Мозаечното пано във Велинград е сред най-добре запазените в България
Публикувано на 17 Dec 2024 10:56
Владимир Николов стана популярно лице от протестите в защита на стадата на семейство Илиеви във Велинград. Но достолепният мъж, йога гуру и художник-приложник има и друга връзка с нашия град. Владимир Николов е един от творците, които са участвали в създаването на мозайката върху сградата на Община Велинград.
Автори на мозаечното платно са художниците Стоян Куюмджиев и Методи Пешунов, който през 2010 г. разказа в интервю за „Темпо“,
че се е наложило да работят при неимоверно тежки условия и при постоянен дъжд. Задачата за създаване на мозайката им била възложена от партийното ръководство на Велинград, оглавявано по онова време от Михаил Алексиев. „Тази пластична мозайка бе първа по рода си. Много е хубаво! Избягахме от партийната тема, въпреки че звездата петолъчка стои, но голямата идея тогава беше България и мисля, че и днес стои добре“, разказа преди 14 години Методи Пешунов.
На 9 декември 2024 г. пред мозайката застанахме с Владимир Николов и с неговите спомени. Той си припомни, че са правили всичко на ръка. Част от използвания материал е местен камък от кариерата на Лепеница. Екипът, който е работил, е бил от Комбината за монументално изкуство в Пловдив, чийто кадри са правили мозайки из цяла България. Владимир Николов е участвал и в направата на мозайки на тавана на операта и в бившия завод „Плама“ в Плевен, в Националния дворец на културата, в в костницата на Ботевите четници в Скравена. Той е сред майсторите, наредили изключителната куполна мозайка на паметника Бузлуджа.
„Ние имахме световноизвестна практика, призната в света като една от най-добрите“, казва Владимир Николов и споделя своята болка от състоянието на паметника Бузлуджа, който вече е признат като част от световното културно наследство. На Бузлуджа има над 2000 кв.м. мозайки, които наистина са уникални защото не могат да бъдат повторени. Част от мозайките са направени от дебелостенно стъкло, излято в специална пещ в Чехия, която след това е разрушена. За жалост сега са останали само отделни парченца стъкло. „За мен това не е паметник на една партия, а дело на целия народ, в което е вложен трудът на хиляди хора“, подчертава Владимир Николов и припомня завета на Николай Рьорих, че паметниците на изкуството трябва да се пазят дори по време на война.
За мозайката във Велинград Владимир Николов дава оценка, че е една от най-добре запазените монументални работи от такъв вид в България. Г-н Николов работи по създаването на албум със снимки на монументална керамика, в който ще включи и паното на сградата на Община Велинград. Това е още един начин за запазване и популяризиране на вечната техника на мозайката.
Елена Баева