01 Jul 2025


На стотния конгрес на есперанто във Франция

Публикувано на 18 Mar 2025 09:50

30 истории от 30 години

С пътеписите на Иван Сергиев през годините читателите на „Темпо“ стигнаха до различни страни и континенти: от кубинската столица Хавана до Великата китайска стена, от Виетнам до Полша, от Копенхаген до Метеора... Едно дълго пътешествие с езика на мира и приятелството - есперанто, за което учителят и музикант Иван Сергиев разказа със сърце и с много любопитни и интересни факти за близки и далечни страни. В юбилейната ни рубрика избираме негова статия за юбилеен конгрес на есператнистите в Париж, която сме публикували през септември 2015 година:

“Човекът е човек, когато е на път” е казал поетът. Тази сентенцияa получи пълно потвърждение, когато възседнах победоносно парапета на Великата китайска стена, когато си похапвах крокодилско месо в Куба, когато се катерех в подстъпите на вулкана Фуджияма в Япония, когато плувах по гръб върху вълните на Мъртво море в Израел и си четях вестник, без опасност да потъна и станах хаджия, когато се взирах в мощите на Хо Ши Мин в неговия мавзолей в Ханой - столицата на далечен Виетнам...
Но много се отдалечих от родната Европа, където тази година беше стотиният конгрес на есперантистите, проведен в град Лил, Франция. И ето ме, потънал в безбрежното море на есперантисти от цял свят, на стотния юбилей на езика есператно, който започна с настаняването, запознантства и срещи със стари приятели. На регистрационното гише чувам глас “Иван!”, обръщам се и виждам познат - французина Роберт от конгреса в Тел Авив, започват традиционните прегръдки и това се повтаря през всичките 8 програмни дни. Най-емоционална беше срещата със семейството на негърката Анжела и белия й спътник Исус, с които бяхме в Куба, а след това и в Япония.
Откриването на стотния конгрес започна с химн на есперанто в 3 пълни зали, като всичко, което се провеждаше в официалната с 1000 места се наблюдаваше на екрани в другите зали. Цареше приповдигната тържественост и масови аплодисменти огласяха залите.
Вторият ден започна програмата на конгреса, от която аз избрах екскурзия до региона Ленс, известен с музея - малко копие на парижкия Лувър. Наименован “Лувър - Ленс”, открит през 2012 г. Експонатите представят хронологично творби от три епохи: античността, средновековието и модерното съвремие.Бях впечатлен най-вече от египетските мумии и саргофази, от гигантския монумент на Марк Аврелий. Регионът Ленс е известен с въглищни мини и своеобразен жилищен минен комплекс, изграден от червени неизмазани тухли на двуетажни къщички, с островърхи покриви, като първият етаж започва от самия партер - типично миньорско градче. Съвременно строителство допълва градската панорама.
В Лил, в конгресния център на Стотния юбилеен конгрес, наподобяващ разбунен пчелен кошер, есперантисти от 80 страни от Филипините до Берингово море влизаха, излизаха, говорейки на езика на единението - есперанто. По време на 8-те дни заедно с деловите срещи се провеждаха курсове за усъвършенстване на езика, както и за начинаещи. Особено интересен бе курсът по ораторство на есперантска тема. Да слушаш как умели оратори на световно ниво защитават кауза на език есперанто беше истинско удоволствие.
От сутрин до вечер изявени френски народни изпълнители се явявяха на подиума в хола на Гранд пале. А един ден самият вход бе огласен от младежка есперантска джаз формация, изпълняваща вокални песни, адаптирани на есперанто.
Дойде денят на екскурзиите. Осъществи се моята мечта да се поразходя по Шанз-Елизе. Ето ме на гара “Европа” в Лил, на перон № 9, където чакаме композицията, която ще ни отведе директно в Париж. Настаняваме се в 13-ти вагон, а вътре обстановката досущ като в самолет - удобни седалки с широки масички. Приятен женски глас ни поднася поздравления и пожелания за приятно пътуване - разбира се, на езика есперанто. Потегляме, а влакът набира скорост 280-300 км/час. Композицията се “плъзга” по безконечните релси, чува се само есперантска глъч, а пътниците са от цял свят. Няма сила, която толкова силно да обединява хората. Такава е и целта на автора на езика есперанто - очния лекар д-р Земенхоф.
След час сме на парижката гара.Там ни чака луксозен автобус, с който правим обиколка на центъра на Париж - пресичаме булеварди и тесни улички, за да стигнем до прочутата кула Монпарнас. С бързите й асансьори сме на върха, под стъкления покрив, от който се вижда целият Париж и най-вече прочутата Айфелова кула. На покрива 200-300 туристи правят заветните снимки, други спокойно си пиеха кафето в кокетната кафетария и се взираха в безкрайната панорама на френската столица.
Поизгладнели се отправяме към река Cена, а там ни чака изненада - луксозно корабче-ресторант ни посреща с изпълнение на химна на езика есперанто в акомпанимент на акореон от румънеца-виртуоз Димитреско, аплодиран дълго от есперантистите. Масите са заредени с по 5 прибора и 2 вида вино - бяло и розе. С потеглянето на корабчето мечта, започна представянето на персонала - особено бяхме впечатлени от елегантността и естетиката на черните сервитьори. Обядът започна с вкусна супа за начало и завърши с ароматен сладолед върху шоколадена подложка, общо 5 ястия. В това време на фона на валсове и романси приятен женски глас изпълняваше задължителната чичеронада. Отпивайки от френските вина, минавахме под прочутите мостове на Сена, носещи имената на плеяда френски крале, архитекти и политически личности, дали отпечатък на епохите, когато са построени мостовете. Едва ли някога в най-смелите си мечти съм се виждал в такава обстановка - луксозно корабче по река Сена, на чийто два бряга се извисяват царски палати и крепостни укрепления от времето на барон Кауфман и Наполеон.
Ето ни отново на сушата. Автобусът ни остави близо до Триумфалната арка, от която започва прочутият булевард Шанз-Елизе. Разхождайки се по него, имах чувството, че се намирам в свят с други измерения, а това стана благодарение на Световната есперантска организация. Автобусът ни отведе на гости на френския Есперантски център, където ни посрещнаха изключително топло - разгледахме базата, богата с хиляди световни печатни издания и преминахме към богато парти с много почерпки. От тук пътят ни беше към парижката гара и най-бързите в Европа влакове, благодарение на които след около 1 час си бяхме “у дома”.
На другия ден започна нормалното конгресно ежедневие - курсове, лекции, репетиции за художествената интернационална вечер. Нещо, което можеше да се оплучи само на конгреса в Лил, беше 1000 есперантисти от цял свят да отидат на театър без преводач, защото ползват общ език. Колко хубаво е това!
След ежедневниет репетиции индивидуалните и колективните изпълнители получиха възможност да изявят талантите си на интернационалната вечер в голямата зала “Земенхоф”. Бели, черни, жълти с много жар изпълняваха мелодии на роден език с превод на есперанто. Вечерта мина с много емоции, а върхът на програмата сложи позната от много конгреси китайска певица Лейла, която бе дълго аплодирана.
И така дойде осмият ден на тържественото закриване. Председателят на Световната есперантистка асоциация след прочувствено слово даде знак за химна. Запяхме едновременно, станали на крака, всички есперантисти в трите зали и така бе закрит Стотният конгрес на есперанто в Лил, Франция.
Иван Сергиев, учител-есперантист, 2015 г.



