21 Nov 2024


История за баща, дъщеря и дарителство

Публикувано на 13 Aug 2024 10:19

Техният живот е история за семейство, род, възпитание, образование, патриотизъм, любов и щедрост към родния край. Те са баща и дъщеря и имат своето заслужено място сред големите дарители на Велинград. Бащата е Тодор Шуманов (18.10.1856 – 28.04.1936), а дъщерята е Цветана Шуманова (3.05.1897 – 10.07.1986). 
Архивите на Исторически музей – Велинград сочат, че Тодор Христов Шуманов е роден в село Каменица, в семейството на Христо и Екатерина Шуманови.

 В родното си село получава основно образование, работи като младши и старши горски стражар. През 1880 г. създава семейство със Здравка Петкова Кафеджиева и имат 6 деца. През 1886 г. семейството се преселва в село Лъджене.
През 1898 г. Тодор Хр. Шуманов регистрира търговска фирма и се заема с търговия с дървен материал. Данни за дейността му като предприемач и търговец се съдържат в неговия личен архив, предаден през 1976 г. в Държавен архив – Пазарджик от внучката му Иванка Кирчева. Този архив показва размаха и далновидността на Тодор Шуманов в бизнеса: занимава се с добив и търговия на дървен строителен материал, подпомага с траверси изграждането на железниците, доставя обли подпори за рудодобив в мините, дървен материал за строежи. През 1909 г. в съдружие с пловдивчанина А. Евстатиев построяват парна дъскорезница в местността Юндола, през 1918 г. придобива право да добива дървен материал и от Тревненския Балкан. Това е време на бурно икономически развитие на България, а Чепинският край също се променя с бързи темпове. В книгата си „Времената се менят“ (1998)  Илия Шуманов пише: „Неговите лични амбиции и интереси са израз на амбициите и интересите на онова патриотично поколение българи, които са съвременници на току-що освободената българска държава.“
Тодор Шуманов участва активно не само в стопанския, а и в обществения живот в Лъджене. През 1893 г. е сред основателите на първото читалище в Лъджене и дълги години е в неговата управа като касиер. Избран е за общински съветник. Заема длъжността кмет на Лъджене два пъти – през 1901 и 1927 г. Член е на Демократическата партия с водач Петко Каравелов и през 1913 г. Тодор Шуманов е избран за народен представител.
Като един от първенците в Лъджене Тодор Шуманов

