От 17 години общината не е актуализирала данните за зелената система
Публикувано на 26 Jun 2024 21:33
През 2007 г. в Боров парк във Велинград е имало 535 дървета, в парка на Клептуза - 139, в парка на Вельова баня - 163, по бул. „Хан Аспарух“ - 106, в парка при Финансовото - 46, по бул. „Съединение“ в района на квартал Каменица - 207 дървета и 215 храсти. Данните са от Регистъра на зелените площи в община Велинград, изготвен от Невана Фендрина и обявен на сайта на общината с подписа на тогавашния врид кмет Реджеп Ходжов.
Как изглежда Регистърът на зелените площи с днешна дата? Възможно е в общината някой да знае, но обикновеният велинградчанин няма откъде да научи. През 2007 г. е събрана и направена публична информация за цялостното състояние на зелената система: площ на зелените площи, брой дървета и храсти, озеленяване на улици. Обхванати се 49 обекта - градини, улици, учебни заведения, лечебни заведения, предприятия, местности. Тоест представена е една подробна картина на зеленото богатство на града.
Освен за Велинград в отделен регистър от 2007 г. има данни и за всички населени места в общината, като е отбелязан брой население, колко зелени площи трябва да има по норматив на жител, какво е действителното състояние. Цифрите са показателни за факти, които си струва местната власт да анализира. Например, че от всички учебни заведения в кметствата озеленяване има само в училищата в селата Кръстава и Медени поляни. Или че броят на засадените дървета в селата е общо само 45 - 40 в Драгиново и 5 в Горна Дъбева. Данните в тази част от зеления регистър отдавна не са актуални, защото включват и трите населени места, които през 2015 г. се отделиха от община Велинград и се обособиха в новата община Сърница.
Всъщност всички данни от 2007 г. няма как да са актуални 17 години по-късно! Заради липсата на осъвременена информация няма как да разберем какво е състоянието на зелената система във Велинград днес, нито да направим сравнение, за да видим дали то се подобрява или влошава. От години се знае, че „зеленият“ Велинград не покрива нормативите за зелени площи на брой жители и че независимо от титлата „Зелен град“ велинградчани са ощетени откъм зеленина. Свикнали сме да казваме, че отиваме в парка - в Боров парк, в парка на Клептуза, в парка на „Финансовото“ и т.н. Но нито една зелена площ във Велинград не отговаря на дефиницията за парк и де факто нямаме паркове, а само градини. За хората е ясно, че при днешното строителство и бетониране на Велинград ситуацията със зелената система няма как да се е подобрило. Но общината е тази, която трябва да събере и да огласи обективни данни по тази толкова чувствителна за велинградчани тема.
Лошо впечатление прави фактът, че двата регистъра от 2007 г. са единствената (!) информация, поместена на сайта на общината в секцията „Зелена система“. В последно време Община Велинград залага основно на онлайн комуникацията със своите жители. Но щом избира този вариант за „диалог“, трябва да осигури на велинградчани актуална и точна информация по теми, които са важни и значими за местната общност.
Елена Баева