13 Feb 2025


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 11 Feb 2025 10:04

Сезон 2014/2015 г.
Влошени отношения с ръководството и предупреждение за стачка на футболистите
Част от подготовката на „Чепинец“ преминава на тренировъчен лагер в софийския квартал Требич. Мотивите на треньорския тандем Ваклинов – Мутафов за това решение са свързани с факта, че повечето футболисти живеят в София и за тях този вариант е по-удобен.


Началото на първенството с нищо не предвещава това, което ще се случи в Х кръг по време на домакинския мач срещу „Рилски спортист“ (Самоков). Явно е тлеело някакво напрежение между футболистите на „Чепинец“ и президента (председател на УС) на клуба Иван Лебанов, защото на почивката между двете полувремена сред зрителите са раздадени  листовки с декларация от името на футболистите. В нея се казва следното: „Поради факта, че президентът на отбора г-н Иван Лебанов не желае да бъде съпричастен и полезен за нормалното съществуване на отбора в този състав и това ниво на футболния ни ешелон, в знак на протест отказваме да изиграем второто полувреме на този футболен мач. Искрено се надяваме, че г-н Лебанов ще се постарае обстановката около отбора да се нормализира и успокои. Ние все пак вярваме, че г-н Лебанов като президент на отбора, спортна фигура и кмет на Велинград не по-малко от нас желае това. Декларираме, че ще доиграем сезона (а надяваме се и не само този) всеотдайно и отговорно както до този момент. Ако не получим разбиране, ще преминем към стачни действия. Молим феновете на отбора за разбиране. Благодарим Ви за подкрепата.” Играчите на „Чепинец“ закъсняват с 6 минути за началото на второто полувреме, но доиграват мача без никакво настроение за игра. Крайният резултат от срещата е 1:1. Дали неуредени финансови въпроси и влошени отношения между футболистите и ръководството на клуба са намерили решение на онзи етап, не става ясно, но „Чепинец“ завършва есенния полусезон с най-добро класиране и с най-голям точков актив в сравнение с предишните 2 години!
През февруари 2015 г. се свиква извънредно Общо събрание на ФК „Чепинец“ за приемане на промени в Управителния съвет (УС) и евентуално освобождаване на неговия председател Иван Лебанов.  Самият председател не присъства на събранието, но изпраща писмо, в което съобщава, че е разочарован от обвиненията към него за конфликт на интереси и заявява желанието си да напусне  поста на председател на УС.  В крайна сметка Общото събрание не прие освобождаване на УС и неговия председател, като им гласува доверие до завършване на първенството. Препоръчва се на Иван Лебанов да проведе разговор с основния спонсор на тима Радослав Велинов за осигуряване на необходимите условия за подготовката на отбора за пролетния полусезон.
Подготовката за подновяването на първенството в Югозападната „В“ група започва със закъснение, но с нова екипировка и нов старши треньор. Начело на „Чепинец“ застава младият 26-годишен специалист от София Атанас Стоилов, ръководел преди това отбора на „Конелиано“ (Герман). Група от 23 футболисти са на тренировъчен лагер в София, а сред тях има и доста нови имена като Алек Манолов и  Роберт Петров. Отборът напускат 9 футболисти вратарите Дяков и Симеонов, защитниците Гайдаров, Б. Павлов, Л. Младенов, Кондашки, халфовете и нападателите Хр. Спасов, Кр. Петров и Г. Божанов. С почти напълно обновен отбор  старши треньорът Ат. Стоилов и неговият помощник Юли Димитров не постигат напредък и по-добро представяне и „Чепинец“ финишира на 13-то място с актив от 32 т. след 9 победи, 5 равенства и 16 загуби с голова разлика 35;58.  А постигнатото от новия треньор само през пролетта показва следните резултати:  само 13 точки след едва 4 победи, 1 равенство и 10 (!) загуби с голова разлика 17:37 – доста негативна статистика!
След края на последния мач е почетен дългогодишният треньор и футболен деятел Христо Илинов за неговия 70-годишен юбилей.
Състав на „Чепинец“: вратари - Симеонов, Кр. Дяков,  Ил. Георгиев, Димитров, Ил. Брадваров, защитници - Гайдаров, Б. Павлов, М. Иванов, Л. Младенов, Кондашки, Д. Димитров, С. Атанасов, Боев, Р. Петров, Людмилов, Сл. Костадинов,  Волев,  Емилов, Добрев, халфове и нападатели – Н.  Байраков, Ил. Иванов, Хр. Сталев, Кр. Петров, Г. Георгиев, М. Проданов, Г. Божанов, Хр. Спасов, М. Стоичков, Гешков, Костадинов, Ал. Манолов,  Дончев, Д. Шаранков, Христов, Ал. Димитров, Олегов, Д. Костадинов, Асп. Василев, Стоянов, Ил. Генов.



