Панацея ли е водната асоциация за Велинград?
Публикувано на 26 Nov 2024 10:34
Предисловие: В предишен брой на вестника беше публикувана моята статия „АКВА БЕЗОБРАЗИС - диагнозата на Велинград” от м.януари 2023 г.! Това в голяма степен ме улеснява да не повтарям известни неща. За проблемите с водата искам да цитирам светла мисъл на кмета Костадин Коев от 2017 г.: „Извършените до момента и предстоящи ремонти на водопреносната система на общината допълнително ще увеличат капацитета на водоподаването и дългогодишните проблеми, свързани с липса на вода, както и честите аварии, скоро ще останат само лош спомен от миналото”!
Бих бил радостен, ако сега се намери поне един велинградчанин, който да потвърди, че водните аварии в града са останали „лош спомен от миналото”, след като това е ежедневие?
По същество: На извънредна сесия на 16 юли 2024 г. 19 общински съветници взеха стратегическото решение за присъединяване на Велинград към ВиК асоциация - Пазарджик. Гледах заседанието на любителско видео и бях изумен от телешкия възторг, с който съветниците гласуваха, което показа тяхната безотговорност пред велинградчани, но и абсолютната им некомпетентност по тази тема. Нямам информация каква е съдбата на това решение, т.е. дали Велинград вече е приет в асоциацията. Но въпреки това сега е моментът да кажа важни за гражданите неща.
Аз съм инженер по хидравлични машини и съоръжения и съм завършил не някой свободен университет, а Висшия машинно-електротехнически институт-София (ВМЕИ), където са ми преподавали величия като проф. Георги Брадистилов, проф. Саздо Иванов (създателят на телевизията) и проф. Васил Геров (водният цар)! Така че все пак разбирам повече неща за водата.
Първо, на общинарите не им е ясно какво е това „водна асоциация”. Тези структури бяха създадени под натиск на държавата, за да минават през тях евросредствата, т.е. за да може тези средства умело да се „използват” в нечия полза! Това е структура по смисъла на Закона за водите, като отговаря за управлението, планирането и изграждането на В и К системи и съоръжения - публична държавна и публична общинска собственост, и за избора и контрола върху В и К оператора в съответната обособена територия. А всички асоциации пък са акционери в едно ново и абсурдно формирование „Български ВиК холдинг” ЕАД, което беше създадено през 2020 г. от правителството на Борисов и в което бяха налети 1 милиард лева! Хаде сега някой да ми каже: какво се подобри в този сектор в страната през тези 4 години? Май че стана обратното,всеки ден има протести срещу безводие или лоши ремонти!
Особено важно е, че асоциацията не е търговско дружество, не формира и не разпределя печалба, а местните ВиК-дружества запазват своята самостоятелност! Това означава, че не някакви американци, японци, немци или извънземни ще извършват услугата в града ни, а същото ВКТВ, със същите хора българи, по същия начин, както и досега! А как се извършва тази дейност, знаем всички от ежедневните аварии. Писал съм как преди години се извършваха почти постоянни ремонти по ул. „Гоце Делчев” - по метода на „пробите и грешките”! Тоест за да се смени примерно 1 метър тръба, се разкопаваха почти 50 м настилка и тротоар! А това е скъпо и се калкулира в цената на водата! Спомнете си за авариите по ул. „Бачо Киро”. И уж през 2023 г. там се направи генерален ремонт с пари от държавния бюджет (около 2 млн. лева), но само година след това на същото място пак се скъса тръба,точно на пресечката с ул”Юндолска” и се наложи движение за Юндола да се отбива. И това само година след генерален и скъп ремонт!
Кметът, който е такъв десета година, не пропуска всеки ден да ни внушава, че видите ли, предишните не били направили пълен воден цикъл?! Ами за 10 години той защо не го направи? Но и той и неговите партийни дружки лежерно говореха на сесията как, ако се влезе в асоциацията, този пълен цикъл ще се направи на високо ниво?! Направо се разплаках от умиление! Само че те си нямат и понятие какво означава „пълен воден цикъл”! А аз не само знам, но съм го и изтърпял! Защото моят постоянен адрес е в Казанлък, който отдавна е в асоциация Стара Загора. През 2022-23 г. не само в Казанлък, но и в цяла старозагорска област се направи пълен воден цикъл с евросредства - 122 млн. лева! И понеже тогава често ходех и в Стара Загора, искам да кажа,че градовете приличаха на ивицата Газа! Разкопани, необезопасени както трябва, с много проблеми за коли и пешеходци, без спазване на всякакви срокове! Пълен хаос! Велинград е четирисезонен курорт. Как си представят общинарите такъв хаос, независимо в кой сезон? Проектът приключи, но сега се лекуват раните, т.е. нови течове и хлътвания на настилките и т.н. Защо това е така? Защото ВиК няма капацитет да ръководи такъв голям инженерингов проект. За тях най-важното е усвояване на парите! Проблем е и фактът, че настилката не се прави от ВиК, а от нает от тях подизпълнител! Но и неговата основна цел е да се усвоят парите! Най-лошото е, че при сегашните аварии отговорността се прехвърля между отделните организации! И от това патят само гражданите!
