Битката за стадата във Велинград стана национална
Публикувано на 10 Dec 2024 10:18
Втора поредна седмица продължи битката за запазването на близо 1800 овце от стадата на семейство Илиеви във Велинград, за които БАБХ твърди, че са болни от чума. През изминалите дни държавата в лицето на БАБХ, МЗХ и МВР изпрати противоречиви сигнали, общината мълча до последния възможен момент, стотици хора се включиха в денонощната охрана около фермата, а хиляди се събраха на 7 декември на национален протест в защита на Георги Илиев - бай Рибан, неговото семейство и стада.
2 декември: Държавата вдигна обезщетението на 960 000 лева
Вечерта в понеделник, при закрити врата в общината, се проведе среща между служебния земеделски министър Георги Тахов и семейство Илиеви. В срещата са участвали кметът Костадин Коев и председателят на Общинския съвет и местен лидер на ГЕРБ Димитър Гечев.
Според пресинформация от МЗХ земеделският министър е призовал собствениците на стадото в бърз порядък да вземат решение - да им се изплати обезщетение след умъртвяване на овцете или да се изпрати проба за изследване в Европейската референтна лаборатория в Монпелие. Георги Тахов е изразил готовност за изплащане на адекватно обезщетение, като първоначалната сума от около 700 000 лева е завишена на 960 000 лв. По думите на служебния министър, ако стопаните изберат обезщетението, „ще могат да го получат в рамките на 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари вече ще могат да възобновят дейността си.“ Ако изберат още едно тестване в Монпелие - ще се изчака, докато дойдат резултатите.
3 декември: Браншът се опасява от забрана на износа и фалити
На 3 декември в Министерството на земеделието и храните се е състояла среща между министъра д-р Георги Тахов и представители на животновъдни организации, на която е коментирана актуалната епизоотична обстановка в страната. Пресцентърът на ведомството цитира изказвания на хора от бранша, които изразяват притеснения, че чумата по овцете и козите представлява сериозен риск за животновъдния сектор и за забрана на износа. Много от организациите заявяват, че застават зад решение, при което държавата да обезщети стопаните за евтаназията на стадата и да им се помогне да запазят бизнеса си. В такъв дух са изказванията на Бойко Синапов - председател на Обединени български животновъди, Дарина Шишкова - управител на “Развъдна организация за автохтонни породи овце в България”, Димитър Зоров - председател на УС на Националния съюз на говедовъдите в България.
На срещата в МЗХ не са изразени съмнения в положителните резултати от двете проби от българската лаборатория. Опасенията са, че ако това се потвърди и в Монпелие, има риск от забрана на износ на български овчи млечни продукт не само от Пазарджишка област, но и от цялата страна. Припомнено е, че при възпрепятстване на обезопасяването на огнище не се полагат обезщетения, а допълнителни санкции.
На 3 декември Администравен съд - Пазарджик се произнася по искането на Димитър и Стефан Илиеви за прекратяване действията на БАБХ по заповедта за умъртвяване на животните от техните стада. Съдът оставя жалбата без разглеждане и прекратява делото, защото към този момент няма предприети от БАБХ действия, но решението подлежи на обжалване във ВАС.
4 декември: Изпратени са проби за изследване във Франция
Сутринта на 4 декември в ефира на Нова телевизия главният ветеринарен лекар на България доц. д-р Илиян Костов заяви, че са изпратили в европейската лаборатория в Монпелие проби за препотвърждаване на резултатите. Става въпрос за вторите проби, които са взети във Велинград и изследвани в Националната референтна лаборатория на България. Припомняме, че тези проби показаха положителен резултат за чума по овцете в българската лаборатория и отрицателен резултат в гръцка лаборатория в Солун.
Д-р Костов каза, че ще изчакат изследването във от Франция и при положителен резултат, ще се пристъпи към умъртвяване на животните. Очакванията са, че данните от френската лаборатория за изследването на генома ще покажат откъде е дошъл вирусът и дали това е станало чрез внос на животни от съседна държава.
На въпрос от водещите дали БАБХ извършва реален санитарен контрол и дали са взети проби от други стада в 10-километрова зона, главният ветеринарен доктор даде отрицателен отговор. По думите му, не са правили изследвания на други стада във и около Велинград, защото има дезинформация, че ветеринарите ще заразят животните. Той допълни, че ние сме единствената страна, в която бият ветеринарни лекари.
Повод за думите на д-р Костов е разигралата се по-рано случка край фермата във Велинград, при която протестиращи са извършили така наречения от тях „граждански арест“ на служебен автомобил на БАБХ. Протестиращите не са позволили на ветеринарния лекар да извърши обеззаразяване, а от многобройни видеа в социалните мрежи се чуват техните твърдения, че в „арестувания“ автомобил има „отрови“ и „бойни отровни вещества“.