Преди 45 години Иван Лебанов записа най-славната олимпийска страница на нашата ски школа

Публикувано на 13 Feb 2025 09:41

Един виртуоз на снежната писта

Датата 13 февруари 1980 г. е паметна за българския ски спорт. Точно в 18 часа и 3 минути българско време Иван Лебанов взема бронзов медал в състезанието по ски-бягане на 30 км класически стил. Отличието е първото в историята на зимното олимпийско движение в България. Завършвайки на трето място в Лейк Плесид ((САЩ) в тази дисциплина, той сбъдва мечтата на поколения българи. Този приз се приема като голяма изненада, въпреки че Лебанов вече е постигал и преди добри международни резултати. Той е световен шампион за юноши и е печелил две световни студентски първенства. Освен това е притежател на нацаинални т

Към цялата статия »


Грешка на общината временно стопира продажбата на 17 имота

Публикувано на 11 Feb 2025 10:22


На 5 февруари общинският съветник Стефан Малинов пусна жалба срещу гласуваното на 30 януари решение. Той изпрати своята жалба до председателя на Общински съвет - Велинград, Районна прокуратура - Пазарджик и областния управител. В жалбата г-н Малинов посочва, че един от 17-те имота, които фигурират в решението, не може да бъде обект на продажба. Посочените от адвоката факти изваждат на показ сериозни пропуски на Общинската администрация. Спорният имот с площ 840 кв.м. е до сградата на полицията във Велинград и е обявен за продажба  с начална тръжна цена от 42 700 лева. Но този имот не може да бъде продаван, тъй като към момента е п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 11. 02. 2025

Публикувано на 11 Feb 2025 10:20


СЪРНИЦА Община Сърница обяви обществена поръчка за доставка на строителни материали на обща стойност 99 500 лева.  С друга поръчка общината търси за своите обекти доставчик на на нетна електрическа енергия за ниско напрежение за срок от 12 месеца и с прогнозна цена 50 000 лева.

ИЗСЛЕДВАНЕ От 10 до 14 февруари, от 9:00 ч. до 16:00 ч., всеки желаещ може да провери безплатно и анонимно своя ХИВ-статус в лабораторията на РЗИ - Пазарджик на ул. „Болнична“ № 17. Инициативата е на здравната инспекция.

ПОЕЗИЯ На 13 февруари велинградчанинът Пейо Мариновски ще представи своята трета поетична книга „Храна за душата“. Му

Към цялата статия »


Велинградчани в защита на Боров парк

Публикувано на 11 Feb 2025 10:19

 защото ако управляващите не се вслушат в гражданите на Велинград, ще последват други действия. Подготвени са петиция и подписка, които ще бъдат приложени към жалбата от името на Алианс на гражданите и на наследници на дарителите, които в началото на ХХ век са дали своя земя за създаването на Боров парк. Всичко това ще бъде изпратено до областния управител на Пазарджик и ако той не отмени решението на Общинския съвет, ще последват съдебни дела в България и чужбина.
На митинга се чуха различни мнения и предложения от граждани. Според част от дошлите в Боров парк единственото решение е да се проведе референдум, на който гражданите да

Към цялата статия »


Пред общината скандираха за оставки на местната власт и БАБХ

Публикувано на 11 Feb 2025 10:18

Той каза, че местната власт във Велинград има практика да продава всичко общинско, посочвайки общинската болница, харизана на Михаил Тиков. Сега наред са Боров парк и Клептуза, после свободният достъп до минералната вода, подчерта ораторът, според когото българите са свидетели на такъв грабеж във всички общини. Росен Миланов припомни, че в последните месеци цяла България е свидетел за двойния аршин на властта, включително и местната в лицето на кмета, по отношение на стадата на Георги, Димитър и Стефан Илиеви. За тях няма дадени необходимите пасища за изхранване на животинките, каквито са получили други местни дерибей, близки до властта. З

Към цялата статия »


Унищожени са част от новите върби на Клептуза

Публикувано на 11 Feb 2025 10:14


Много велинградчани искрено се радваха на новопосадените върби, защото точно тези дървета през годините са станали част от визитната картичка на Клептуза. Но случилото се през изминалата седмица показва друга картина: част от засадените върбички са изпочупени, захвърлени в езерата и напълно или частично унищожени. Възмутителна  вандалщина, чиито извършители заслужават строги наказания!
Община Велинград реагира на случилото се с пост във фейсбук, в който се казва: „Неизвестни извършители, водени от пълно безхаберие и липса на елементарно възпитание, са унищожили част от върбови дръвчета, засадени неотдавна в рамките на кампаният

Към цялата статия »


