Съветниците пуснаха застрояване на 7 парцела до Боров парк
Публикувано на 05 Nov 2024 11:11
На сесията на 30 октомври Общински съвет - Велинград повторно гласува две решения, които бяха спрени като незаконосъобразни от областния управител Валентина Кайтазова със заповеди от 8 октомври. Съветниците не спазиха законовия 14-дневен срок, в който трябваше да разгледат решенията. На извънредната сесия на 16 октомври двете точки бяха отложени под претекст,
че Общинска администрация трябва да даде допълнителна информация. Още тогава беше ясно, че истинската причина за отлагането е друга - в залата не присъстваха нужните 20 съветници, които да гласуват „за“. Сесията на 30 октомври също започна с кратко изчакване, за да се подсигурят гласовете.
Без коментари с 23 гласа „за“, 4 „въздържал се“ и 1 „поритв“ беше потвърдено преобразуването на парцел на ул. „Васил Априлов“ (зад Пощата в Лъджене) от публична в частна общинска собственост. След това преобразуване общината ще може да обяви парцела за продажба.
Другото оспорено решение беше за преобразуването от публична в частна общинска собственост на 7 имота на ул. „Евлоги Георгиев“ (в ската на Боров парк, между паркинга на „Рич“ и моста на ул. „Тошо Стайков“). От 2022 г. тези имоти са с отреждане „За търговия и услуги“, което според общината е „във връзка с повишената туристическа дейност на територията на Община Велинград и възникналото търсене и нужда от площи за малки търговски обекти“.
Кметът Костадин Коев пожела по темата да бъде дадена думата на главния архитект Тодор Енев, който „върна лентата“ до плана на Лъджене от далечната 1929 г. и следващи планове от 1945 и 1983 г. Архитект Енев съобщи, че според архивите още тогава въпросният овраг е бил общинска собственост. С плана от 1983 г. е било предвидено да се изгради паркинг пред Лятното кино, като за подход се направи улица от Кремъчна баня към киното. Отреждането на голяма част от днешния парк е било за пионерски дом. През 2000 г. общината променя отреждането на „За парк“, а през 2001 г. оврагът е отреден за парцели за търговска дейност. Според арх. Енев „това ронещото се нещо“ трябва да бъде променено и затова е предвидено изграждането на търговски обекти с достъпна среда за пешеходци и майки с колички. Три пъти е променян силуетът на бъдещите сгради, за да са точно на нивото на оврага и да не стърчат над парка, подчерта Т. Енев. Премината е и тежката процедура по съгласуване с Националния институт за недвижимо кълтурно наследство, тъй като част от комплекса е Мъжка (Кремъчна) баня, а нейната сграда е паметник на културата.
Към казаното от архитекта кметът К. Коев добави, че от Боров парк не се отнема нищо и че всички частни собственици на земи в парка са били обезщетени.
От „Темпо“ зададохме въпрос как на еднопосочното платно на ул. „Евлоги Георгиев“ пред бъдещите търговски обекти ще бъдат изградени тротоари за пешеходци. Арх. Енев отговори, че това ще бъде направено, като се спазвят законовите норми, но без повече конкретика.
24 съветници гласуваха „за“ потвърждаване на решението, което дава зелена светлина за застрояване на седемте парцела пред Боров парк. Групата на ДПС се въздържа, а единствено Надежда Ключкова гласува против.
Елена Баева