Всички в Кръстава се радват на обновеното училище
Публикувано на 03 Dec 2024 11:05
175 ученици от първи до десети клас в Обединено училище „Васил Левски“ в село Кръстава вече учат в изцяло обновена и модернизирана среда. Огромната промяна е факт след осъществяването на проекта, подкрепен по Националния план за възстановяване и устойчивост със сумата от 2.5 милиона лева - 2 086 776 лева европейско и 413 223 лева национално финансиране.
На 28 ноември се проведе заключителната пресконференция, на която г-жа Светла Томова - заместник-кмет на Община Велинград и ръководител на проекта, представи резултатите. Осигурена е съвременна материална база, сигурна, екологична, устойчива, здравословна и безопасна среда за учениците. Въведени са мерки за енергийна ефективност - цялостен ремонт на покрива, подмяна на старата отоплителна система с климатици с висок енергиен клас, изградена е фотоволтаична централа, подменени са ВиК и ел. инсталациите и др. Изпълнител на строително-ремонтните дейности е „Делчев инженеринг“ ЕООД. Г-жа Томова изтъкна, че този проект носи на целия екип удовлетворение от добре свършена работа.
Г-жа Хатидже Бошнакова, която по време на ремонта е изпълнявала длъжността директор, разказа с много емоция за трансформацията на училищната сграда. Тя е учила в това училище и сподели, че когато се е върнала вече като учител, училището е било застинало в миналото. Но сега цялата атмосфера е променена и то по начин, който децата заслужават. Училището вече е станало обединителен център за селото, радват му се и ученици, и учители, и родители, а мнозина искат да помагат с доброволен труд. Г-жа Бошнакова и директорът г-н Муса Бирков благодариха на кмета Костадин Коев, заместник-кмета Светла Томова и на фирмите-изпълнители по проекта.
Г-жа Елена Василева от натоварената със строителния надзор фирма „Билденерджи“ разказа как при първото си идване в Кръстава е заварила рано сутринта жени да носят на гръб дърва, за да запалят печките. И напълно е повярвала, когато са й казали, че това училище наистина има нужда от помощ. Днес печките вече са в миналото, а училищната сграда се отоплява с климатици.
От 11 ноември 2024 г. обектът е въведен в експлоатация с удостоверение от главния архитект Тодор Енев. Това е първият проект, реализиран от Община Велинград по Плана за възстановяване и устойчивост.
Елена Баева