ЕК забрани овце и кози да напускат област Пазарджик
Публикувано на 17 Dec 2024 10:58
На 9 декември в официалния вестник на Европейския съюз е публикувано РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2024/3109 НА КОМИСИЯТА от 6 декември 2024 година. Повод за решението на Европейската комисия е, че България е информирала за ситуация на своята територия по отношение на инфекцията с вируса на чумата по дребните преживни животни: „На 25 ноември 2024 г. бе потвърдено огнище на тази болест при отглеждани кози и овце в община Велинград, област Пазарджик.
В отговор на това и в съответствие с Делегиран регламент (ЕС) 2020/687 България определи ограничителна зона, която включва защитна, надзорна и допълнителна ограничителна зона, в които се прилагат мерките за контрол на болестта, определени в Делегиран регламент (ЕС) 2020/687.“
За да се контролира разпространението на болестта, да се предотвратят излишни затруднения за търговията в рамките на Съюза и да се избегне налагането на необосновани пречки пред търговията от страна на трети държави, ЕК счита, че е необходимо да бъде своевременно определена на равнището на Съ юза ограничителната зона по отношение на инфекцията с вируса на чумата по дребните преживни животни, която включва защитната и надзорната зона, както и допълнителната ограничителна зона в България.
С решението на ЕК се въвежда забрана животни, отлеждани в Пазарджишка област, да напускат нейната територия. Определени са три зони на рестрикции:
- защитна зона с радиус от 3 км около огнището във Велинград, като мерките в нея трябва да действат до края на 2024 г.,
- надзорна зона с радиус 10 км със срок на мерките до 8 януари 2025 г.
- допълнителна ограничителна зона - територията на цялата област Пазарджик, в която мерките ще се прилагат до 7 февруари, за да не се допусне разпространение на заразата.
Цялото решение на ЕК е със срок на прилагане до 28 февруари 2025 г. В текста се изразява очаква България незабавно да въведе ограниченията за движение на животните. Решението подлежи на преразглеждане на следващото заседание на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите.
За момента Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните запазват мълчание по темата.
Линк към Официалния вестник на ЕС https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=OJ:L_202403109
Темпо