16 May 2025


Град без памет и история не е град

Публикувано на 11 Mar 2025 10:13

Ландшафтният архитект Невена Фендрина многократно е писала на страниците на „Темпо“ по важни за града ни теми като озеленяването, състоянието на парковете и растителността, историята на зелените площи, нуждата от много по-вече грижа и отношение от страна на общината към запазването на зеленото богатство на Велинград. В юбилейната ни рубрика „30 истории от 30 години“ избрахме нейна статия от 2021 г., която съвсем не е загубила своята актуалност:

Отдавна, при започването ми на работа, чух една легенда. Как първият или един от първите, заели се с озеленяването на града, извадил дръвчета от гората, платил глоба, но започнал засаждането на едни от главните улици в града. Казвам легенда, не само, защото от днешна гледна точка това е невъзможно физически, финансово, но законово и още нещо. А законово не е възможно, защото даже една площ да е отредена „за парк“ или „за озеленяване“, апетитите за озеленени площи са тъй големи, че те винаги са се възприемали като един резерв за бъдещо строителство, въпреки че според закона трябва да се третират като защитени територии. С това се проява незачитане, неуважение към поколения, работили в тази област. Така например, зелената площ около Женска баня, със започната реконструкция по проект от 1988 г., изпълнено част от настилка и озеленяване, одобрен проект, вкл. и от Общивски съвет, след 2000-та год. по всички специалности – изпълнението му бе спряно, защото кръчмата била с приоритет. Направените тогава мраморни фенери от „Минерали М“ сега са незнайно къде.
А как е започнало всичко?
Първият регулационен план, завършен през 1879г., е бил изготвен за опожарената през 1877г. Стара Загора.В централната част на строго геометричното решение за пръв път е отбелязан и терен за обществено озеленяване – „градина“. Същата година започва работа по планирането на София и през 1880г. в одобрения „Батенбергов план“ фигурират ясно и терени за „градска“ и „княжеска“ градина. С поставяне на началото на планирането на градовете се поставя начало и на създаването на нови озеленени площи първо в по-големите градове като Пловдив, Варна…Веднага след Освобождението тези площи се строят и поддържат от чужди специалисти, доста по-късно към тях се присъединяват българи, които да се учат от опита им. Нов тласък в изграждането на обществени озеленени площи се дава след войните с развитието на градоустройственото планиране, особено след 1921г. Първите служби по озеленяване към общините се създават 10г. по-късно. Първата такава служба е във Варна през 1934г. с наименование „Цветни градини“.
В първия закон за благоустрояване на населените места от 1941г. не се споменава за необходимостта от озеленени площи. Едва в Закона за планово изграждане на населените места от 1950г., после в ЗУТ от 1973г. се изисква от общините да определят територии за зелени площи, обединени в зелена система и отговарящи на различни нормативи. Като категории строежи зелените площи се признават в ЗУТ 2001г.
През 1951г. е първият випуск на инженер-озеленители към ВЛТИ, сега ЛТУ, специалността е претърпяла няколко промени в наименованието, като последното е ландшафтна архитектура. Всъщност „архитект“ означава „главен майстор“.
Едни от най-важните неща, преобразили трите малки селца в днешния Велинград, е създаването на минералните бани, Плажа, превръщането на карстовия извор Клептуза в две езера. Всичко това, създадено от хора с широки възгледи, идеи, воля и сила за осъществяването им. Къде е днес техният дух…
Оскъдни са сведенията за местата и хората, започнали озеленяването на Велинград – събраното е поместено в първа част на „Картотека на декоративната растителност в площи за ШОП – Велинград, 2012г.“
Счита се, че първите засаждания са около създадените минерални бани – Вельова баня, Женска баня – около 1922г.
През 1934г. кметът Й.Шнитер и Яков Делибалтов започват озеленяването на града. Отначало са засадени дървета от съда до центъра и по булеварда. Няма запазени сведения, проекти или документи къде и какво точно е направено по-късно. Как ли биха се почувствали днес, гледайки състоянието на създаденото от тях, жестокото, безжалостно и неграмотно „оформяне“ на корони.
До 1978г. към общината няма запазени никакви сведения, проекти, освен създадената от инженер-озеленителя Виолета Илинова подробна ведомост за всички поддържани от СП “БКС“ зелени площи с данни за обща площ, алеи, тревна площ, широколистни, иглолистни дървета, цветя и др. Тя е запазила и някои сведения за завършени обекти. Подробните ведомости за всеки обект са се променяли през годините с промяна на поддържаните обекти, общата, вегетативна площ, алеи, брой дървета. Служила е главно за определяне на необходимите годишни средства за поддържане и проверка за актуваното през месеца. Със сигурност се знае, че озеленяване на ниската част под „Двореца“ е започнало през 1951г. и завършено 1955г. по проект на инж. Първанов от Софпроект. Безвъзвратно са загубени историческите образци на градинско парковото изкуство, направени с толкова мечти, труд и сърце.
Дълготрайната декоративна дървесна и храстова растителност е основен градивен материал при създаването на озеленените площи. В учебника по икономика на проф. Г. Пухалев е записано, че тя е основен фонд с непроизводствено предназначение. Но според мен не е съвсем така.Наистина, не получаваме от площите храна и машини, но пък получаваме нещо много по-важно, без което не можем да съществуваме и минута – кислород и фитонциди. Някой представя ли си живота ни без стръкче трева – пустиня и ярко слънце…
