

Проектът за дарителите - разказ за достойни хора
Публикувано на 13 Dec 2024 11:40
През януари 2024 г. „Вестник „Темпо“ ЕООД започна работа по проекта „Големите дарители на Велинград“. Разработването на темата стана възможно благодарение на спечеленото финансиране от социално отговорната инициатива „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциация на европейските журналисти.
С 10 материала, публикувани във вестник „Темпо“, на сайта www.tempo.velingrad.com и във фейсбук Вестник Темпо Велинград разказахме за наши съграждани и техни родственици, които през годините са направили значими и ценни дарения за града и общността. Разказахме за възрожденеца Стою Масларов, благодарение на когото в Исторически музей - Велинград се пази Граничният акт - Худутнамето на Чепинско, за който историческата наука счита, че е издаден през 1555 г. от Сюлейман Великолепни. За Христо Масларов, който с дарения прави първата археологическа и музейна сбирка в Чепинско. За тримата местни първенци, дарили ниви за създаването на Боров парк - Тодор Шуманов, Георги Чолаков - Дядо Даскал и Илия Малинов. За дарителите, които пазят местната традиция на писаните яйца - Мария Малчева, Петър Русев, Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“. За Атанас Семерджиев - най-големият дарител на Художествената галерия. За Ката Калпазанова, дарила своя дом на музея в памет на синовете си. За Цвета Шуманова, чието име във Велинград е синоним на Дарителката. За архивите на известни велинградчани и местни организации, дарени от техни наследници, като семейство Шнитер, д-р Захари Дошкинов, Георги Златинов и др. За Николай Гяуров и даренията от неговото семейство, станали основа на постоянната музейна изложба „Великият бас“. За десетките художници и скулптори, дарили свои творби на фонда на местната галерия. За съвременни дарителски каузи, които обединяват велинградчани днес.
Тези истории събрахме и в мобилната фотоизложба „Големите дарители на Велинград“, която вече втори месец е част от културния и обществения живот на града ни. За първи път изложбата беше подредена в Зала 1 на Художествената галерия, като част от отбелязването на 115 години от създаването на Историческия музей. Изложбата беше показана в Парка на народните будители по време на тържеството на Община Велинград за 1 ноември. След това изложбата гостува в Исторически музей - Велинград. Експозицията беше подредена във фоайето на Народно читалище „Васил Левски-1904“ по случай 120-годишнина на читалището. Показахме я в три велинградски училища - СУ „Васил Левски“, СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Националната ПГГС „Христо Ботев“. Темата за дарителството свърза изложбата с традиционния Коледен благотворителен бал на Ротари клуб - Велинград в хотел „Олимп“. А вече има и покани за гостувания на изложбата и през 2025 г.
Благодарим на Исторически музей - Велинград за съдействието и общата ни работа по проекта. Както и на всички велинградчани, които ни помогнаха със своите спомени и знания по темата.
Проектът „Големите дарители на Велинград“ приключи. Удовлетворени сме, че започнахме този разказ за достойни хора, дали много на нашия град. Разказ, който ще продължим, защото Велинград пази още много неразказани истории за дарители.
Темпо