21 Nov 2024


30 истории от 30 години

Публикувано на 02 Jul 2024 09:46

Преди повече от 20 години Димитрина Късева написа първите си материали за „Темпо“. Дойде с журналистическия си опит от местната телевизия и от областен вестник. Първата рубрика, която създаде през 2005-2006 г., беше „ГЛЕДНИ ТОЧКИ“. В нея събра различни мнения на велинградчани по важни за града и за живота ни въпроси. Тогава все още социалните мрежи не бяха в своя апогей и хората търсеха начини да изкажат своята позиция и гледна точка. През 2011 г. Димитрина Късева направи страниците на „Темпо“ истински шарени и цветни с рубриката си „РОСНА КИТКА“ –

 поредица от срещи с хора, които обичат цветята и ги гледат така, както се гледа дете; за радостта да работиш и да създаваш красота в градината; за росните китки, които са цвете за обич, цвете за радост, цвете за дар.  От тази рубрика припомняме статията от август 2011 г. за Владимир Въргов – велинградчанин, който е посветил своя живот на цветята. А на Димитрина благодарим за всичко, с което винаги е помагала на „Темпо“!

Ако имам втори живот, пак ще го започна с цветята

За един град се разказват много истории. Всяка е важна като пъзела, който подреждаш. Ако нещо липсва, то картината няма да изглежда цяла и завършена.
Една история, без която Велинград нямаше да е същият, е тази за неговите цветя. Тази история е позабравена от едни, но все още е жива за други. Това е историята за първите цветя, прославили ни по света. Това е историята за един бизнес, процъфтявал, но изчезнал заради времето, прехода, липсата на поглед в бъдещето и заради ред други неща – цветопроизводството. Тази история е и историята на един човек, учил се и работил за цветята на Велинград.
Владимир Въргов сега е пенсионер. Вкъщи има прекрасна градина, пазеща късчета от онова славно цветно минало на Велинград.
„През 1953 г. най-хубавият парк беше Вельова баня. Там работеше покойният Асен Джамбазов. Много добър майстор на цветя. Началник на цветарите беше Стоимен Наков. Тогава се започна и строежът на парка на Мъжка баня. Аз там започнах, после минах къч Комуналното. След казармата постъпих градинар в градската болница. Тя имаше 40 декара имот, нямаше я поликлиниката. Четири години по-късно се създаде „Булгарцвет“. Там започнах работа и до края, над 30 години, работих там и там се пенсионирах. 
Вельова баня беше образцов парк. Стоян Делибалтов ръководеше всичко. Първата „жива ваза“, която беше 2 метра, бе направена в Русе, край Данава. Ходихме там и после направихме подобна и във Велинград. При нас идваше много народ да се учи. В Сандански нямаше нищо. Мой колега направи първия парк в Сандански.
„Булгарцвет“ беше един от най-големите цветарски обекти в Европа. Холандците идваха тук да учат. Една година спечелихме всички награди за карамфил. След това 40 холандски специалисти дойдоха тук, за да видят как е възможно да сме спечелили, след като карамфила сме го внесли именно от Холандия. В Канада също много добри цветя сме изпращали и в много други държави, но за съжаление, това производство бе прекратено. Нямаше сметка, а асортиментът ни беше богат – започнахме с карамфил, после рози, гербери, фрезии. Отглеждахме хубави цветя, но учехме асортимент само по каталог. Днес целият този каталог от цветя го има във всеки цветарски магазин. Велинградският карамфил беше прекрасен! Сега всичко е внос, но пък това, което се внася, е превъзходно качество.
За мен разпадането на цветопроизводството не е свързано със съжаление. Точната дума е болка, защото това е болка различна от съжалението. Откак съм напуснал, не съм ходил в оранжериите. Вярно, създадоха се други неща, но това е проза, а не поезия като цветята.
Оранжериите навремето бяха правени по най-съвременните и модерни технологии – отопление с минерална вода и т.н. Заедно с тях се разпадна, за съжаление, организацията на цветопроизводството. В България „Булгарцвет“ беше на нивото на „Тексим“. Когато „Булгарцвет“ беше с 60 работнички, всички държаха изпити и знаеха какво е фотосинтеза. През 70-те години бях в Югославия. Там работеше 35-годишна жена – неграмотна, не можех да я науча термометър да познава, а нашите майсторки бяха много добри. Имаше техникум в Пловдив с добри специалности в цветарството, но тези стари майстори вече ги няма и загубихме технологията. Много сме назад, представата ни за отглеждането на цветя вече е само принципна, а процесът е далеч от стандартното „азот-фосфор-калий“.
В първия цветарски магазин предлагахме три вида булчински букети. Като сравнявам онази аранжировка, тя е била направо смешна в сравнение със съвременните аранжирания. Днес чуждите специалисти учат освен всичко друго и отношение към цветята – приемат ги като живи. Това е друга технология, друг начин на разбиране на цветопроизводството, друга философия. В България това го няма. Когато българинът види кокиче, си казва „Ето идва пролеттта“, а в Япония подобни приказки има за всяко едно цвете – за такава култура говоря. Но това се учи и възпитава с времето. Може би, ако животът ни се подобри, ще започнем и ние да гледаме по друг начин на цветята, а не да ги приемаме само за много скъп букет, който не означава нищо, освен показване на възможности. Ние все още купуваме цветя за повод, няма го това да купиш цвете за себе си.
Хубаво е, че във Велинград традиционните цветя са се запазили. Едно от тях е зеленият интир. Навремето в Каменица не се е мерило кръвно, защото е нямало дом без това цвете. Моловката също е традиционно цвете и за щастие сега неговият асортимент е изключително голям.
Искам ние да сме добри стопани и да пазим. Напоследък се вложиха доста средства в парковете. Прави ми впечатление, че във Велинград и в градините, и по терасите се отглеждат и то доста успешно много красиви и  модерни цветя. В моя двор аз пазя някои от старите луковици рози от разсадниците, но те са просто спомени  имат сантиментална стойност. По-интересните цветове, които отглеждам, са от луковици, купени от магазини.
Градината ми не е хоби. Това е просто необходимост, но я има и болката, че не може всичко да става, както го разбирам – годинките вече са много. Но аз, ако имам втори живот, пак ще го започна с цветята.“
Почти не задавах въпроси. Само слушах този разказ за миналото, което си струва да познаваш. Слушах, макар че слушането напоследък се оказва доста трудно – искаме да говорим, да говорим, а струва ли си едно такова говорене, ако няма кой да те слуша?  А слушах Владимир Въргов и освен за една по-различна история на Велинград, научих и друго: да слушаш означава да знаеш, да познаваш. За да може след време, ако все пак някой друг поиска да слуша, а не само да говори, да има какво да чуе от теб.  С годините заради модерните ценности, заради твърде открития ни живот, реален повече в социалната мрежа, отколкото извън нея, не забелязваме, че хората, които имат какво да кажат, стават все по-малко. Те пазят своите знания и спомени и чакат времето, в което ще спрем просто да говорим.
Димитрина Късева