Велинград тел: 0876521487


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 10:56

Ще бъде гласувано решение за разполагане на 10 билборда с размер 3х4 метра в тротоарната площ на ул. „Д-р Дошкинов“ в кв. Чепино, които ще рекламират забележителности във и около Велинград. Предстои и поредна промяна на Програмата за капиталови разходи, като се предлага отпуснатата на предната сесия сума от 127 700 лева за подмяна на покрива на Покрития басейн „Антон Митров“ да бъде преразпределена за други обекти.

ПРОСРОЧЕНИ Към 31 май просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 16 328 441 лева, сочи публикувана на официа

Към цялата статия »


Защо Празниците на културата останаха без емблема?

Публикувано на 24 Jun 2025 10:53

А през последните години изгубихме един от символите на Празниците на културата - емблемата, която десетилетия наред винаги бе на сцената и бе част от цялостната визия на събитието. Велинградчани я помнят, защото тя съчетава това, с което нашият град е благословен: слънце, вода и чисто небе.
Създател на емблемата на велинградските Празници на културата е пазарджишкият художник, сценограф и изследовател на културния живот Марин Маринов. Преди години той сподели пред „Темпо“, че неговите контакти с с Велинград са от 80-те години на ХХ век.

Към цялата статия »


Кога община Велинград ще започне да работи по проекти в сферата на културата?

