Две решения на Общинския съвет за парцели са спрени като незаконосъобразни
Публикувано на 10 Oct 2024 12:38
С две заповеди от 8 октомври 2024 г. областният управител Валентина Кайтазова спира като незаконосъобразни две решения на Общински съвет - Велинград. Решенията бяха гласувани на сесията на 26 септември и се отнасят до преобразуване от публична в частна общинска собственост на 7 парцела на ул. „Евлоги Георгиев“ (в ската на Боров парк) и 1 парцел на ул. „Васил Априлов“ (зад Пощата)
в центъра на Велинград. И в двата случая вносител на предложенията е кметът Костадин Коев.
Решенията са незаконосъобразни, тъй като в тях съветниците не са посочили мяотиви, с които да аргументират промяната от публична общинска собственост (ПОС) в частна общинска собственост (ЧОС). За да бъде извършено такова преобразуване и да бъде сменен статутът на имотите, по закон трябва да се докаже, че те са изгубили своето предназначение.
В случая със седемте имота на ул. „Евлоги Георгиев“ те попадат в границите на Боров парк. За да ги промени от ПОС в ЧОС, общината трябва да докаже, че вече е отпаднала необходимостта от тяхното използване като зелени площи и парк. А веднъж преобразувани от ПОС в ЧОС, след това парцелите вече могат да бъдат продадени. Както „Темпо“ писа още преди сесията, към материалите по това решение от Общинска администрация не беше приложен цитирания в проекта Акт за публична общинска собственост от 2017 г. Този акт би показал дали седемте имота са част от парка, но липсата му не направи впечатление на съветниците и изобщо не беше коментирано дали градът има или няма нужда от зелените площи в Боров парк - нито на комисиите, нито на сесията. Същото се отнася и до парцела на ул. „Васил Априлов“ в самия център на града, където общината вече загуби цялата своя собственост на земята и сградата на Културния дом.
В заповедта на областния управител е посочено, че според протоколите от заседанията липсват разисквания по темата дали имотите са престанали да изпълняват своето предназначение за задоволяване на обществени потребности от местно значение. Непосочването на фактически основания за преобразуването им от ПОС в ЧОС е определено като „съществено нарушение на изискванията“.
Според заповедта на г-жа Кайтазова двете оспорени решения на Общински съвет - Велинград не влизат в сила. Те трябва да бъдат разгледани повторно от местния парламент в срок от 14 дни.
Това са първите оспорени решения на Общинския съвет в този мандат. Ако съветниците отново успеят да съберат нужното мнозинство от 20 гласа и потвърдят спорните решения, то областният управител има законовата възможност да ги изпрати в съда.
Елена Баева