Успешно приключи международна квалификация на педагогически специалисти
Публикувано на 19 Nov 2024 10:06
Педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“, където обогатиха своите умения и компетентности за използване на дигитални инструменти и платформи при осъществяването на допълнителната подкрепа. Чрез участието ние разширихме уменията си за използването на дигитални инструменти и платформи за по-добро обучение и управление на класната стая
(Classroom, BookCreator, Microsoft Immersive Reader и др.). Научихме как да прилагаме различни онлайн ресурси за преподаване, оценяване и обратна връзка (като LearningApps, Live Work Sheets и Edpuzzle) и как да насърчаваме сътрудничество и комуникация чрез общностни платформи (като Padlet и ChatGPT). Усвоихме и стратегии за адаптиране на учебния процес според индивидуалните потребности и стилове на учене, както и за работа в мултикултурни класни стаи с ученици с различни образователни потребности. Основните цели на проекта, които следвахме са:
* повишаване на дигиталните умения и компетенции на педагогическите специалисти в центъра.
* изучаване на иновации за работа с ученици с комплексни потребности и начини за тяхното прилагане.
* преодоляване на пречки в процеса на приобщаване и по-тясно сътрудничество със заинтересованите страни в реализация на този процес
По проекта 15 педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград посетиха Валенсия, Барселона, Рим, Дъблин и Корфу и участваха в пет структурирани обучителни курса, сред които: 1.„ИКТ в класната стая: Иновативни инструменти за улесняване на ученето, сътрудничеството и творчеството на учениците“, 2.„Творческа интеграция и иновация в преподаването“, 3.„Европейско училище за всички деца“, 4.„Таблети и смартфони: използване на мобилни устройства като образователни инструменти“ и 5.„Геймификация и обучение, базирани на игри“.
Обученията включваха широк спектър от практически задачи и възможности за креативно и диференцирано прилагане на множество онлайн обучителни платформи, интерактивни приложения и други дигитални инструменти, съобразени с индивидуалните потребности и възможности на всеки ученик със специални образователни потребности.
В рамките на обучението участниците се запознаха подробно с европейските обучителни стратегии и методики, иновациите в приобщаващото образование. Също така, научихме как да разработваме и как да прилагаме иновативни обучителни технологии, инструменти за управление на дигиталната класна стая, интерактивни видео уроци и др. В допълнение към това, получихме ценни практически насоки от колеги от различни европейски училища, които споделиха своя опит и добри практики.
Внедряването на адаптирани иновативни методи и технологии в учебно-възпитателния и корекционен процес е приоритет, който продължаваме да развиваме, за да отговорим на съвременните изисквания. Повишената дигитална грамотност на педагогическите специалисти е условие и възможност за ефективно използване на съвременните информационни и мрежови технологии; обогатяване на учебното съдържание с интерактивни и адаптирани иновационни образователни технологии и методи. Благодарение на инструментите, като анимации, видеоклипове, мултимедийни упражнения, живи листове и др., процесът за осигуряване на допълнителна подкрепа става увлекателен, достъпен, интерактивен, мултисензорен и структуриран в пълно съответствие с индивидуалните възможности и потребности на всеки един ученик в центъра.
Мобилностите оказаха значително въздействие върху професионалното развитие на специалистите, насърчиха въвеждането на съвременни и ефективни практики в приобщаващото образование на ученици с комплексни потребности, като основа за бъдещето СТЕМ пространство, което изграждаме стъпка по стъпка. Дигитализацията на учебния и терапевтичния процес се утвърждава, като конкурентно предимство на ЦСОП – Велинград, укрепвайки позициите му, като водеща институция в системата на приобщаващото образование. Дигиталната трансформация е не просто цел, а средство за успешно приобщаване, което дава възможност за провеждане на разнообразни, интересни и интерактивни уроци, дейности и творчески инициативи.
С вълнение и ентусиазъм споделяхме своите преживявания и постижения от участието си в проекта „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“ , финансиран по Програма „Еразъм+“. Резултати бяха представяни и обсъждани на междуинституционалната работна среща в гр. Пловдив и в гр. Хисаря на тема: „ПРОЕКТИ ПО ЕРАЗЪМ+ В ПОДКРЕПА НА ПРИОБЩАВАЩОТО ОБРАЗОВАНИЕ“. Това създаде възможност за обмен на добри практики, които могат да се прилагат в учебно-възпитателния и корекционен процес за осигуряване на равни възможности за всички деца и ученици с комплексни потребности.
Мобилностите по проекта не само разшириха нашите дигитални компетенции, но и създадоха професионална мрежа от специалисти, ангажирани с дигитализация в приобщаващото образование.
ЦСОП-Велинград