03 Apr 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 13 Aug 2024 09:53

Целта на рубриката „30 истории от 30 години“ е да почете авторите, които през изминалите 30 години са писали на страниците на вестник „Темпо“. Сред тях е и инж. Цветко Кънчев, лесовъд, дългогодишен изследовател на растителния свят във Велинградския район, автор на книгите „Червени природни сигнали“, „Горски билки - разпознаване, събиране, приложение“, съавтор на Енциклопедичния справочник „Чепино“. За отпечатването на неговата книга „Горски растения - безплатна храна, лечение и медодаване за човека“ през 2001 г. помогна и нашата редакция. Г-н Кънчев беше запален и отдаден на каузата природолюбител и почетен председател на Дружеството за защита на природата. Избрахме негова статия от 2002 г., в която той споделя и своята голяма (и за съжаление останала неосъществена) мечта за създаването на Природонаучен музей във Велинград:

 Изключителното биоразнообразие и липсата на Природонаучен музей във Велинград 

Велинградски регион се отличава със значително биоразнообразие. Климатичните и почвени условия благоприятстват развитието на богата и разнообразна растителност. Флористичното проучване на биоразнообразието в региона започва още през 1953 г., но само на дървестната и храстова растителност. Цялостно проучване започна преди 20 години. Ние си дадохме сметка, че това е огромна, трудна и отговорна работа. Само с четене на описания мъчно може да се постигне. Да се опознаят растенията значи преди всичко да се научат техните имена и белези, по които едно растение се отличава от другите.
Първите ни цялостни проучвания започват от защитените територии. Обект на изследване бе резерват “Валявиците” (сега защитена местност). Проучването е проведено върху цялата територия по отдели, които са разделени на ивици и те са цялостно обходени и проучени. Описани са 286 вида висши растения от 61 семейства и 134 рода. С маршрутен метод се установи видовият състав на птиците и бозайниците. По същите методи проучихме “Рогачите”, “Арабчал”, “Клептуза”, “Тъжника” и “Меандри” на р. Рибна.
Най-подробно се проучи защитена местност “Клептуза”. Тук са едни от най-хубавите черборови насаждения. Техният външен вид и формово разнообразие привлича окото на посетителите. Установили сме 234 вида висши растения и като се прибавят още 74 такива в площта, която ние допълнително предлагаме да се включи в защ. местност, стават 308 вида. В тази нова площ влизат над 40 вида, които не се срещат в други части на региона като: ирга, котонеастер, смрадлика, жаблек и др. По молба на ДЛ “Ракитово” проучихме резервата “Мантарица”. Описани са 388 вида висши растения от 144 семейства и 192 рода. Издадени са 50 подвързани книги. Със същата молба се обърна и ДЛ “Пещера” за проучване на биосферния резерват “Мантарица”. Установихме много рядка растителност и описахме 292 вида висши растения. Издадени са 60 подвързани книги.
Особено внимание и време отделихме за проучване на растителността, защитена от закона и застрашена от изчезване и на редките растения. В резултат на общата упоритост отпечатихме 100 екземпляра “Червена книга на Велинградски регион”, а по-късно книгата “Червени природни сигнали” с 1000 екземпляра. В нея са описани и илюстрирани всички защитени територии, а в характеристиките на всеки вид е отделено място за месторастенето и морфологични белези. Много време и големи усилия ни костваше да проучим биоразнообразието в земите извън защитените територии. Това не можеше да стане без помощта на всички държавни лесничейства, които ни предоставяха превоз, водачи и ни насочваха към хора, интересуващи се от флората и фауната. Нека се има предвид, че всичките ни проучвания са без никаква финансова помощ. Ние успяхме с много труд, неволи, лишения да опишем повече от 1500 вида висши растения; да отделим 465 различни лечебни растения, които се използват като билки или храна. Издадохме още две книги благодарение на финансовата помощ на всички ДЛ в региона. За всеки вид е разработена кратка характеристика, чиято цел е да даде представа за систематичното положение, разпространение, по-важни морфологични белези, месторастене, размножаване и проблемите във връзка с опазването му.
Не по-малко значение имат ендемитните растения за България (върболистен тъжник, родопско и крумово великденче, кръгловенечна наушка и др.) и за Балканския полуостров (пухест лопен, паничева пищялка, костова тлъстига, петковия и др.). Тук видовете са с ограничено разпространение за страната и региона и за световния генетичен фонд, затова тяхното опазване е важно задължение на населението от нашия край.