БАБХ не откри чума по животните

Публикувано на 11 Feb 2025 10:13

 регистрираното огнище на чума по дребните преживни животни (ДПЖ) във Велинград. Почти всички животновъдни обекти в района вече са изследвани, като до момента взетите проби са отрицателни както за вируса, така и за антитела. Това е положителен знак, че заболяването не се е разпространило извън първоначално засегнатото стопанство.
Служителите на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ)-Пазарджик срещат съдействие от страна на животновъдите в района, което допринася за ефективното и своевременно извършване на контролните дейности. В стопанства от 20-километровата зона продължават клиничните прегледи на животните.
„Европе

Към цялата статия »


За трети път ще има Празник на снега

Публикувано на 11 Feb 2025 10:11


Сега общината организира Празник на снега за трети път. Избраната дата е 15 февруари - месец след датата 16 януари, която е приета за ден на снега в над 45 държави. Тази година Празникът на снега ще се проведе в района на хижа „Христо Смирненски” на Куртово.
Програмата включва семейни и индивидуални игри, които ще започнат в 11 часа, а организаторите са приготвили много награди за участниците. 
На пистата до хижата ще бъде даден старт и на общинското ски състезание за ветерани и ученици, което се провежда за 43-ти път. В него ще бъдат включени две дисциплини – слалом и бягане. 
В организацията на състезанията отново

Към цялата статия »


113 години от убийството на Васил Попов – пазителят на българската гора

Публикувано на 11 Feb 2025 10:10

беззаконието, кражбите и престъпленията спрямо българската гора и природа. Наемен убиец произвежда фаталния изстрел малко след 19:30 ч. на 2 февруари 1912 г. в тогавашното село Лъджене.
Своята почит към живота и делото на лесовъда Васил Попов отдаде група от ученици от Националната ПГГС „Христо Ботев“, ръководена от директора на гимназията г-н Георги Янчев. Те поднесоха цветя и венец пред паметната плоча на лесничей Васил Попов на улицата във Велинград, която носи неговото име.
НПГГС „Христо Ботев“

Към цялата статия »


Малки обяви: 11. 02. 2025

Публикувано на 11 Feb 2025 10:10


***
Продавам парцел 1.695 кв. м. с
лице към главен път Велинград София, в близост до цирк ВелиЛенд“, на ъгъл с 2 пътя. 0876 777166.
***
Продава 2 съседни парцела 445 кв.м. и 482 кв.м. до Детски играчки. 0877 908383.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продава етаж от къща 120 кв.м. + 80 кв.м. таван с право на надсторяване, строен тухла, бетон. 0888 655914.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение

Към цялата статия »


„На чаша вино - за една любов“

Публикувано на 11 Feb 2025 10:08

 ще бъде представен музикално-поетичният спектакъл „На чаша вино - за една любов“. Спектакълът е по стихосбирката на поетесата Радка Енчева-Кочева.
Темпо 

Към цялата статия »


Ски ориентиране на Старина и Куртово

Публикувано на 11 Feb 2025 10:07

 спечели с лекота и трите индивидуални старта на спринт, средна дистанция и дълга дистанция, а на щафетата се класира трети с отбора на СК Хемус Троян. При жените Антония Григорова спечели два от индивидуалните стартове – спринт и средна дистанция, а Андрея Дяксова стана държавна шампионка на дълга дистанция, както и на щафета заедно със своите сестри Евангелина Дяксова и Антоанета Шипочки от отбора на Карлък Смолян. Държавен шампион на щафета при мъжете стана отборът на НСА Сивен, дебют за който направи Кирил Николов – Дизела, както и братята Георги и Борис Йосифови.
Темпо

Към цялата статия »


11 отбора се бориха в турнира по шахмат

Публикувано на 11 Feb 2025 10:06


I място - ОУ „Д-р П. Берон“ - с. Биркова
II място - СУ „Хр. Смирненски“ - с. Света Петка
III място - СУ „В. Левски“
IV място - ОУ „Хр. Ботев“
V място - СУ „Св. св. Кирил и Методий“
Във възрастовата група VIII-X клас подреждането е:
I място - ПГИТ „Ал. Константинов”
II място - СУ „В. Левски“
III място - СУ „Хр. Смирненски „
I V място СУ „Св. св. Кирил и Методий”
В групата XI-XII клас победители са шахматистите от СУ „Хр. Смирненски”, следвани от ПГИТ „Ал. Константинов”.
Община Велинград съобщи, че награждаването на победителите от УСИ 2024/2025 ще се състои на 13 февруари (четвъртък) от 15:30 часа в голя

Към цялата статия »


В Ракитово организираха състезание “Красив ум”

Публикувано на 11 Feb 2025 10:05


8-10 клас:
1 място - СУ „Св. Климент Охридски”, Ракитово
2 място - ВУИ „Ангел Узунов”, Ракитово
3 място - ОУ „Хр. Ботев”, Ракитово
5-7 клас:
1 място - СУ „Св. Кл. Охридски”, Ракитово
2 място - ВУИ „Ангел Узунов”, Ракитово
3 място - ОУ „Неофит Рилски”, Костандово
Децата и техните треньори получиха купи и грамоти от името на община Ракитово, които им бяха връчени от зам.- кмета Виляна Колчева и директора на училището - домакин Йорданка Дрикова.
Информацията и снимките са на пресцентъра на общината.