И сега за цената на водата. Да, чисто теоретично, след такъв глобален „воден цикъл” трява да се получи огромно намаление на разходите по следните причини:
1. Намаляване на разходите за текущи ремонти, които иначе се ежедневни.
2. Рязко трябва да намаляват директните загуби на вода, но не винаги това е така! Наскоро не друг, а служебният министър на околната среда и водите заяви по телевизията, че в Шумен, където наскоро е правен пълен воден цикъл, загубите на вода са 82%! Да го преведа на български: добиват се 100 куб. м вода, пречистват се и се изпращат към потребителите! От тези 100 кубика обаче само 18 стигат до нас, а 82 кубика изтичат в земята! Ами то и целият океан няма да ни стигне при такива загуби! Нямало вода ли?
3. Рязко намаляват и водните съпротивления по мрежата, а оттук и разходите. Това са: линейни съпротивления, които зависят от дължината на тръбите и тяхната вътрешна гладкост; местни съпротивления - в различните колена, кранове, шибъри и т.н. Новите такива имат безспорно по-нисък коефициент на съпротивление. Тогава и цената на водата би трябвало да намалее, нали? Да, ама не! В момента цената на водата в старозагорско е близо 6 лв/куб.м! Повтарям: 6 (словом: шест) лева на кубик! Цената във Велинград няма и 90 ст/кубик! Обзалагам се, че още от самото влизане в асоциацията цената ще скочи на минимум 2 лева на кубик, а само 1-2 години след това на минимум 4-5 лева. Съгласни ли са велинградчани да плащат тези в пъти по-високи цени, без да се повиши качеството на водата?
И сега трябва да припомня нещо, което не само не се знае, но и не се спазва в нашата държава, като се започне от правителството, областни и общински управи. Съгласно чл. 3,ал.1 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационни услуги „Водата за питейно-битови нужди е основна жизнена потребност по смисъла на Закона за социалното подпомагане” (ЗСП). А чл. 4, ал.3 от ЗСП ясно и точно разпорежда: Политика в областта на социалното подпомагане се осъществява в сътрудничество с държавните органи, областните администрации, органите на местното самоуправление и юридическите лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза, които създават условия и съдействат за реализирането на програми и проекти в тази област.” Т.е. водата за пиене не се разглежда като обикновена стока, а като важна ЖИЗНЕНА ПОТРЕБНОСТ! Право на нея и то на социално поносима цена има всеки български гражданин! Препоръчвам на нашите недоучени общинарчета, на които не им пука за цената на водата да си окачат тези текстове по работните места и в залата за сесии и често да си ги повтарят, а не да ми дописват законите!
В момента над 20 общини в страната отказват да участват в подобни асоциации по следните причини: цената на водата вече е над т.н. „социална поносимост”; въпреки повишаването на цената на водата качеството на предоставяните услуги не се подобрява; незадоволително стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията; рязко повишаване на жалбите срещу цената на водата, особено на жилища в режим на „етажна собственост”. Има и общини, които вече напуснаха асоциациите си!
Ето защо, според мен, Велинград не трябва да влиза в асоциация! Все пак покрай различни проекти бяха подменени тръбите на важни улици като: бул. „Съединение”, цялото протежение от входа на града до изхода за Юндола, част от главната „Хан Аспарух”, търговската улица и т.н. Правителството не само дава пари, но почти задължава сега общините да инвестират точно във ВИК-проекти. И в момента във Велинград се ремонтират доста улици, в това число със смяна на тръбопроводите им. Предвиждат се много средства и по плана за възстановяване, пари могат да се вземат и от други проекти. Така че може в доста по-усилени темпове и с по-високо качество да се подновят тръбите по повечето улици в града, без да се блокира движението, както би станало при един пълен воден цикъл! Само така със сигурност ще се запази социално поносима цена на водата в град, в който средната работна заплата е една от най-ниските в областта и страната! И, разбира се, важно е да се укрепи и местното ВИК-дружество – с кадри и техника! А е и време общината да спре да се отървава от различни дейности, като ги дава на концесионери или влиза в някакви съдружия! В противен случай трябва управлението на общината да я дадем на други управници от страната, които са доказано кадърни, а не на настоящите ни избраници! Например –на кмета на с. Чавдар!
И да не се забравя, че съгласно чл.10в от Закона за водите, цялата отговорност по водоснабдяването се носи от общинския съвет и кмета!
Иван Велчев