Известно ни бе, че много видове са изчезнали или представителите им са толкова малобройни, че са пред прага на изчезване. Затова сме предложили на РИОСВ да се обявят за защитени (стефчова тлъстига, дребна чаровница, петковия, родопска горска майка и др.). Със заповед на МОСВ от 1995 г. тези растения са включени в списъка на защитените.
Не така стои въпросът с направените от нас предложения през РИОСВ за находището от мечо грозде в ДЛ “Чехльово”, блатен плаун в УОГС “Юндола”, бук в м. “Просце”, гъба манатарка (скален феномен) в ДЛ “Велинград” и промяна на неправилното опреление на планинския божур в лале, като вместо природната забележителност “Лалетата” да стане примерно “Планински божур” и да се разшири площта на защ. местност “Клептуза”. Това наше предложение все още стои някъде в папките на РИОСВ или МОСВ, при все че мина комисия и предложенията бяха одобрени.
На нас ни е ясно, че неимоверно по-богато е било биоразнообразието, когато горите са били първични и са достигнали до високо равнище на еволюционното развитие. В резултат на неправилното извеждане на сечите в горите от една страна и непознаване на полиморфизма при отделни растения, се е стигнало до значително намаляване участието на ценни фопрми в състава на заобикалящите ни гори. Така все по-рядко се среща формата “дерменка” при белия бор в ДЛ “Селище”, ДЛ “Беслет” и др.
Биоразнообразието включва и генетични ресурси, които са важен източник на стопански приходи и се използват широко. Непрекъснатата загуба на биологични ресурси и стопанският натиск са проблеми, които изискват специално внимание и ангажираност. Опазването на генетичния фонд в региона става все по-актуално в поради чувствителните промени в околната среда и усиленото използване на природните ресурси. Проучванията не сме ограничили само в горския фонд, а сме проучвали и в района на града. Проучили сме, картотекирали и паспортизирали всички намиращи се в регулационните граници декоративни дървета и храсти на възраст над 20 години, отделни ценни и редки дървета и храсти, независимо от възрастта им.
Възможностите за ползване на лиановидните растения при вертикалното озеленяване на Велинград са проучвани 3 години. Целта бе да се установи видовия състав на лианите сега и да се предложат парспективни видове. Регистрирали сме 18 различни вида, които се срещат на 138 места, предимно в дворове на граждани. Имайки предвид особеностите сме препоръчали за Велинград 45 вида: лиани с висока степен на аклиматизация, с ярки цветове, които са прекрасен материал за покриване на плоскости от сгради и архитектурни съоръжения. Отпечатана е книга, албум с цветни снимки и диапозитиви.
От наблюдения и пребиваване сред природата сме установили, че някои се държат така, като че ли всичко им е позволено. Поразиите идват от самочувствието, че всичко е наше. Секат се 80-годишни дървета, режат се незаконно дърва, колове, убиват се животни и птици и т.н. Картината е грозна и от ден на ден става все по-грозна. Екологичното невежество на някои горски служители доведе до отсичане на величествен смърч в подножието на Малка Сютка. Петстотингодишният и защитен от закона смърч и неговите 10 братя с диаметър 5 метра бяха отсечени заради непростимо невежество. Една част от тревистите растения по една или друга причина изчезват и от 2-3 години не са намирани на установените от нас месторастения.
От казаното дотук, макар и в щрихи, се разбира, че биоразнообразието във Велинградски регион е изключително богато. Това е причината за искането тук да се създаде Природонаучен музей и в него да се отрази флората, фауната, петрографията и ентомологията на региона. В него за 1-2 часа ще могат да се видят толкова растения, животни, насекоми и минерали, колкото човек в естествена серда не може да види през целия си живот. Показвайки красотата и биоразнообразието музеят ще бъде прекрасен кът за естетическо, природозащитно и екологично възпитание на своите посетители. Чрез фотоси ще бъдат отразени природни забележителности и защитени територии от региона. В стъклени витрини ще се поставят всички видове риби, земноводни и влечуги, голям интерес би представлявала колекцията от насекоми, минерали и почви.
За създаване на Природонаучен музей ръководството на общината обеща да предостави безвъзмездно подходящо помещение. Това, след 10 месеца ходене по мъките, не стана. Ние сме убедени, че някой от ръководството не е осъзнал колко голяма ще бъде ползата от такъв музей за града. Как може общината на село Черни Осъм да построи самостоятелна двуетажна сграда за Природонаучния музей, а община Велинград не намери сили и решителност да предостави подходящо помещение! Надяваме се, че скоро общината ще намери най-добрата форма за създаването на Природонаучния музей.
инж. Цветко Кънчев, почетен председател на Дружество за защита на природата, 2002  г.



