

Във Велинград е установен само един случай на разпространение на наркотици в района на училище
Публикувано на 26 Feb 2025 12:14
Един от обществените проблеми, по който българските политици са особено активни през последните седмици, е свързан с употребата на наркотици и вейп устройства от ученици и младежи. Смъртта на 14-годишно дете след употреба на вейп стана повод президентът Румен Радев да свика Консултативния съвет по национална сигурност, а Народното събрание спешно прие на първо четене забрана за предлагането и рекламата на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи или не никотин.
На фона на думите на президента Р. Радев, че „държавата да се стовари с цялата си репресивна сила върху всички, които произвеждат и разпространяват наркотични вещества и ограбват бъдещето на нашите деца и на държавата“, проверяваме какви са официалните данни за ситуацията с разпространението на наркотици сред младите хора във Велинград.
На сесията на 27 февруари Общинският съвет ще приеме отчет на Общинска програма за превенция на наркотичните зависимости 2024 г. и план по същата програма за 2025 г. Общинската комисия по наркотични вещества е обществен орган, създаден по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, като нейната дейност е в съответствие с националната политика в областта на превенцията, лечението, рехабилитацията и ресоциализацията на зависимости. Комисията работи в партньорство с училищните общности, Районно управление на полицията – Велинград, Регионална здравна инспекция – Пазарджик, Района прокуратура - Велинград, Дирекция „Социално подпомагане“, Дирекция „Бюро по труда“ и др.
В отчета са изброени мероприятията, проведени в учебните заведения в общината по темата за наркотиците - беседи в часа на класния, прожекции на филми, разпространение на брошури, рок концерт и др. Ако се съди по отчета, в нашата община проблемът с разпространението на наркотици сред младежта явно не е голям. Отчетено е, че „ежедневно се провеждат срещи на полицейски служители с училищните администрации за противодействие на случаите на разпространението и употребата на наркотични вещества в районите на училищата, като спрямо всеки сигнал се вземат адекватни мерки“. А конкретният резултат е: „През отчетния период има едно лице установено като употребяващ или разпространяващ наркотични вещества в района на учебно заведение на територията на община Велинград.“
Отчетени са и резултатите от извършените през 2024 г. проверки на питейни и увеселителни заведения за недопускане на малолетни и непълнолетни след 22.00ч. без упълномощен придружител, сервиране на алкохол, употреба и разпространение на наркотични вещества в тях. Тук конкретният резултат е, че са съставени 11 акта за установяване на административно нарушение на родители, управители или собственици на питейни заведения.
Отчита се още, че „през цялата учебна година са ангажирани конкретни полицейски служители на входно-изходните артерии на училищата, с цел предотвратяване и пресичане на случаи на насилие срещу деца и превенция на наркоразпространението. Ежедневно се извършват обходи и наблюдения в районите на училищата от полицейски служители за предотвратяване на евентуално разпространение и употреба на наркотични вещества.“ Конкретният резултат от тези ежедневни усилия: „За периода в и около районите на училищата на община Велинград, е установено едно лице, съхраняващо и употребяващо наркотични вещества.“
Крайната равносметката за 2024 г.: установено едно лице, което употребява или разпространява наркотици в района на учебно заведение на територията на община Велинград! С такъв резултат общината сигурно може да претендира за първо място в страната по неразпространение на наркотици сред учениците! Уви, действителната картина рязко се разминава със статистиката от отчета на общинската комисия.
На февруарската сесия ще бъде приет и Отчет на Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните за 2024 г. Само две цифри от този отчет: през миналата година по темата за употреба на наркотици са проведи 0 (нула) консултации с малолетни и 2 (две) консултации с непълнолетни деца от общината. Явно и тази институция не констатира проблеми с наркотичните вещества сред подрастващите във Велинград.
Дългогодишната практика на Общински съвет - Велинград е такива отчети и програми да се приемат за отрицателно време, без никакви обсъждания. Темата за разпространението на наркотиците и влиянието им сред младежта никога не е била във фокуса на местния парламент. Интересно дали сега и местните политици ще демонстрират активност по примера на президента и народните представители и как биха коментирали скромните цифри в отчетите, които се приемат с техните гласове и отговорност.