След 1985г. се приемат различни законови разпоредби, според които общините трябва да предприемат различни мерки за опазване на декоративната растителност на територията си, една от които е описването й и водене на картотека за нея.
През 1989г. кръжокът по екология към ТГС „Хр.Ботев“ с ръководител инж. Цв. Кънчев описва и издава паспорти за 98 бр. дървета в лични дворове по бул. „Съединение“. Общината описва в лични дворове в града 2756 бр. дървета, 4422 бр. храсти и издава 2096 бр. паспорта за тях през 2010 г.
През годините общината описва и създава картотеки и за:
- 3860 бр. дървета в площи за ШОП през 2012г., като в нея освен кратка история за озеленяването в града, сведения за създаването на всяка площ, данни за растителността за периода от 1987-89, 2003-2012г. по видов състав, брой, диаметър стъбло, корона и др., са приложени и чертежи на аутокад с местоположението на всяко едно от тях;
- 723 бр. дървета в детски градини на територията на града – 2010-13г.;
- 536 бр. дървета в училища на територията на града – 2010-13г.;
- 557 бр. дървета за част от площите за ограничено ползване в града;
- 700 бр. дървета по кметства, вкл. и засадени през 2014-16г.;
- 198 бр. защитени, застрашени, редки, лечебни, вековни на територията на града;
Не са включени дървета в площи с лесопарков характер на територията на града, улици, в част от площи за ограничено ползване.
Растителността е описана не само по брой, но видов състав, размери.В някои от най-старите училища като това в Чепино, горски техникум, парковете има единствени екземпляри за града, които вече трудно или невъзможно да се намерят. От направените сравнения за озеленените площи през годините се вижда, че намалява растителността не само по брой, но и по видов състав.
Казват, че всеки от нас има чифт криле, но само тези, които мечтаят, ще полетят. Много хора са имали мечти как да изглежда града през годините, но малка част от тях са могли да ги осъществят. А мечтите управляват света и изграждат бъдещето. Не мисля, че някога някои от управляващите са си давали труд поне да записват тези предложения и да търсят начин да ги осъществят. Впечатления, които никога няма да забравя, са огромното уважение, с което кметът на една малка френска община говореше за своите специалисти, че те са хората, които му предлагат различни решения, от които той да избере. Или как в една друга държава всеки има право да направи предложение или проект, които задължително се разглеждат и обсъждат и най-добрите се реализират. В едно малко градче на същата държава е запазена една малка цветна градинка, създадена преди повече от век, с най-обикновени цветя, с още по-невзрачни бордюри, пясъчна настилка, кладенец от същата епоха. Годишно се продават хиляди картички с тази гледка и се посещава от стотици хиляди туристи – защо ли?!...
И се питам – когато елитът на града ходи по чужбината – какво точно го впечатлява?!...
Една от тези мечти за промяна е дадена от самата природа – пресечната точка на паралел и меридиан над Клептуза. Проектът е разработен от проф. Г. Пухалев и е необходима малка намеса около мястото и реклама, за да има туристи, които да го видят не само от страната, но и извън нея.
Друга мечта е тази на инж. Цв. Кънчев – природонаучен музей. Даже и да няма голяма площ, може да се осъществи поне тази част, отнасяща се за растителността. Тук има горски техникум, филиал на БАН за горите, База на ЛТУ, много завършили и работещи с растителност. Едно от изданията на определител на растителността, в което е участвал инж. Кънчев, може да стане елекронно, да се разшири с друга растителност, да се допълни и т.н., и т.н…
През 2000 г. общината кандидатства пред фондация Форд с проект за опазване на уникалната растителност на територията на общината. Описани са 14 бр.защитени вида, 15 бр.застрашени, 24 бр. редки. От тях 14 бр., които не са защитени по смисъла на чл. 37 от ЗБР, са предложени за отглеждане и използване в декоративни групи в зелените площи на града. Няколко години по-късно със същия проект кандидатства пред друга организация, където премина първи кръг, но поради административни пречки не продължи. Велинград може да заложи за своето развитие и на това свое богатство, което все още има, за развитието на туризма, за развитието на града.
Въпрос на мечти и въображение, но няма как да го направиш с плащането на една глоба и навярно много се питат – защо да летиш между стени…
Град без памет, без история не е град.
ландшафтен архитект Невена Фендрина, 2021 г.


Слънчевият часовник в центъра на Велинград е един от проектите на ландш. арх. Невена Фендрина, който от години очаква да бъде завършен. Той следва традициите на създадените от прабългарите календар и слънчев часовник. Календарът е базиран на 12-годишния цикъл от пътя на Юпитер около Слънцето и движенията на съзвездията, които прабългарите оприличавали на животни от бита. Символиката на слъчевия часовник повтаря прабългарската, според която съществуват два цикъла. Лунният цикъл или лунният кръг следва фазите на Луната, а слънчевият кръг следва цикличността на дните от седмицата. Двата цикъла са обвързани в магически квадрат. А ако решите да си сверите часовника по слънчевия механизъм, трябва да знаете, че  за вярното отчитане на времето тномът (стрелката) сочи Полярната звезда - север. Заради заради елиптичната орбита на Земята истинското време по Слънцето не съвпада с усредненото. Разликата обичайно е 14-16 минути, но слънчевият часовник отчита точно време 4 пъти в годината: на датите 15 април, 14 юни, 1 септември и 24 декември.



Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023