Велинград тел: 0876521487


Открито е производство за обявяване на защитена местност „Грънчарица“

Публикувано на 03 Apr 2025 10:05


В едномесечен срок заинтересованите лица могат да представят в РИОСВ – Пазарджик мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно проекта на заповед за обявяване на защитената територия. 
В едномесечен срок от публикуване на уведомлението ще бъде свикана комисията по чл. 38, ал. 1 от Закона за защитените територии, в рамките на която ще бъдат разгледани и постъпилите становища.
Защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти (ПИ) или части от тях съгласно кадастралната карта

Към цялата статия »


Две сдружения ще възстановят заслона на Булин чаир

Публикувано на 03 Apr 2025 10:03

в участъка между местностите Драгиче и Платот; довършване на възстановяването и маркиране на туристическата пътека между местностите Локвата и Бялата скала. Успоредно с това е планирано и провеждане на ежегодното почистване на всички маркирани пътеки в района.
Споменатите събития ще се проведат, както следва:
25 - 26 април 2025 година: в този период ще се работи по възстановяване на пътеката между Драгиче и Платот, както и по почистването на пътеките в района.
9 - 11 май 2025 година: за този период е планирано възстановяването на за

Към цялата статия »


За „удобство“ за ЕЗОК пътуваме до Пазарджик или Пещера

Публикувано на 01 Apr 2025 10:51

 пространство (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн); Конфедерация Швейцария; Република Сърбия и Република Северна Македония. Право, от което много хора се възползват при пътуванията си зад граница. 
От известно време за жителите на община Велинград това право се сблъсква с липсата на банков офис, в който могат да се подадат документи и да се получи ЕЗОК. За дълъг период от време услугата се извършваше от Банка ДСК. Но от месеци Националната здравоосигурителна каса е сключила нов договор, този път с Първа инвестиционна банка. В облас

Към цялата статия »


Общината получава едва 500 лева дневно от минералните води

Публикувано на 01 Apr 2025 10:44

Сравнението с предходни години показва, че броят на ползвателите на минерални води расте, но приходите за общината - не. През 2021 г. от такси за минерални води общината е събрала 189 658 лева, през 2023 г. - 183 361 лева, а през 2024 г. има лек спад до са 182 543 лева. 
Голямата част от фирмите с разрешителни за минерални води от двете находища ги използват за СПА центрове на хотели, басейни, аквапаркове, както и оранжерии, отопление и др. Цената на кубик минерална вода за тези дейности е от малкото държавни такси, които не са проме

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 04. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:42

От Община Велинград призовават гражданите да не изпадат в паника или стресови състояния.

АВТОМОБИЛИ Със сумата от 145 833 лева Община Велинград ще закупи два автомобила. Обявена е обществена поръчка с две обособени позиции: нов автомобил за нуждите на децата потребители на социална услуга в ЦНСТДБУ 1 и 2 и нов специализиран автомобил - микробус 8+1 места, за нуждите потребителите на услугите в ДЦДМУ. Според условията на поръчката автомобилите могат да бъдат нови или употребявани. Публичното състезание ще се проведе на 18 април.

Към цялата статия »


4 видеа доведоха до комплексна проверка във велинградската полицията

Публикувано на 01 Apr 2025 10:36

 че са от архива на Петър Петров, известен като Петьо Еврото. БОЕЦ разпространи поредица от 4 видеа от 2019 г., които показват манипулиране, фалшифициране и унищожаване на документи в РУ-Велинград. В записите участват полицаите Б. Б. и Д. Б., които през годините заемат ръководни постове във Велинград и Пазарджик. Гражданската организация обяви, че е сезирала МВР-министъра Даниел Митов, че е възможно полицаи във Велинград да унищожат доказателства за извършени от тях престъпления.
Разпространените записи доведоха и до изслушването на

Към цялата статия »


Парцел на „ВКТВ“ стана публична общинска собственост

Публикувано на 01 Apr 2025 10:33


Предложението беше внесено от кмета Костадин Коев, като част от процедурата за присъединяване на територията на Община Велинград към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги гр. Пазарджик“ ЕООД. Част от тази процедура по присъединяване е свързана с обследване на активите и материализирането им в публична собственост с оглед предназначението им да задоволяват обществените потребности. 
Преобразуването на парцела от частна в публична общинска собственост е важно и за запазва

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 27. 03. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:33

При повторното гласуване на 27 март съветниците отмениха спорното решение. За момента няма решение за провеждане на търг.

