Обновената библиотека в Лъджене кани на среща с книги и съмишленици
Публикувано на 10 Dec 2024 10:02
Място, където човек може да свери и провери прочетеното в интернет. Място, което е адекватно на съвременната общност. Място за среща с книги и със съмишленици, които обичат за четат.
Това място е библиотеката, а думите са на велинградчани, които на 6 декември се събраха в обновения отдел за възрастни на библиотеката в Народно читалище „Отец Паисий-1893“. След повече от 4 месеца работа екипът
на библиотеката посрещна своите гости в една обновено пространство, много по-светло, по-подредено и по-гостоприемно. Христина Нанова, секретар на читалището и библиотекар, показа как са подредени новите раздели: със специален кът за нови книги, за най-търсените книги - криминални и романтични, отделни стелажи за фантастика, поезия, книги на чужди езици и др.
Председателят на читалището Силвена Байракова благодари на екипа и на всички, които са помагали за ремонта. С преобразяването на този отдел на библиотеката в читалището в Лъджене вече няма място, което да не е обновено в рамките на възможностите. Г-жа Байракова изтъкна още, че библиотечният софтуер е успешно надграден, а след спечелен проект за Нова година читателите ще получат много нови книги.
Специални благодарности за оказаната помощ получи Георги Паризов от компанията „Софармаси“. Той каза, че библиотеката съчетава старото (но не вехто!) с новото, а това е особено ценно днес, когато знанието се изхабява много бързо и човек трябва да учи през целия си живот. Г-н Паризов похвали Силвена Байракова, че е единственият ръководител на НПО, който има стратегия за 3 години напред.
Редки и ценни книги на местни автори дари Александър Кочев, който припомни думите на Борхес, че си представя рая като библиотека.
В тържеството на празничния 6 декември участваха ученици от ПГИТ „Алеко Константинов“- младши посланици към Европейския парламент и много приятели на читалището. Общото пожелание беше обновеният отдел на библиотеката да продължи да бъде център за четене и култура, а намеренията в новата уютна обстановка да се провеждат и повече литературни срещи.
Следващото предизвикателство, с което екипът на читалището вече се е заел, е ремонт на втората гримьорна на сцената. Тече дарителска кампания, която всеки може да подпомогне. А намеренията са гримьорната да носи името на Ангел Герин - музикант с огромен принос към развитието на културата във Велинград.
Елена Баева