

Смъртна опасност е да си прост
Публикувано на 01 Oct 2024 10:46
Учителят по физика Теодоси Теодосиев беше гост на Исторически музей - Велинград на 26 септември. Залата на музея събра не само учители, а и много велинградчани, дошли да чуят известния преподавател и създател на „Школата на Тео“, която вече години наред обучава най-добрите български участници в международни олимпиади по физика.
Директорът на музея Стойчо Маров откри срещата с думите, че след археологическата изложба и конкурса „Знай своя род и език“, това е третото събитие, посветено на 115-тата годишнина от създаването на музея. Поканата към г-н Теодосиев е, за да затворим кръга „Образование - възпитание - родолюбие“, каза г-н Маров.
Лекцията на Т. Теодосиев продължи повече от 90 минути и бе посветена на трите вида интелигентност - ментална, емоционална и морална. Не е достатъчно да си образован, най-важното е доброто възпитание, подчерта учителят и даде пример, че всяко новородено бебе има повече мозъчни клетки от Нютон и Айнщайн взети заедно, но голяма част от хората ползват само 1% от тях. Българите сме 1/1000 част от света, но броят на завоюваните от наши ученици медали от най-голямото в света състезание по физика е колкото на Франция и Англия заедно. Според г-н Теодосиев това се дължи на факта, че българската майка ражда уникални деца, а те са най-ценното богатство на един народ. За да има висока ментална интелигентност едно дете, то трябва отрано да се научи да чете, да пише и да смята. Нужно е лично внимание от страна на родителите, да му се говори много, а не да му се връчи телефон или таблет. Детската градина има смисъл, но само ако майката е по-нискоинтелигентна, в противен случай майката трябва лично да си гледа детето, категоричен беше лекторът. На въпроса кой е добрият родител той отговори, че добрият родител маха телевизора и компютъра от дома и не дава мобилен телефон на детето си. Телефонът е духовна отрова, интелигентният родител не бива да изпуска ранното детство на детето, а да му чете приказки, за да развива неговото въображение и да го научи да чете книги.
Човекът е жив, докато се учи, ученето удължава живота, а ако мозъкът не се използва, той умира, каза Т. Теодосиев и насърчи менталната и физическа активност, защото най-лошото е човек да се залежи и да спре да се развива. „Смъртна опасност е да си прост!“, заяви г-н Теодосиев. Той изброи примери на българи, които от голямата наука са развили голямо производство и влизат в категорията „социално силни хора“.
По отношение на емоционалната интелигентност лекторът сподели, че няма доверие на хора, които се държат истерично: „Човек трябва да умее да си управлява месото. Първо да мисли и след това да действа, а не да се поддава на чувствата. Цивилизованият човек трябва да умее да отлага удоволствието“. Пример за емоционална интелигентност според Т. Теодосиев са източните народи и на първо място Китай. Според него в съвременното общество сме свидетели на „вторичното подивяване на народите“. Затова той оцени като единственото умно нещо, което е направило Народното събрание, приемането на закона за забрана на пропагандата в училищата на алтернативни сексуални отношения. Тук отново г-н Теодосиев се позова на примери от образователната система в Китай, където цари строга дисциплина под контрола на управляващата комунистическа партия. „Човек не трябва да опитва всичко, защото може да му хареса!“, смята преподавателят.
По-важни от законите на физиката и математиката са моралните закони, изтъкна гостът. Моралната интелигентност се изразява на първо място в това да се научим да прощаваме, както твърдят различни религии. Г-н Теодосиев постави въпроса дали човекът е виновен, че е глупав. Неговият отговор е „Да“, защото човекът има мозък и е обида към Твореца да не го използва. Но в момента човечеството расте като количество и намалява като качество, подчерта лекторът и допълни, че „Благодарение на поколения лекари вече няма естествен отбор“, което е заплаха при една реална пандемия.
Заради дългата лекция не остана много време за въпроси от залата, а разговорите продължиха по време на почерпката в изложбената зала. Следващото събитие, свързано с юбилея на музея, е излизането от печат на книжка № 10 от поредицата „Цепина“, която ще бъде посветена на бойните действия на 27-ми Чепински полк през 1944/45 година.
Елена Баева