ПАРКИНГ С 21 гласа „за“ мнозинството в местния парламент отново преобразува от публична в частна общинска собственост парцела от 840 кв.м. на ул. „Патриарх Евтимий“, който се ползва за паркинг до полицията. Прегласуването се наложи, тъй като областният управител В. Кайтазова върна решението за прегласуване като незаконосъобразно. Мотивът на Областната управа е, че в гласуваното през февруари решение не е ясно кой е

Към цялата статия »


С какви бюджети разполагат общините през 2025 г.

Публикувано на 01 Apr 2025 10:31

 Целевата субсидия за капиталови разходи възлиза на 1 758 700 лева, а като трансфери за други местни дейности общината ще получи 152 200 лева. Сумата, определена за зимно поддържане на общинските пътища, е 112 500 лева.
Бюджетът на Община Ракитово за 2025 г. е 20 764 000 лева. За капиталови разходи общината получава 832 700 лева, за други местни дейности 108 700 лева, а за зимно поддържане на пътища 180 000 лева.
Община Сърница получава от бюджета 8 030 900 лева. Капиталовата програма на общината ще разполага с 458 900 лева, за ме

Към цялата статия »


Кметът спря търг за 3 имота с рекорден брой участници

Публикувано на 01 Apr 2025 10:28

 начална цена 24 680 лв.; имот на ул. „Царица Десислава“ с площ  906 кв.м. и начална цена 36 775 лв. Цените от около 40 лева за квадрат, които са много под пазарните във Велинград в момента, привлякоха вниманието на голяма част от строителните фирми в курорта и на търга се явиха 16 участници.
Г-жа Томова обясни, че в деня преди търга - на 25 март,  в общината е постъпила молба от фирма с искане за отмяна на търга, в която са били изложени мотиви. За да бъде извършена проверка дали посочените факти и обстоятелства са основат

Към цялата статия »


Променят правилника на общинския солидарен фонд

Публикувано на 01 Apr 2025 10:27

 че е предвидено средствата за финансиране на лечението на болни граждани да се осигуряват чрез дарения. Практиката показва, че събираните по този начин суми са малки. В същото време  хората, които кандидатстват за отпускане на помощ за лечение, са много. Все повече се увеличава делът на болните граждани, както и на тези, които нямат възможност сами или с помощта на техните близки, да посрещнат разходите за лечението си. Поради промените в правилника предвиждат необходимите финансови средства да се осигуряват от бюджета на Община В

Към цялата статия »


В Ракитово събират опасни битови отпадъци

Публикувано на 01 Apr 2025 10:26


гр. Ракитово, ул. „Братя Кръстини“ - под Читалище „Будилник – от 10:00 до 12:00 ч.
гр. Костандово, пл. Европа – от 12:30 ч. до 15:00 ч. 
с. Дорково пред църквата „Св. Пророк Илия“   – от 15:30 ч. до 17:00 ч.
Какво може да предадете:
Лекарства с изтекъл срок на годност;
Бои, латекс, лакове, лепила, смоли, масла, мастила и др. подобни;
Препарати (перилни, почистващи, омекотители, дезинфектанти и др.) и химикали;
Замърсени опаковки с опасни вещества или съдържащи опасни вещества;
Препарати за растителна защ

Към цялата статия »


Две заповеди превръщат крепости в Ракитово в обекти с национално значение

Публикувано на 01 Apr 2025 10:25


В заповедта е отбелязано, че крепостта Кулата-Градот заема площ от 4 дка и е разположена на 1303 м надморска височина, на 8 км югозападно от гр. Ракитово. Години наред на нейната територия не са провеждани археологически проучвания и тя се е превърнала в обект на непрекъснати иманярски интервенции. През 2009 г. са проведени спасителни археологически проучвания. В градежа на крепостните стени се наблюдават няколко строителни периода.
Куртината е ориентирана по дължина в посока североизток-югозапад и следва естествената конфигурация на