Такситата протестират срещу увеличението на застраховка

Публикувано на 20 Nov 2024 12:36

Десетки таксиметрови шофьори от Велинград се включиха в националния протест на 20 ноември 2024 г. Браншът в цялата страна настоява за мораториум върху повишението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Според таксиметровите превозваци увеличението е „брутално“ - от 300% до над 10

Към цялата статия »


НЕК приключи ремонта предсрочно, проблемите на ВКТВ продължават

Публикувано на 19 Nov 2024 10:26

На 16 ноември пресцентърът на Община Велинград съобщи, че ремонтът на НЕК по съоръженията от събирателна деривация „Бистрица“ е приключил. Ремонтните дейности са финализирани в късния следобед на 15 ноември, тоест с 5 дни по-рано от предвидения краен срок 20 ноември. Ремонтът, предприет от държав

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:24

ВОДОПРОВОД Община Велинград обяви обществена поръчка за изграждане на съществуващ довеждащ водопровод „Сухата лъка” по бул. „Съединение” от кръстовището с ул. „Осми март” до кръстовище с ул. „Цар Самуил”. Поръчката е за инженеринг - проектиране, упражняване на авторски надзор и изпълнение на стро

Към цялата статия »


Читалище „Васил Левски“ - 120 години история, култура и дух

Публикувано на 19 Nov 2024 10:19

На 21 ноември Народно читалище „Васил Левски-1904“ във Велинград ще чества 120 години от своето създаване. Читалището в Каменица е учредено през 1904 г. на тази дата (по стар стил или 4 декември по нов стил), която в църковния календар съвпада с големия празник Въведение Богородично или Ден на хр

Към цялата статия »


Велинград може да кандидатства с проекти за интегрирано градкко развитие

Публикувано на 19 Nov 2024 10:14

Велинград е една от общо 40 български общини, които имат възможност да кандидатстват с проекти по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. 40-те градски общини са от шестте региона за планиране в България. Общото между тях е, че имат разработени планове за интегрирано градско развитие - във

Към цялата статия »


Общината трябва да се погрижи за Голямата зала

Публикувано на 19 Nov 2024 10:12

Голямата зала на Община Велинград е натоварена с редица представителни функции. В нея се провеждат редовните и тържествените сесии на Общинския съвет, важни обществени обсъждания, церемонии по връчване на награди. Залата е място за събрания на местни организации, за срещи на общността, за концерт

Към цялата статия »


Велинград в 3х3 разходки

Публикувано на 19 Nov 2024 10:07

Какво се крие зад оригиналното заглавие „Велинград 3х3“ на най-новата туристическа брошура за нашия град? Отговорът е: три разходки в трите квартала на Велинград и още 3 разходки в близките околности на града.
Идеята е на местните екскурзоводи Огнян Златев, Мария Линчева и Цвета Андонова. Това