Публикувано на 24 Jun 2025 10:23


Преди доста време, в мандата на кмета Иван Лебанов, имаше идея Община Велинград също да въведе конкурсното начало в сферата на културата. Но пътят от идеята до нейното осъществяване се оказа дълъг и така и не бе изминат. И оттогава все така: общината си определя някаква сума за култура в бюджета, но няма нито критерии, по които тя се разпределя, нито каквато и да е форма за публичен отчет как се харчат парите. Например Общинският съвет гласува колко хиляди лева е бюджетът на ежегодните Празници на културата, но нито някой търси, нито няк

Към цялата статия »


Съветник предлага забрани за електрически тротинетки

Публикувано на 24 Jun 2025 10:22

Г-н Малинов призовава кмета да упражни своите права по Закона за местното самоуправление и да забрани движението на индивидуални електрически превозни средства по площадите, тротоарите, парковете и детските площадки за игра на територията на цялата община Велинград. По този начин ще се гарантира безопасността на пешеходците и опазването на обществения ред. 
Подобни заповеди вече издадоха кметовете на редица общини, между които Сърница и Панагюрище в нашата област. Точно преди година „Темпо“ публикува обширен материал, в който посочих

Към цялата статия »


„Гостоприемните“ пейки на Велинград

Публикувано на 24 Jun 2025 10:20

 Защото   много от пейките в Велинград съвсем не са гостоприемни нито за велинградчани, нито за гостите на курорта. Илюстрираме само с няколко снимки. 
Първата снимка е от Търговската улица - на „пъпа“ на града, откъдето минават всички. И трите пейки в началото на улицата са счупени, имат липсващи дървени части и не са безопасни за сядане.
Втората снимка е от градинката при „Еделвайс“ на булевард „Съединение“ - и тя е в същото потрошено състояние, което „хармонира“ и с близката чешмичка, от която отдавна не тече вода.

Към цялата статия »


Комисия пак ще проверява търговските площи на открито

Публикувано на 24 Jun 2025 10:17

да провери издадените от общината разрешителни и одобрени схеми и да ги сравни с реално използваните площи. Миналата година работата на комисията приключи с доклад, но това не доведе до реални промени.
На сесията в края на месец май съветниците дискутираха, че във Велинград има много обекти, които работят без нужните разрешителни и съгласуване от страна на общината. Посочени бяха примери за самоуправство в използването на общински площи, имаше и въпроси дали общината е санкционирала нарушители. Преобладаващото мнение на съветниците беше,

Към цялата статия »


„Каменски джаджорици“ пази диалекта на Каменица

Публикувано на 24 Jun 2025 10:15

 Заслугата за финализирането на сценария, сценичното оформление и режисьорската работа е на Даниела Цопанова. Чрез реализацията на проекта диалектната дума ще бъде извадена от хартиеното и речниково значение, и ще бъде представена с характерното си звучене и ударение. В постановката залагаме на много хумор и закачки и се надяваме да внесем подобаваща доза весело настроение сред публиката.
За всички дошли на премиерата, която ще бъде на 9 юли от 19.00 часа  в зала 1 на Народно читалище „Васил Левски - 1904“ сме подготвили и мини

Към цялата статия »


На детска площадка опасности дебнат отвсякъде

Публикувано на 24 Jun 2025 10:12


В момента опасности дебнат децата отвсякъде: стълбичката е изкъртена и стърчат болтове; част от въжетата са се откъснали; част от дървените дъски липсват, а други са счупени. Като цяло пързалката изобщо не бива да се ползва и това добре се знае от хората, защото на детската площадка деца няма. Пясъчникът само допълва мизерията - в сегашния си вид е годен само за игра на бездомните кучета, които обитават парка.
Децата от квартала имат право на безопасно, красиво и интересно мято за игра! Особено сега, когато идват лято и ваканция. Така

Към цялата статия »


Време е за юбилей: 60 години младежки духов оркестър

Публикувано на 24 Jun 2025 10:10

 вълнуващ и незабравим. Програмата за 28 юни, събота, е готова. Празничната вечер ще започне в 18 часа с откриването на изложба и фотокът. В 18.30 часа ще бъде открит нов мемориал на Димитър Мечев. Той ще замени досегашната паметна плоча, която бе поставена преди 10 години. Новият паметник ще бъде с интерактивен елемент, който ще дава възможност да звучат изпълнения на оркестъра.
В 19 часа на централния площад „Николай Гяуров“ ще бъде излъчен филм с кадри от историята на оркестъра. Половин час по-късно ще започне юбилейният концерт с