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 11 Feb 2025 10:04


Началото на първенството с нищо не предвещава това, което ще се случи в Х кръг по време на домакинския мач срещу „Рилски спортист“ (Самоков). Явно е тлеело някакво напрежение между футболистите на „Чепинец“ и президента (председател на УС) на клуба Иван Лебанов, защото на почивката между двете полувремена сред зрителите са раздадени  листовки с декларация от името на футболистите. В нея се казва следното: „Поради факта, че президентът на отбора г-н Иван Лебанов не желае да бъде съпричастен и полезен за нормалното съществуване на отбора в този състав и това ниво на футболния ни ешелон, в знак на протест отказваме да изиграем второт

Към цялата статия »


Образователна инициатива за началните учители от областта

Публикувано на 07 Feb 2025 10:14

В хода на събитието ще бъдат разгледани образователните традиции, тяхното изменение и ролята на новите технологии в съвременния учебен процес.  
Инициативата цели да даде поле за обмен на идеи, иновации и добри практики сред педагогическата общност, като продължава успешната традиция на издателството да предоставя актуални и полезни ресурси за учителите. За участие в дискусионната среща е необходима регистрация  в сайта на издателството: https:/klett.bg.
Дискусионната среща „Един учебен час“ е част от мисията на „Клет България“ да подкрепя професионалното израстване на учителите, като им предоставя платформа за споделяне на

Към цялата статия »


Общината има половин милион лева за подобряване на градския транспорт

Публикувано на 05 Feb 2025 10:58

 Има две причини за утвърдителен отговор. Първата е, че община Велинград получи европейско финансиране за закупуване на нов електрически автобус. Очаква се той да започне превоз на пътуващите в „единицата“ в най-скоро време, като общината ще го отдаде за ползване на „Чепино автотранспорт“. Така Велинград най-после ще направи важна крачка към модерен и екологичен транспорт.
А на 30 януари 2025 г. общината обяви нова обществена поръчка, свързана също с подобряване на градския транспорт. Със сумата от 501 280 лева ще бъде разработена и въведена интелигентна транспортна система (ИТС), както и интегрирани цифрови решения за подобряване

Към цялата статия »


Повече права за председателя, повече пари за заместниците

Публикувано на 04 Feb 2025 10:30


Предлаганите промени са общо шест. Първата от тях е свързана с възнагражденията на тримата заместник-председатели на Общинския съвет: Идрис Пашалиев (ГЕРБ), Пламен Хаджиев (ДПС) и Тодор Ушев (ИТН). В момента те получават заплащане като всички останали общински съветници. Предложението е занапред тримата да взимат 1.5 от възнаграждението на съветник. Тоест ако в момента месечното заплащане на съветник е около 1200 лева, то заместник-председателите занапред да получават по около 1800 лева. В предложения проект липсва обосновка какво налага увеличаване на парите за заместник-председателите. Отбелязано е, че възнагражденията им ще бъдат вд

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 05. 02. 2025

Публикувано на 04 Feb 2025 10:29



СЪД Административен съд - Пазарджик отхвърли жалбата на Община Велинград по повод финансова корекция, наложена от Държавен фонд „Земеделие“. От фонда санкционират общината с 10% от разходите по договор за обществена поръчка на стойност 83 248 лева. Поръчката е за ремонт на тоалетните в ОУ „Христо Ботев“, изпълнен от „Делчев инженеринг“. Според ДФ „Земеделие“ и съда общината е допуснала нередности в процедурата на обществената поръчка. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.

ЛАГЕР На януарската сесия на Общински съвет - Ракитово съветниците дадоха съгласие по предложението на кмета Георги Холянов&nb

Към цялата статия »


Продават атрактивни общински имоти на изгодни цени

Публикувано на 04 Feb 2025 10:28

 което прави бъдещите сделки повече от апетитни за купувачите. Според условията на търга продавачът Община Велинград залага да получи от 17-те имота сума малко над 360 000 лева. При сегашните цени на недвижими имоти тази обща сума се равнява на 1-2 апартамента и едва ли напълни достатъчно хазната на общината, която постоянно се оплаква от финансов недостиг. 
Решението за продажба на 17-те парцела беше гласувано на сесията на 30 януари 2025 г. Предложението е на кмета Костадин Коев, който присъства в залата, но не изрече нито дума по темата. Повечето от съветниците също запазиха мълчание - поведение, което вече става традиция и

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023