Тодор Шуманов
е взел активно участие в решаването на редица важни за селото и за Чепинския край проблеми. В спомените на дългогодишния секретар-бирник  на Лъдженската община Васил Теофилов Попов четем, че Тодор Шуманов е сред групата видни представители на Лъджене, която през 1894 г. посреща тук министър-председателя Стефан Стамболов и го убеждава да започне строителство на шосе от Пазарджик до Чепино – събитие, което дава огромен тласък за развитието на Чепинския край.  През 1908 г. Тодор Шуманов заедно с кмета на Лъджене Илко Хрисчов агитира министъра на вътрешните работи Михаил Такев да помогне за построяване на водопровода, по който Лъджене получава вода от извора Клептуза.
Тодор Шуманов записва името си в историята на нашия град и с един щедър жест: през 1902 г. той дарява свой имот за създаването на днешния Боров парк. Ето какво пише Илия Шуманов: „През 1902 г. по негова инициатива и върху негов имот е засаден боровият парк около Мъжка баня, в подножието на хълма, върху който е построен почивният дом на професионалните съюзи, наречен „Двореца“. Така Тодор Хр. Шуманов пръв се отзовава на актуалния повик на Общината за залесяване на околностите. Дори сега при транзитно прекосяване се любуваме на тази просторна градина, доразвивана и осъвременявана от местната паркова администрация в условията на по-развито съвременно градинарско изкуство и стопанисване“. По желание на Тодор Шуманов върху неговите ниви са засадени бял и черен бор и те дават името на парка. Боров парк и днес е любимо място за разходки на велинградчани и на гостите на курорта. Всички те преминават и покрай скромния паметник, който пази паметта за тримата големи дарители, дали свои земи за създаването на парка: Тодор Шуманов, Илия Малинов и Георги Чолаков - Дядо Даскал.
Същият дух на дарителство в полза на местната общност родителите Здравка и Тодор Шуманови възпитават и у своята дъщеря Цветана. Тя учи в Лъджене и Пловдив, 3 години учителства в родното си село, а после любовта към плетенето, шиенето, тъкането, бродирането я отвежда в Модната академия в Дрезден и към специализиране по машинно тъкачество в Лайпциг, Германия. След това започва да учи медицина в швейцарския град Берн, като успоредно с това води часове по ръкоделие и постъпва във фабрика за текстил и бродерия. Получава диплома за рентгенов техник в Цюрих. През 1932 г. се омъжва за Константин Дамянов от Банско и година по-късно заминават за САЩ, където живеят в град Нортфийлд, щата Масачузетс. Цвета прекосява океана заедно с колекцията си бродерии, купува стан, започва да тъче и в разгара на голямата икономическа криза отваря малко магазинче със стоки, в които вплита багрите и красотата на българските шевици. Тя прави над 100 изложби в различни американски градове, включително Ню Йорк, изнася лекции, прави копия на картини на любимия си художник Владимир Димитров-Майстора, извайва скулптури. Звезден миг за нея е 14 декември 1955 г., когато на церемонията по приемането на България в ООН нашата съгражданка Цветана Шуманова-Дамянова носи българския флаг в собственоръчно ушита и избродирана национална носия. 50 години тя популяризира българското изкуство в САЩ, 17 пъти се връща в България, а през 1972 г. прави първата си изложба в читалището в кв. Лъджене във Велинград.
След смъртта на съпруга й през 1977 г. Цвета продава техния дом в САЩ и поема по обратния път през океана към „мило дома“, както винаги е наричала родния си Велинград. „С параход донесе станчета и платове, шевици и плетива, скулптури, изработени лично от нея с единственото желание да ги дари „в памет на мама и тате“, спомнят си през 2006 г. на страниците на „Темпо“ нейните роднини Виолета и Димитър Разсолкови. И още от техния разказ: „Леля Цвета даваше без да говори на кого и колко, като казваше „Каквото дава едната ръка, другата не бива да знае“… Приживе тя не парадираше с направеното от нея и не се радваше на особена почит. Но не е забравена от фонд „13 века България“ и е вписана в златната му книга на дарителите в България като един от най-големите дарители“.
Цветана Шуманова-Дамянова прави дарение от 15 000 щатски долара за община Велинград и 10 000 долара за община Банско – „за развитие и обогатяване на материалните и духовни ценности на българския народ“. Със съдействието на тогавашния Комитет за култура, чийто правоприемник е Националният дарителски фонд „13 века България“, през 1982 г. в центъра на Велинград е построена сградата, която велинградчани наричат Къщата на Цвета. Имотът с площ от 833 кв.м. и двуетажна масивна сграда с площ 390 кв. м. е актуван като частна държавна собственост. Дълги години той се стопанисва от НДФ „13 века България“, а през 2017 г. поради „отпаднала необходимост“ Областната управа - Пазарджик го  дава за стопанисване за срок от 10 години на Община Велинград. Историята на сградата и дарението заслужават допълнително и задълбочено проучване.
През годините Къщата на Цвета се превръща в пространство за култура във Велинград и в дом на  Хдожествената галерия към Историческия музей. Дарените от Цвета Шуманова тъкани, картини, скулптури, плетива са предоставени на музея във Велинград, а становете на Художествената академия в София.
Цвета Шуманова с любимите си тъкани, в които вплита цветовете и шевиците на България.
ИМ-Велинград следва волята на дарителката сградата да бъде център за развитие на традиционните занаяти: през май 2017 г. са отворени ателиета за тъкане, грънчарство, дърворезба, работа с плъсти, които пазят и продължават традицията на местните занаяти. На Цвета Шуманова велинградският музей посвещава изложба с точното име - „Дарителката“, а Националният дарителски фонд „13 века България“ прави паметник, поставен на нейния гроб.
Дарението си Цвета Шуманова прави в памет на своите родители: „Техният живот заслужава да бъде възпоменат като дарители на Велинград. Моят баща – Тодор Христов Шуманов и четирима още жители са основатели на Лъджене. Бил е дълги години кмет, общественик и приятел на Алеко Константинов, който, в книгата си „През март в Чепино“, споменя гостоприемството, отдадено му от семейство „Ш“ (Шуманови). Това е моят баща.“ 
Ако можеше да види дареното от Цвета, сигурно нейният баща с не по-малка гордост би казал „Това е моята дъщеря.“ Личности като Тодор и Цветана Шуманови са гордост за нашия град - баща и дъщеря, които са пример за истински дарители.
Елена Баева