Към цялата статия »


Успешно приключи международна квалификация на педагогически специалисти

Публикувано на 19 Nov 2024 10:06

Педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“, където обогатиха своите умения и компетентности за използване на дигитални инструменти и платформи при осъществяването на допъл

Към цялата статия »


Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза

Публикувано на 19 Nov 2024 10:03

ОУ „Неофит Рилски“ спечели финансиране от Европейския съюз по програма „Еразъм+“, Ключово действие 1 - мобилност на членовете на персонала в училищното образование. Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”. Проектът е със срок на реализация 12 месеца -

Към цялата статия »


Две местни сдружения влязоха в асоциация за планинско колоездене

Публикувано на 19 Nov 2024 10:02

На 9 ноември 2024 г. 14 велоорганизации създадоха Българска маунтин байк асоциация (БМБА). Сред учредителите са Сдружение „Алабак“ (Варвара/Велинград) и Сдружение „Байкария“ (Велинград/Западни Родопи). Активната работа на двете сдружения по почистване, маркиране и създаване на трасета за планинск

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:01

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. "Еделвайс“ (до "Камена“). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »


30 истории от 30 години

Публикувано на 19 Nov 2024 10:00

Г-н Никола Делиев е сред авторите, разказали в „Темпо“ някои от най-интересните истории от историята на Чепинско. По образование икономист, по професия профсъюзен и стопански ръководител, активен партиен член и общински съветник, председател на читалището в кв. Каменица и на Футболен клуб „Чепине

Към цялата статия »


„Чепинец“ отново усети вкуса на победата

Публикувано на 19 Nov 2024 09:53

Чепинец 7
Звезда 0
След две поредни загуби футболистите на „Чепинец“ бяха длъжни да измият част от срама, особено след конфузното поражение от „Драгиново“ с 4:1 в миналия кръг. И каква по-добра възможност от домакински мач срещу  най-слабия отбор в групата. Съставът на „Звезда“ (Семчин

Към цялата статия »


Омаломощеният отбор на „Драгиново“ се пречупи в Белово

Публикувано на 19 Nov 2024 09:52

Марица 3
Драгиново 1
 В мач от ХII кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, отборът на „Драгиново“ гостува в Белово на състава на „Марица“. При отсъствието на наказаните титуляри Н. Атипов и И. Качаков (заради получени червени картони)

Към цялата статия »


КСТ „Импулс“ – Велинград с държавни шампиони

Публикувано на 19 Nov 2024 09:50

На 09.11.2024 г. в  Казанлък се проведе Държавното лично отборно първенство (ДЛОП) по възраст. ДЛОП „Млади надежди“   и турнир за Националната  купа  „България“ („Киара-Н 2024“) - V кръг, където танцовите двойки и индивидуални състезателки на КСТ  „Импулс” - Велинград взе

Към цялата статия »


Победители във футболния турнир

Публикувано на 19 Nov 2024 09:49

Приключи футболният турнир от Ученическите спортни игри, организирани от Община Велинград.
На 11 ноември се играха финалите при момчетата V - VII клас. На трето място се класира отборът на СУ „ М. Драгинов“, след като се наложи с 4:2 на момчетата от ОУ „ Г. Бенковски“. 

Към цялата статия »


Концерт в подкрепа на толерантността и многообразието

Публикувано на 19 Nov 2024 09:47

На 15 ноември в Центъра за подкрепа за личностно развитие във Велинград тържествено бе отбелязан Международният ден на толерантността - 16 ноември. Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за пр

Към цялата статия »


Ремонтират светофарите при църквата в Лъджене

Публикувано на 17 Nov 2024 10:16

Община Велинград съобщи, че през настоящата седмица ще бъде направен ремонт на светофарната уредба на кръстовището между ул. Александър Стамболийски“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра на Велинград.
Светофарите при църквата „Успение Богородично” в Лъджене са на повече от 30 години.

Към цялата статия »


Стартира поръчка за зимно поддържане на общинската пътна мрежа

Публикувано на 15 Nov 2024 11:24

Община Велинград обяви обществена поръчка, с която търси фирма за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа и населени места в общината (без републиканска пътна мрежа в населените места).
Поръчката е за срок от 1 година, а прогнозната стойност възлиза на 385 670 лева. <

Към цялата статия »


Д-р Гурдев съди общината за имуществени и неимуществени вреди

Публикувано на 13 Nov 2024 12:02

На 31 октомври Административен съд - Пазарджик образува дело по искова молба от д-р Данчо Гурдев срещу Община Велинград. Делото ще започне в началото на 2025 г.
Д-р Гурдев иска от общината заплащане на обезщетение от 130 500 лева за претърпени вреди:

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023