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ участва в изложението „Природа, лов и риболов“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:24


Щандът на велинградската гимназия посрещна посетителите с модерен дизайн, който представя богатата история и традиции на училището в обучението на кадри в областта на горското и ловното стопанство. С усмивка и полезна информация гостите на изложението бяха посрещани от учениците от XI клас – Албена Мезинова, Анелия Лещарова, Красимир Пехливанов и Петко Шуманов, ръководени от зам.-директора  инж. Надежда Ганчева.
Още през първия ден на изложението зоната на представяне на Националната ПГГС „Христо Ботев“ привлече сериозен интерес.

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 04. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:23


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
***
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
РАЗНИ
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам професионална шевна машина Кинтекс, модел GC55504. 0888 910323.
***
Продавам персийски килим 3/4 метра - 150 лева, 2 броя персийски

Към цялата статия »


Два нови спортни клуба в Ракитово

Публикувано на 01 Apr 2025 10:21

 Негов председател е Тодор Тодоров, а членове на Управителния съвет са Таня Пейчинова и Ани Кантарева. Клубът по тенис на маса също носи името „Левски-Ракитово“, председател е Михаил Попчев, а Стефан Сергиев и Петър Петров са членовете на Управителния съвет. 
Двата нови спортни клуба ще съдействат за провеждането на второто издание на спартакиадата по традиционен тракийски многобой. Първата такава спартакиада се проведе в Ракитово през април миналата година, организирана и спонсорирана от Българска Асоциация за селски спорт (БАС

Към цялата статия »


„Чепинец“ спечели в Паталеница

Публикувано на 01 Apr 2025 10:20


През цялото първо полувреме велинградчани са имали превъзходство, като са владеели по-дълго време топката и са създали повече положения за гол. Единственото попадение през първата част е станало още в 5 мин., когато ветеранът Н. Байраков се е възползвал от точно центриране след ъглов удар и с глава е изпратил топката в мрежата.
През вторите 45 минути домакините са се опитали да променят негативния за тях резултат, но са срещнали добре организирания в защита състав на „Чепинец“, който се е прибрал в своята половина и е разчитал на конт

Към цялата статия »


След обрат „Драгиново“ надделя над „Левски“ (Ракитово)

Публикувано на 01 Apr 2025 10:20


Както се случва в дерби мачовете и този двубой предложи много емоции, гонитба в резултата, обрати, жълти и червени картони, много борба на терена и 6 гола с още толкова други възможности за попадения. Първата част премина в оспорвана игра за надмощие с открити действия и на двата отбора, които търсеха възможности за отбелязване на голове. Първи това сториха ракитовци, които поведоха с 0:1 с гол на Н. Иванов в 28 мин. Равенството беше възстановено в 35 мин. от С. Тахчиев. Полувремето отиваше към своя край, когато драгиновци пропуснаха доб

Към цялата статия »


Емоции и резултати от турнира на КСТ „Импулс“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:19

 и безспорния му принос за развитието на този красив и емоционален спорт, не случайно съвпадна с третата година от кончината на Петър Милчев
Ето какво сподели за „Темпо“ след състезанието Йоана Сукиязова, която пое щафетата да ръководи КСТ „Импулс“:
„Състезанието привлече голям брой участници, включително и бивши състезатели на клуба, които с радост се включиха в инициативата. Атмосферата бе заредена с емоции, като освен оспорваните танцови изпълнения, имаше и специална програма в чест на Петър Милчев.
Събитието имаше и благотв

Към цялата статия »


Футболист на „Лийдс Юнайтед“ стана „Спортист на Сърница 2025“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:18

 А за наша гордост, той е от Сърница. Винаги съм вярвал че младите хора са бъдещето на нашата община. Затова днес с радост връчих наградата „Спортист на Община Сърница за 2025г.“ на Виктор. Той се състезава в професионалния футбол със сърце и хъс, а усилията му са оценени както на родния терен, така и в английския отбор „Лийдс Юнайтед“. Пожелавам му още много успехи и поводи за гордост. Има потенциала и визията да стигне далеч. И искрено се надявам повече наши деца да се вдъхновят от него и да бъдат амбицирани да се развиват.“
Темпо<

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023