Градската художествената галерия – пресечна точка на дарители
Публикувано на 23 Jul 2024 10:47
Ако във Велинград трябва да открием място, което е пресечна точка на каузата на дарителството, то това е Градската художествена галерия.
На въпроса „Къде е галерията?“ велинградчани не посочват адреса – ул. „Васил Априлов“ 5, а отговарят „В къщата на Цвета“. За гостите на града това може и да не е много ясен ориентир, но за местните Цвета Шуманова-Дамянова е човек, спечелил уважението на целия град. Една от причините е направеното от нея голямо дарение – сграда в центъра на Велинград, която вече повече от 30 години е дом на нашата Художествена галерия.
Важна част от историята на галерията е дарителският жест на друг уважаван велинградчанин – генерал Атанас Семерджиев. През 1987 г. той дарява живописни платна, графики, акварели, скулптури на именити български творци. Това дарение става солидната основа, върху която се изгражда мечтаният от дарителя Музей на изкуството.
Намерила своя дом и своите първи художествени богатства, галерията продължава да обогатява своя фонд по един единствен начин – чрез дарения. През всички тези години нито Община Велинград, нито държавни институции от сферата на културата не отделят нито лев за закупуване на произведения на изкуството за фонда на галерията.
Но фондът расте – благодарение на дарители и на главния уредник на галерията Бранко Манушев, който работи за развитието на тази културна институция от 1992 до 2021 г. Той влага сърце и енергия в провеждането на пленери с участието на художници от България и чужбина. От 1987 до 2000 г. пленерите са ежегодни, след това се провеждат според финансовите възможности на общината, която поема разноските по организацията. Пленерите стават част от програмата на Празниците на културата и се утвърждават като традиционна форма за обогатяване на фонда на галерията. В тях участват големи български художници, чийто картини галерията не би могла да си позволи да откупи. Но днес във фонда на Художествената галерия във Велинград има произведения на Светлин Русев,
Енчо Пиронков, Чавдар Пашев, Милко Божков, Стефан Янев, Андрей Даниел, Вихрони Попнеделев, Димитър Лалев, Христо Панев, Вълко Гайдаров, Цветан Панчовски и др. Всеки от тях е дарил своя картина, след като е участвал в пленер във Велинград. Бранко Манушев и днес с вълнение разказва как след участието си в пленер Светлин Русев е направил големия жест да дари своята емблематична картина „Майка ми“, която е сред най-големите съкровища на нашата галерия. Същият жест прави и Чавдар Пашев с дарението на есенен пейзаж – картина, с каквато би се гордяла всяка галерия.
Благодарение на пленерите Художествената галерия притежава произведения на почти всички велинградски художници. Това е най-голямата сбирка от творби на местни художници, които са ги дарили на галерията. С част от техните картини се прави традиционната Коледна изложба на велинградските художници.
Друга форма, чрез която галерията обогатява своя фонд, са международните арт симпозиуми. Като главен уредник Бранко Манушев организира два такива симпозиума през 2010 и 2014 г. Съдействат общината и Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите. През 2010 г. в арт събитието с тема „Водата – извор на живот“ се включават седем съвременни художници от Турция и четирима от Черна гора, които даряват по една творба на галерията. Сред най-впечатляващите е платното „Зевс и Кибела във Велинград“ на преподавателя в Художествената аакадемия в Анкара Гюл Далкъран. През 2014 г. арт симпозиумът във Велинград задава като тема „Орфей и Евридика“ и „Плутон“. Наред с картините на велинградски художници тук рисуват и даряват свои творби Елодие Гарон от Франция и Абас Гиздаревич от Черна гора.
Сред големите дарители и приятели на Художествената галерия във Велинград е склупторът Владимир Гиновски. С монументални творби като паметника на първоучителите Кирил и Методий пред Националната библиотека в София, на Васил Левски в САЩ, на Николай Гяуров във Велинград Владимир Гиновски се нарежда сред най-големите български творци. На галерията в нашия град той дарява изключително красив бюст на оперната певица Катя Попова. Скулпторът дарява и свои творби, свързани с двама души, които имат запазено място в историята на Велинград: бюст на своя учител проф. Андрей Николов – човекът, дал идеята за оформянето на „Клептуза” като парк и за каптирането на езерата и бронзова глава на Александър Занков – авторът на войнишкия паметник пред църквата в Лъджене.
Сред ценните скулптури, които са дарени на галерията, е „Хляб за момчетата“ на Ангел Спасов – любима творба на Атанас Семерджиев, който я дарява. Част от фонда е бронзова глава на поета Николай Хрелков, който е посещавал Велинград, дело на първата жена скулптор в България Васка Емануилова.
В списъка на дарителите на Художествената галерия наред с художниците се нарежда и велинградчанинът Димитър Димитров, дългогодишен учител и изследовател на местната история. Г-н Димитров дарява на галерията свой портрет, рисуван от старозагорски художник и е от малцината граждани, които правят такъв жест към културната институция.
Актуален е въпросът доколко Художествената галерия разполага с пълен списък на своите дарители. Пръвоначалната идея на Бранко Манушев е била след всеки пленер да се издава брошура с дарените творби, но по финансови причини това не се случва. През лятото на 2011 г. с финансовата подкрепа на Община Велинград е направен първият и досега единствен каталог на галерията. Той е на три езика – български, английски и руски, като е включена и туристическа информация за Велинград. Според данните в каталога през 1987 г. фондът на Градската художествена галерия започва с около 50 произведения, а през 2011 г. те вече наброяват над 400 творби на съвременни автори. За съжаление, в последните години провеждането на пленери е преустановено и така даренията на картини и други произведения на изкуството рязко намаляват. Сега новият уредник на галерията Десислава Табакова води разговори с творците, които правят изложби във Велинград, да даряват по една своя творба за фонда. В момента във фонда на галерията има 440 произведения. А това означава и почти толкова дарители - ярко доказателство, че Градската художествена галерия е пресечна точка, която събира хора, отдадени не само на изкуството, а и на дарителството.
Елена Баева