5 декември: Властта обяви, че животните няма да се умъртвяват
Кметът Костадин Коев за първи път от възникването на кризисната ситуация отиде във фермата и разговаря със стопаните и протестиращите. Той заяви, че подкрепя животновъдите, няма да бъде допусне евтаназия на животните, но ще наложи „зверски правила“ и „драконовски мерки“: строг контрол, прибиране на стадата в оборите и текуща дезинфекция. В диалог с протестиращите граждани кметът пожела за празниците да се върнат спокойствието и мирът. Хората го попитаха как може той да гарантира, че няма да се умъртвяват животните, защо пасища имат само близките до властта, защо заповедта на БАБХ за евтаназиране още не е отменена. В разговора се включи и Георги Илиев - бай Рибан, който донесе две новородени агънца близнаци.
Вечерта на 5 декември две министерства - на земеделието и на вътрешните работи излязоха със съвместно изявление, че животни няма да бъдат умъртвявани. Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни от и към област Пазарджик. В изявлението се сочи, че е издадена заповед №РД11-3068/05.12.2024 г. на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, която обаче все още не е публикувана на сайта на институцията.
6 декември: Двама министри призовават за спазване на мерките
В Пазарджик се състоя брифинг с участието на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, министъра на вътрешните работи Атанас Илков в Пазарджик и областния управител Валентина Кайтазова. Стадото във Велинград остава, животните няма да се умъртвяват, заяви земеделският министър. Той призова животновъдите да пазят стадата си, да не се изкушават да купуват животни на ниски цени и напомни, че използването на ваксина за това заболяване на територията на България не е разрешено. „БАБХ и служителите на МВР ще вземат всички мерки по спазване на заповедта относно ограничаване на заболяването. Тези мерки са насочени към запазване на статута на останалите стопанства в областта“, каза още министър Тахов.
Вътрешният министър информира, че съгласно издадена заповед, полицейските служители ще извършват проверки на товарни автомобили, за които има съмнения, че превозват дребни преживни животни от и към центъра на огнището. Министърът съобщи, че след скандал между протестиращи един човек е с рана в областта на гърдите, причинена от хладно оръжие. На пострадалия е оказана медицинска помощ, няма опасност за живота му. Извършителят е софиянец с множество криминалистически регистрации, който е бил задържан от служители на РУ – Велинград.
7 декември: Стотици българи в подкрепа на Рибанчо и неговите стада
На 7 декември стотици българи се стекоха към стопанството на семейство Илиеви във Велинград, за да участват в обявения национален протест „Нетърпимите“. Хора от близки и далечни краища на страната дойдоха, за да подкрепят усилията на стопаните за запазване на техните стада. Независимо от лошото време, дъжда и калта тази събота се превърна в кулминация на близо 20-дневните протести срещу заповедите на БАБХ за обявяване на огнище на чума по овцете и намеренията за умъртвяване на животните.
Сред множеството оратори най-силни са думите на Георги Илиев - бай Рибан, който се превърна в символ на протеста. Той благодари на цяла България и призова българите да се осъзнаят и да не предават българското. Овчарят поиска да се каже истината по случая, заявявайки, че те не лъжат и не крадат. Той поиска и свобода за стадата, защото затворени те са под постоянен стрес, а има много бременни и раждащи.
Цял ден на поляните горяха огньове, свириха музиканти, играха се хора, развяваха се български знамена. Силна подкрепа дойде от Драгиново, като и през седмицата драгиновци помагаха с храна.
Като на всяко подобно събитие, на място имаше и хора с различни политически амбиции, както и провокатори.
Подкрепа беше заявена с публикации в социалните мрежи и от различни местни и национални организации, асоциации, сдружения, от представители на местния бизнес и граждани, от новосъздадена гражданска инициатива. Очаква се през настоящата седмица протестите да продължат, включително с митинг на 12 декември в София.
ТРИ ВЪПРОСА КЪМ ВЛАСТИТЕ, КОИТО ЧАКАТ ОТГОВОР
Хронологията на събитията и всичко, в което сме участници и свидетели по случая със стадата във Велинград, дава основание за дълъг списък от въпроси към българските власти. И те дължат отговори поне на три въпроса:
1. Защо БАБХ взе проби единствено и само от стадата на фамилия Илиеви? Защо след излизане на положителни проби не бяха тествани и останалите стада в 3-километровата и 10-километровата зона?
2. Как в рамките на една седмица предлаганото от държавата обезщетение за евтаназиране на овцете се качи от 700 000 на 960 000 лева, тоест с четвърт милион? Има ли точен алгоритъм за полагащото се обезщетение или след още седмица сумата може да расте с още хиляди и милиони левове?
3. След случилото се във Велинград кой ще повярва на БАБХ, МЗХ, МВР и т.н. при следващо обявяване на огнище на зараза? И кой ще носи отговорност, когато заразата е истинска?
Темпо