към Общината и към всички велинградчани, които милеят за футбола, да помогнат на отбора. Привлечени са и някои нови играчи, след като отборът разполага само с 15-16 здрави футболисти. Появява се нов спонсор в лицето на ЗК „Спартак” и в първия си домакински мач след зимната пауза футболистите носят логото на застрахователната компания на фланелките си. През април 1997 г. е избран и нов УС на клуба с председател Георги Даскалов. На старши треньора Никола Вандов е гласувано доверие да продължи работата си, подпомаган от помощник-треньора Иван Благов.
Въпреки положените усилия и направените промрни „Чепинец” не постига целта си. Отборът остава едва трети в класирането на зона „София” след отборите на „Звъничево“ и „Горубляне“. Постигнати са 70 т. от 22 победи, 4 равенства и 6 загуби при голова разлика 83:30, но това се оказва недостатъчно. По-късно стана ясно, че след някои обединявания на отбори, се открива възможност и „Чепинец” да влезе във „В” група. Добрият шанс беше с велинградчани и въпреки третото място в зоната, добиха право да участват в първенството на Югозападната „В“ група.
Състав на „Чепинец”: вратари – Стоян Божков, Михов, Радоицов, защитници – Стоян Дринов, Иван Чаталбашев, Добри Аланджийски, Стойо Кривулев, Цицков, полузащитници – Недко Миленов, Алеко Гегов, Искрен Шондров, Иван Стоилов, Йордан Аланджийски, Петър Аврамов, Величко Коев, нападатели – Петко Шуманов, Димитър Иличов, Кирил Бояджиев, Петър Манов, Иво Кандьов.
Сезон 1997/1998 г.
Отново слаб сезон и поредно изпадане от „В” група
Щастлива стечение на обстоятелствата изпрати „Чепинец” в състава на Югозападната „В” група, след като стана ясно, че отборите на „Химик” и „Марек” от Дупница се обединяват. Същото сториха и отборите на „Хебър” (Пазарджик) и на „Звъничево“. Така се отвориха свободни места за попълване на нашата „В” група. „Чепинец” имаше по-добри показатели от други трети отбори в останалите регионални групи и това даде възможност на велинградчани да играят на по-високо ниво.
Въпреки благоприятното развитие на ситуацията отборът на „Чепинец” не започва по най-добрия начин първенството. Старши треньорът Никола Вандов изпитва затруднения с мотивацията на футболистите, които не дават най-доброто от себе си. Натрупаните проблеми довеждат до спешно заседание на Клубния съвет, провело се през септември 1997 г.. На него е избран нов президент в лицето на живелия в Швеция и завърнал се във Велинград Мартин Денев. Вицепрезидент става Георги Цанов.
Рокадите в ръководството на клуба обаче не донасят положителна промяна в играта на отбора. Неубедителното представяне стига своята кулминация при домакинския мач срещу „Нови Искър“. При резултат 1:1 и по-активна игра на велинградчани отново в основе герой се превръща главният съдия. Той отменя редовен гол на домакините, а малко по-късно не отсъжда и дузпа в тяхна полза. Нервите на част от футболистите не издържат и те насочват гнева си към съдията. Реферът прекратява срещата и случаят се гледа от Дисциплинарната комисия към БФС. За съжаление на „Чепинец” комисията приема за меродавни единствено докладите на съдиите и на дежурния делегат и не обръща никакво внимание на позицията, която излага ФК „Чепинец”. Следват жестоки наказания. Спрени са състезателните права на петима футболисти за срок от 1 година. Това са Стоян Божков, Иван Чаталбашев, Алеко Гегов, Искрен Шондров и Стефан Узунов. Отборът е лишен от домакинство за 6 мача и да плати глоба в размер на 1 500 000 лв. При тази ситуация е напълно закономерно, че „Чепинец” завършва полусезона на последно място, а футболната година приключва с поредното отпадане от „В” група. Липсата на наказаните играчи се оказва решаваща за слабото представяне.
Състав на „Чепинец”: вратари – Стоян Божков, Радоицов, Веселин Аломар, защитници – Радослав Станчев, Иван Чаталбашев, Коцев, Стоян Дринов, Иван Миленов, Стойо Кривулев, Ангел Ганев, Д. Шарков, Цветан Шулев, полузащитници – Еленков, Шакин, Петър Аврамов, Алеко Гегов, Искрен Шондров, Божилов, Костадинов, Юруков, Полежански, нападатели –Кирил Бояджиев, Петко Шуманов, Иличов, Стефан Узунов, Бегов
Следва
Темпо