Към цялата статия »


Ще променят част от центъра на Ракитово

Публикувано на 24 Jun 2025 10:09

 и пространството зад ОНЧ „Будилник-1898“ - град Ракитово, заключени между ул. „Братя Кръстини“ и ул. „Пазарна“. В имота е разположена сградата на музея.
Основните задачи, които трябва да се решат с проектната разработка, са няколко. На първо място да се  съхрани представителния облик и да се обогати пространството в имота с озеленяване, което да се съобрази с конструктивното състояния на сградите и обектите в имота. Да се създаде площадно пространство, което дава възможност за ежедневно използване и за различен вид временни съб

Към цялата статия »


Малки обяви: 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 09:49


Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ

Към цялата статия »


Тийнейджъри откраднаха сено

Публикувано на 24 Jun 2025 09:46

 Жената се оплакала, че от нива в местност край селото апаши са отмъкнали част от намиращото се там сено, като за целта бил използван микробус.
С разследването се заели служители от полицейския участък, които скоро установили, че двама младежи – на 17 и 18 години от Ракитово и Велинград са извършили кражбата. За превоз на сеното те използвали буса на техен роднина. „Дуото“ е задържано в ареста на РУ-Велинград, а по случая е образувано бързо производство.
Темпо

Към цялата статия »


Момчетата от СК „Алфа” с медали от Балканиада

Публикувано на 24 Jun 2025 09:45


В смесените бойни изкуства първи стана треньорът на СК „Алфа”  Красимир Раданов. Три трети места спечелиха Марин Илиев, Асен Дриков и Христо Иванов.
Темпо

Към цялата статия »


Състезание комбинира спорт, приключение и любов към планината

Публикувано на 24 Jun 2025 09:44

и планинско колоездене (MTB), в дистанции от 15 до 55 км, с различни нива на трудност и положителна денивелация до 2900 м. На 2 август програмата включва MTB състезание на 33 км (D+ 920 м) и 55 км (D+ 1480 м), а на 3 август – Трейл бягане 15 км (D+ 670 м), 33 км (D+ 1600 м) и 55 км (D+ 2900 м).
Състезанието „Славееви планини Ултра“ събира любители на планината, спорта и природата – както напреднали бегачи и колоездачи, така и ентусиасти, търсещи нови предизвикателства. Всички трасета преминават през живописни гори, панорамни гледки и чист

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 24 Jun 2025 09:43

че има развитие и подобряване в представянето. Самият факт, че велинградчани завършиха полусезона на 6. място в група от 15 състава и са далече от лидерите, показва, че отборът се е примирил и е приел това да бъде част от групата на средняците. Там велинградчани са се настанили удобно заедно с отборите на селата Ивайло, Сарая, Козарско, Величково и изобщо не се притесняват от това! Никакъв напредък спрямо миналата година, когато отборът отново завърши на шести позиция преди зимната пауза.
На 20.12.2021 г. се провежда Общо събрание на „Сдр

Към цялата статия »


Юбилей, който връща спомени за Чепино

Публикувано на 24 Jun 2025 09:42

 На поканата за този юбилей е поставена снимка на сградата на читалището. Това е и повод да напиша, че това читалище е създадено през 1905 г. Основатели са учителите Филип Главеев, Миладин Досев, Мойсей Праматаров, Александър Лачев, Иван Илиев. След 1925 г. възниква идеята да се построи читалищен дом. Създава се инициативен комитет. Включват се всички жители на селото. Включва се и кооперация „Пробуда” в с. Баня-Чепино. Основният камък е положен на 28 август 1928 година. Изграждат я габровските майстори Минчо Бакалов и Кольо Минчев. Два

Към цялата статия »


Музикална продукция на школите в ОДК

Публикувано на 24 Jun 2025 09:40


На 18 юни родители и гости на събитието аплодираха всяко изпълнение. Прозвучаха популярни пиеси като Италианска полка, Зима от Годишните времена на Вивалди, Ода на радостта, Хава Нагила, Менует от Моцарт, откъс от балета „Петрушка“и много други. В края на концерта малките участници получиха грамоти за усърдие, редовно посещение на уроци и отлично представяне. 
Възпитаниците на школите в ОДК ще вземат участие и по време на Велинградски празници на културата: в пленера „Багри и ноти“, „Парад на приказните герои“, музикалните работи

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023