Базиликата в м. Николица получи статут на обект с национално значение
Публикувано на 24 Sep 2024 10:11
На хубав празник – деня на Вяра, Надежда, Любов и майка им София, Община Ракитово съобщи една дълго чакана добра новина: раннохристиянската базилика в местността Николица вече е обект с национално значение. На 17 септември 2024 г. приключи дългата процедура, с която обектът получи статут на недвижима културна ценност с категория “национално значение” след решение на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) към министъра на културата.
Николица е едно от местата в Чепинския край с изключителна история, която започва с племето беси и построената през IV-V в. сл. Хр. раннохристиянска, трикорабна, кръстокуполна базилика и се стигне до днешно време, когато на храмовия празник 9 май – Свети Николай Летни, в двора на храма на курбан по традиция се събират християни и мюсюлмани заедно с техните духовни водачи.
От 1966 година досега базиликата беше обект от местно значение. Но и специалистите археолози, и ракитовци от години оценяват значимостта и потенциала на обекта и работят за издигане на неговия статут. Ето няколко от стъпките по дългия път, който бе извървян:
2015 г. : проведени бяха разкопки и проучвания от археологически екип с научен ръководител на разкопките Асен Салкин, зам. научен ръководител д-р Димитър Байраков и с участието на Снежана Углешова (реставратор), инж. Атанас Каменаров и арх. Милена Каменова. Препоръките на екипа са проучванията да продължат, като заедно с това да се кандидатства и по европейски проект за допълнително проучване, консервация и социализация на този наистина значим археологически и културно-исторически обект.
2016 г.: ракитовското сдружение „Суткя“ предлага Община Ракитово заедно с църковното настоятелство на храм „Св. вмчца Неделя” да обявят конкурс за цялостно проектно предложение за устройство на терена, свързан с базиликата, и реставрация и консервация на базиликата. И още: да се предприемат действия по промяна на статута на „Николица” от „обект с местно значение” в „обект с национално значение”, което е препоръчано от НИПК и Министерството на културата.
2018 г.: на храмовия празник 9 май е създадена фондация „Николица“ - организация с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза, чиято основна цел е възстановяването, консервацията, реставрацията и социализацията на раннохристиянската църква в местността „Николица”. Фондацията започва действия за изготвянето на идеен и архитектурен проект.
Още същата година започват и различни инициативи за събиране на средства за осъществяване на идеята. Сред първите, които дават своята подкрепа е родената в Ракитово оперна прима Марена Балинова. Заедно със своя съпруг проф. д-р Петер Райхл тя прави първия благотворителен концерт в подкрепа на тази кауза в църквата „Св. Вмчца Неделя“ в Ракитово. През 2019 г. двамата правят нови два концерта с цел набиране на средства за Николица – в НЧ „Будилник-1898“ в Ракитово и НЧ „Отец Паисий-1893“ във Велинград. През 2021 и 2022 г. следват още два концерта, този път на престижната сцена в Двореца в Балчик.
2020 г.: комисия от Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство идва на място, за да обсъди прекатегоризирането на ранно-християнската базилика в местността Николица в Ракитово от паметник на културата с местно значение в паметник на културата с национално значение. Ракитовци провеждат няколко акции за почистване и ремонт, а на 14 септември – Кръстовден, над храма е издигнат кръст.
2021 г.: на празника 9 май е направено първото литийно шествие от църквата в Ракитово до храма в м. Николица, който носи името на светеца Николай Летни. Шествието води иконата „Света Богородица Пътеводителка“, която участниците носят в изработена специално за целта дървена кутия с дърворезба, дело на Дора Балинова. В следващите години литийното шествие се превръща в традиция.
„Прекатегоризацията на обекта ще открие нови възможности за неговото съхраняване, опазване , експониране и социализация, а това от своя страна ще го направи притегателен център за туристи от България и света”, коментира след новината за получаване на статут паметник с национално значение заместник-кметът на Община Ракитово Виляна Колчева.
На територията на общината има още паметници с национално значение: крепостта Цепина край Дорково, тракийско култова място в местността Пашино бърдо и Кулата-Градот. Така че потенциалът за културен туризъм наистина е голям и това богатство заслужава да бъде показано и популяризирано.
Елена Баева