Такситата протестират срещу увеличението на застраховка

Публикувано на 20 Nov 2024 12:36

Десетки таксиметрови шофьори от Велинград се включиха в националния протест на 20 ноември 2024 г. Браншът в цялата страна настоява за мораториум върху повишението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Според таксиметровите превозваци увеличението е „брутално“ - от 300% до над 10

Към цялата статия »


НЕК приключи ремонта предсрочно, проблемите на ВКТВ продължават

Публикувано на 19 Nov 2024 10:26

На 16 ноември пресцентърът на Община Велинград съобщи, че ремонтът на НЕК по съоръженията от събирателна деривация „Бистрица“ е приключил. Ремонтните дейности са финализирани в късния следобед на 15 ноември, тоест с 5 дни по-рано от предвидения краен срок 20 ноември. Ремонтът, предприет от държав

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:24

ВОДОПРОВОД Община Велинград обяви обществена поръчка за изграждане на съществуващ довеждащ водопровод „Сухата лъка” по бул. „Съединение” от кръстовището с ул. „Осми март” до кръстовище с ул. „Цар Самуил”. Поръчката е за инженеринг - проектиране, упражняване на авторски надзор и изпълнение на стро

Към цялата статия »


Читалище „Васил Левски“ - 120 години история, култура и дух

Публикувано на 19 Nov 2024 10:19

На 21 ноември Народно читалище „Васил Левски-1904“ във Велинград ще чества 120 години от своето създаване. Читалището в Каменица е учредено през 1904 г. на тази дата (по стар стил или 4 декември по нов стил), която в църковния календар съвпада с големия празник Въведение Богородично или Ден на хр

Към цялата статия »


Велинград може да кандидатства с проекти за интегрирано градкко развитие

Публикувано на 19 Nov 2024 10:14

Велинград е една от общо 40 български общини, които имат възможност да кандидатстват с проекти по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. 40-те градски общини са от шестте региона за планиране в България. Общото между тях е, че имат разработени планове за интегрирано градско развитие - във

Към цялата статия »


Общината трябва да се погрижи за Голямата зала

Публикувано на 19 Nov 2024 10:12

Голямата зала на Община Велинград е натоварена с редица представителни функции. В нея се провеждат редовните и тържествените сесии на Общинския съвет, важни обществени обсъждания, церемонии по връчване на награди. Залата е място за събрания на местни организации, за срещи на общността, за концерт

Към цялата статия »


Велинград в 3х3 разходки

Публикувано на 19 Nov 2024 10:07

Какво се крие зад оригиналното заглавие „Велинград 3х3“ на най-новата туристическа брошура за нашия град? Отговорът е: три разходки в трите квартала на Велинград и още 3 разходки в близките околности на града.
Идеята е на местните екскурзоводи Огнян Златев, Мария Линчева и Цвета Андонова. Това

Към цялата статия »


Успешно приключи международна квалификация на педагогически специалисти

Публикувано на 19 Nov 2024 10:06

Педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“, където обогатиха своите умения и компетентности за използване на дигитални инструменти и платформи при осъществяването на допъл

Към цялата статия »


Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза

Публикувано на 19 Nov 2024 10:03

ОУ „Неофит Рилски“ спечели финансиране от Европейския съюз по програма „Еразъм+“, Ключово действие 1 - мобилност на членовете на персонала в училищното образование. Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”. Проектът е със срок на реализация 12 месеца -

Към цялата статия »


