В рамките на национален мониторинг взеха проби от река Чепинска
Публикувано на 24 Sep 2024 10:16
На 17 септември членове на Рибарското сдружение „НИЛЕТ“ участваха като наблюдатели на вземане на проби от река Чепинска по програма на националния мониторинг на реките. Мониторингът бе осъществен от научни работници от Института по рибарство и аквакултури (ИРА) Пловдив, присъстваха и инспектори от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Пазарджик.
От „НИЛЕТ“ информираха, че са набрани проби от три представителни места от реката Чепинска: в района на Сухата лъка над Велинград, в градската част и малко преди с. Драгиново.
Технологията на вземане на проби е чрез слаботоков уред, с който се преминава по трансекта, а още няколко помощници събират рибата с кепчета. Макар да изглежда грубо, това е най-щадящият метод на вземане на проби като след премерване на размер и тегло и записване на данните, рибите се връщат обратно във водата. От всяка точка са взети риби за изследване в камерална обстановка.
Членовете на рибарското сдружение са доволни, че са успели да помогнат, най-вече с познаване на терена и избиране на подходящи места за набиране на пробите. Председателят на „НИЛЕТ“ Антон Бояджиев сподели: „ Хубавото е, че на всички места имаше уловени пъстърви от различни поколения, което показа, че работим правилно със зарибяванията. Похвалиха ни и от института. Инспекторите от ИАРА - Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури също видяха наличието на рибен ресурс като се очаква значително засилване на проверките по реките в района. Общо във всички пунктове бяха уловени видовете: балканска пъстърва, кефал, черна мряна, щипок, една каракуда в района на с. Драгиново. Естествено, над града имаше само пъстърва, в градската част беше най-силната проба с всички видове. Преди Драгиново пробонабирането се извърши непосредствено преди отровения участък през миналата година (или в началото му, все пак не се разбра къде точно започва проблемът тогава). Съвсем обяснимо там пробата беше слаба, но имаше наличие на пъстърви, дребни кефалчета и мренки, което означава, че лека-полека реката започва да се възстановява след гибелта на рибния ресурс.“
Темпо