04 Jul 2024

МЯСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА . Тел. 0882 298 008


30 истории от 30 години

Публикувано на 02 Jul 2024 09:46

Преди повече от 20 години Димитрина Късева написа първите си материали за „Темпо“. Дойде с журналистическия си опит от местната телевизия и от областен вестник. Първата рубрика, която създаде през 2005-2006 г., беше „ГЛЕДНИ ТОЧКИ“. В нея събра различни мнения на велинградчани по важни за града и за живота ни въпроси. Тогава все още социалните мрежи не бяха в своя апогей и хората търсеха начини да изкажат своята позиция и гледна точка. През 2011 г. Димитрина Късева направи страниците на „Темпо“ истински шарени и цветни с рубриката си „РОСНА КИТКА“ –

 поредица от срещи с хора, които обичат цветята и ги гледат така, както се гледа дете; за радостта да работиш и да създаваш красота в градината; за росните китки, които са цвете за обич, цвете за радост, цвете за дар.  От тази рубрика припомняме статията от август 2011 г. за Владимир Въргов – велинградчанин, който е посветил своя живот на цветята. А на Димитрина благодарим за всичко, с което винаги е помагала на „Темпо“!

Ако имам втори живот, пак ще го започна с цветята

За един град се разказват много истории. Всяка е важна като пъзела, който подреждаш. Ако нещо липсва, то картината няма да изглежда цяла и завършена.
Една история, без която Велинград нямаше да е същият, е тази за неговите цветя. Тази история е позабравена от едни, но все още е жива за други. Това е историята за първите цветя, прославили ни по света. Това е историята за един бизнес, процъфтявал, но изчезнал заради времето, прехода, липсата на поглед в бъдещето и заради ред други неща – цветопроизводството. Тази история е и историята на един човек, учил се и работил за цветята на Велинград.
Владимир Въргов сега е пенсионер. Вкъщи има прекрасна градина, пазеща късчета от онова славно цветно минало на Велинград.
„През 1953 г. най-хубавият парк беше Вельова баня. Там работеше покойният Асен Джамбазов. Много добър майстор на цветя. Началник на цветарите беше Стоимен Наков. Тогава се започна и строежът на парка на Мъжка баня. Аз там започнах, после минах къч Комуналното. След казармата постъпих градинар в градската болница. Тя имаше 40 декара имот, нямаше я поликлиниката. Четири години по-късно се създаде „Булгарцвет“. Там започнах работа и до края, над 30 години, работих там и там се пенсионирах. 
Вельова баня беше образцов парк. Стоян Делибалтов ръководеше всичко. Първата „жива ваза“, която беше 2 метра, бе направена в Русе, край Данава. Ходихме там и после направихме подобна и във Велинград. При нас идваше много народ да се учи. В Сандански нямаше нищо. Мой колега направи първия парк в Сандански.
„Булгарцвет“ беше един от най-големите цветарски обекти в Европа. Холандците идваха тук да учат. Една година спечелихме всички награди за карамфил. След това 40 холандски специалисти дойдоха тук, за да видят как е възможно да сме спечелили, след като карамфила сме го внесли именно от Холандия. В Канада също много добри цветя сме изпращали и в много други държави, но за съжаление, това производство бе прекратено. Нямаше сметка, а асортиментът ни беше богат – започнахме с карамфил, после рози, гербери, фрезии. Отглеждахме хубави цветя, но учехме асортимент само по каталог. Днес целият този каталог от цветя го има във всеки цветарски магазин. Велинградският карамфил беше прекрасен! Сега всичко е внос, но пък това, което се внася, е превъзходно качество.
За мен разпадането на цветопроизводството не е свързано със съжаление. Точната дума е болка, защото това е болка различна от съжалението. Откак съм напуснал, не съм ходил в оранжериите. Вярно, създадоха се други неща, но това е проза, а не поезия като цветята.
Оранжериите навремето бяха правени по най-съвременните и модерни технологии – отопление с минерална вода и т.н. Заедно с тях се разпадна, за съжаление, организацията на цветопроизводството. В България „Булгарцвет“ беше на нивото на „Тексим“. Когато „Булгарцвет“ беше с 60 работнички, всички държаха изпити и знаеха какво е фотосинтеза. През 70-те години бях в Югославия. Там работеше 35-годишна жена – неграмотна, не можех да я науча термометър да познава, а нашите майсторки бяха много добри. Имаше техникум в Пловдив с добри специалности в цветарството, но тези стари майстори вече ги няма и загубихме технологията. Много сме назад, представата ни за отглеждането на цветя вече е само принципна, а процесът е далеч от стандартното „азот-фосфор-калий“.
В първия цветарски магазин предлагахме три вида булчински букети. Като сравнявам онази аранжировка, тя е била направо смешна в сравнение със съвременните аранжирания. Днес чуждите специалисти учат освен всичко друго и отношение към цветята – приемат ги като живи. Това е друга технология, друг начин на разбиране на цветопроизводството, друга философия. В България това го няма. Когато българинът види кокиче, си казва „Ето идва пролеттта“, а в Япония подобни приказки има за всяко едно цвете – за такава култура говоря. Но това се учи и възпитава с времето. Може би, ако животът ни се подобри, ще започнем и ние да гледаме по друг начин на цветята, а не да ги приемаме само за много скъп букет, който не означава нищо, освен показване на възможности. Ние все още купуваме цветя за повод, няма го това да купиш цвете за себе си.
Хубаво е, че във Велинград традиционните цветя са се запазили. Едно от тях е зеленият интир. Навремето в Каменица не се е мерило кръвно, защото е нямало дом без това цвете. Моловката също е традиционно цвете и за щастие сега неговият асортимент е изключително голям.
Искам ние да сме добри стопани и да пазим. Напоследък се вложиха доста средства в парковете. Прави ми впечатление, че във Велинград и в градините, и по терасите се отглеждат и то доста успешно много красиви и  модерни цветя. В моя двор аз пазя някои от старите луковици рози от разсадниците, но те са просто спомени  имат сантиментална стойност. По-интересните цветове, които отглеждам, са от луковици, купени от магазини.
Градината ми не е хоби. Това е просто необходимост, но я има и болката, че не може всичко да става, както го разбирам – годинките вече са много. Но аз, ако имам втори живот, пак ще го започна с цветята.“
Почти не задавах въпроси. Само слушах този разказ за миналото, което си струва да познаваш. Слушах, макар че слушането напоследък се оказва доста трудно – искаме да говорим, да говорим, а струва ли си едно такова говорене, ако няма кой да те слуша?  А слушах Владимир Въргов и освен за една по-различна история на Велинград, научих и друго: да слушаш означава да знаеш, да познаваш. За да може след време, ако все пак някой друг поиска да слуша, а не само да говори, да има какво да чуе от теб.  С годините заради модерните ценности, заради твърде открития ни живот, реален повече в социалната мрежа, отколкото извън нея, не забелязваме, че хората, които имат какво да кажат, стават все по-малко. Те пазят своите знания и спомени и чакат времето, в което ще спрем просто да говорим.
Димитрина Късева


МЯСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА . Тел. 0882 298 008


Дара и Стефан Вълдобрев ще открият Празниците

Публикувано на 02 Jul 2024 10:36

Дара, Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ ще са звездите на сцената на първия ден от тазгодишните Празници на културата. Ще ги видим и чуем вечерта на 6 юли, когато ще честваме Деня на Велинград. По традиция  Празниците ще бъдат открити с парад-дефиле на духови оркестри и мажоретни с

Към цялата статия »

СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 02. 07. 2024

Публикувано на 02 Jul 2024 10:30

КЛЕПТУЗА Най-после се случи: в последната седмица на юни, дни преди началото на най-активния летен сезон Община Велинград организира източване и почистване на долното езеро на Клептуза, от което бяха извадени тонове боклук, кал и тиня. От такова почистване спешно се нуждае и горното езеро, в коет

Към цялата статия »

КРИМИ ХРОНИКА 02. 07. 2024

Публикувано на 02 Jul 2024 10:29

ДРЕГЕР На 26 юни полицейски екип от РУ - Велинград спрял за рутинна проверка пежо, управлявано от 21-годишен велинградчанин. След направени проби с технически средства станало ясно, че той е зад волана под въздействие на наркотици. Същата вечерна улица в Ракитово полицаи от местния участък провер

Към цялата статия »

Така ли СПА столицата ще посреща гости това лято?

Публикувано на 02 Jul 2024 10:28

Разликата между двете снимки е точно 11 години. Табелата, която на входа на Велинград показва, че това е СПА столицата на Балканите, беше изработена и монтирана през лятото на 2013 година. Поводът беше петата годишнина от получаването на високото звание. Тогава над табелата се вееха знамената на

Към цялата статия »

СЕСИЕН ОБЕКТИВ 27. 06. 2024

Публикувано на 02 Jul 2024 10:13

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ След повторна процедура Общинският съвет одобри списък на кандидатите за съдебни заседатели за Районен съд – Велинград за мандат 2024 – 2028 г.: Едит Стефанова,  Зоя Антонова и Мустафа  Налбантов.

Към цялата статия »

Няма големи и малки дарения - всички са големи

Публикувано на 02 Jul 2024 10:07

Няма големи и малки дарения - всички са големи. За работещите в Исторически музей - Велинград това е аксиома. Разбираш, че няма малки и големи дарения, когато видиш как един човек се разделя с ценна (често и безценна) за него вещ, документ, снимка, спомен. Когато станеш свидетел на осъзнатото реш

Към цялата статия »

„Минерали-М“ изработи надгробния паметник на патриарх Неофит

Публикувано на 02 Jul 2024 09:56

Светият синод на Българската православна църква избра велинградската фирма „Минерали-М“, за да изработи надгробния паметник на патриарх Неофит. Фирмата с президент Надежда Ключкова е работила по множество проекти за различни храмове на Българската православна църква, така че е доказала своя опит

Към цялата статия »

Малки обяви: 01. 07. 2024

Публикувано на 02 Jul 2024 09:50

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продавам етаж 100 кв.м., център квартал Каменица. 0885 501118.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »

Велинградски Празници на културата 2024

Публикувано на 02 Jul 2024 09:49

5 юли, петък
19 часа, площад „Н. Гяуров“: Парад-дефиле и шоу програма на духови оркестри и мажоретни състави

6 юли, събота
Ден на Велинград
9 часа, храм „Успение Богородично“: Света литургия за здраве, просперитет и благоденствие 
10.15 часа, жп гара: Посрещане на Родопска

Към цялата статия »

30 истории от 30 години

Публикувано на 02 Jul 2024 09:46

Преди повече от 20 години Димитрина Късева написа първите си материали за „Темпо“. Дойде с журналистическия си опит от местната телевизия и от областен вестник. Първата рубрика, която създаде през 2005-2006 г., беше „ГЛЕДНИ ТОЧКИ“. В нея събра различни мнения на велинградчани по важни за града и

Към цялата статия »

Гран при за МФГ „Арамии”

Публикувано на 02 Jul 2024 09:43

Мъжката фолклорна група от Ракитово „Арамии“ участва в десетото издание на Международния фолклорен фестивал “Несебърски накит”. Във фестивала се представиха изпълнители от България Турция, Грузия, Румъния, състезаващи се в четири възрастови групи в разделите музика -

Към цялата статия »

Петко Главинов – европейски вицешампион при ветераните

Публикувано на 02 Jul 2024 09:41

От 26 юни до 6 юли 2024 г. в сръбската столица Белград се провежда Европейското първенство по плувни спортове за ветерани. 
Велинградчанинът Петко Главинов е част от националния отбор на България по плуване.

Към цялата статия »

Малките футболисти на „Чепинец“ – победители в Пещера

Публикувано на 02 Jul 2024 09:40

На 22 и 23 юни в Пещера се проведе петият поред  детски футболен турнир „Peshtera Cup 2024“, организиран от Община Пещера, със съдействието на ФК „Свобода 2011“ и под егидата на кмета  Йордан Младенов. В двата  дни на надпреварата на стадиона в Пещера си дадоха среща 26  отбор

Към цялата статия »

Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 02 Jul 2024 09:37

Сезон 1998/1999 г.
Оспорвана борба до края и лош финал
Поредният опит на  „Чепинец” да заиграе в по-горна група на футболното ни първенство отново бе възпрепятстван от редица проблеми, пречещи на отбора години наред. Основният от тях е свързан с материалната база и липсата на подходящ

Към цялата статия »

Агенция по вписванията отказа да впише преобразуването на общинската болница

Публикувано на 30 Jun 2024 18:25

Агенцията по вписванията (АВ) отказа да впише преобразуването на общинската болница „МБАЛ-Велинград“, гласувано от Общинския съвет на 14 юни 2024 г. Заявлението за вписване е подадено на 20 юни, а отказът е постановен на 24 юни 2024 г.

Като мотиви за отказа от Агенцията по вписванията посоч

Към цялата статия »

Юнската сесия се занимава с имотни въпроси

Публикувано на 28 Jun 2024 18:02

Заседанието на Общински съвет - Велинград на 27 юни започна с изказване на Злати Льотин от ДПС извън дневния ред. Той алармира, че е крайно належащо да бъде обсъден проблемът с липсата на вода в 9 населени места от общината, по който вече втори мандат откакто той е съветник не се взимат мерки. Г-

Към цялата статия »

„За истината“ - свободно пространство за независима регионална журналистика

Публикувано на 28 Jun 2024 17:59

Приключва проектът „От мен зависи! От нас зависи!“, по който вестник „Темпо“ работи през последната година. Развитието на активно гражданско общество във Велинград и региона беше неговата основна цел. Нашият проектът бе финансиран в рамките на конкурс за независими регионални журналисти и медии в

Към цялата статия »

Община Велинград не поддържа актуална информация за обществените поръчки

Публикувано на 27 Jun 2024 15:46

Разпоредбите на Закона за обществените поръчки (ЗОП) задължават общините като възложители да поддържат на своите електронни страници „Профил на купувача“. Как Община Велинград спазва това изискване?
На сайта на нашата община секцията „Профил на купувача“ е разделена на две части - преди и след

Към цялата статия »

За пореден път ОА не дава списъка с улиците за асфалтиране

Публикувано на 27 Jun 2024 15:42

В началото на всеки летен сезон много велинградчани се интересуват от това кои улици ще бъдат асфалтирани или ремонтирани. Всеки с надежда, че и неговата улица най-после ще е плана за тази година. Но и в самия край на месец юни отговор на този въпрос пак няма.
Един от най-добре пазените в тайн

Към цялата статия »

Ефектът на доминото: „ремонт на ремонта“ във Велинград

Публикувано на 27 Jun 2024 15:32

Рано сутринта на 25 юни 2024 г. част от улица „Юндола“ беше затворена за движение. Причината - авария на канализацията на кръстовището между ул. „Юндола“ и ул. „Бачо Киро“. Аварията е на мястото, където новата канализация по „Бачо Киро“ е включена към съществуващата канализация по ул. „Юндола“.

Към цялата статия »


CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023