Две местни сдружения влязоха в асоциация за планинско колоездене

Публикувано на 19 Nov 2024 10:02

На 9 ноември 2024 г. 14 велоорганизации създадоха Българска маунтин байк асоциация (БМБА). Сред учредителите са Сдружение „Алабак“ (Варвара/Велинград) и Сдружение „Байкария“ (Велинград/Западни Родопи). Активната работа на двете сдружения по почистване, маркиране и създаване на трасета за планинск

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:01

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. "Еделвайс“ (до "Камена“). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »


30 истории от 30 години

Публикувано на 19 Nov 2024 10:00

Г-н Никола Делиев е сред авторите, разказали в „Темпо“ някои от най-интересните истории от историята на Чепинско. По образование икономист, по професия профсъюзен и стопански ръководител, активен партиен член и общински съветник, председател на читалището в кв. Каменица и на Футболен клуб „Чепине

Към цялата статия »


„Чепинец“ отново усети вкуса на победата

Публикувано на 19 Nov 2024 09:53

Чепинец 7
Звезда 0
След две поредни загуби футболистите на „Чепинец“ бяха длъжни да измият част от срама, особено след конфузното поражение от „Драгиново“ с 4:1 в миналия кръг. И каква по-добра възможност от домакински мач срещу  най-слабия отбор в групата. Съставът на „Звезда“ (Семчин

Към цялата статия »


Омаломощеният отбор на „Драгиново“ се пречупи в Белово

Публикувано на 19 Nov 2024 09:52

Марица 3
Драгиново 1
 В мач от ХII кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, отборът на „Драгиново“ гостува в Белово на състава на „Марица“. При отсъствието на наказаните титуляри Н. Атипов и И. Качаков (заради получени червени картони)

Към цялата статия »


КСТ „Импулс“ – Велинград с държавни шампиони

Публикувано на 19 Nov 2024 09:50

На 09.11.2024 г. в  Казанлък се проведе Държавното лично отборно първенство (ДЛОП) по възраст. ДЛОП „Млади надежди“   и турнир за Националната  купа  „България“ („Киара-Н 2024“) - V кръг, където танцовите двойки и индивидуални състезателки на КСТ  „Импулс” - Велинград взе

Към цялата статия »


Победители във футболния турнир

Публикувано на 19 Nov 2024 09:49

Приключи футболният турнир от Ученическите спортни игри, организирани от Община Велинград.
На 11 ноември се играха финалите при момчетата V - VII клас. На трето място се класира отборът на СУ „ М. Драгинов“, след като се наложи с 4:2 на момчетата от ОУ „ Г. Бенковски“. 

Към цялата статия »


Концерт в подкрепа на толерантността и многообразието

Публикувано на 19 Nov 2024 09:47

На 15 ноември в Центъра за подкрепа за личностно развитие във Велинград тържествено бе отбелязан Международният ден на толерантността - 16 ноември. Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за пр

Към цялата статия »


Ремонтират светофарите при църквата в Лъджене

Публикувано на 17 Nov 2024 10:16

Община Велинград съобщи, че през настоящата седмица ще бъде направен ремонт на светофарната уредба на кръстовището между ул. Александър Стамболийски“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра на Велинград.
Светофарите при църквата „Успение Богородично” в Лъджене са на повече от 30 години.

Към цялата статия »


Стартира поръчка за зимно поддържане на общинската пътна мрежа

Публикувано на 15 Nov 2024 11:24

Община Велинград обяви обществена поръчка, с която търси фирма за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа и населени места в общината (без републиканска пътна мрежа в населените места).
Поръчката е за срок от 1 година, а прогнозната стойност възлиза на 385 670 лева. <

Към цялата статия »


Д-р Гурдев съди общината за имуществени и неимуществени вреди

Публикувано на 13 Nov 2024 12:02

На 31 октомври Административен съд - Пазарджик образува дело по искова молба от д-р Данчо Гурдев срещу Община Велинград. Делото ще започне в началото на 2025 г.
Д-р Гурдев иска от общината заплащане на обезщетение от 130 500 лева за претърпени вреди:

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023