16 Apr 2025


Сто години „Седмица на гората“ - от миналото към вечността

Публикувано на 08 Apr 2025 09:58

„Който е посадил поне едно дръвче, 
не е миналъ напраздно живота си на земята“
С тази арабска поговорка започва издание №1 от поредицата  „Популярна лесовъдка библиотека“ от преди точно един век (1925 г.), озаглавено „ПРАЗНИКЪ НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ 

с автор „учен-лесовъд І разред“ Тома Захариев - тогавашен главен инспектор по горите при Министерството на Земл. и Държ. Имоти. С публикацията си в това издание  и последвалата я през същата година( №2/ 2025) „КАКЪ ДА УРЕДИМ ПРАЗНИКА НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ (и двете предназначени за учащата се младеж), може да се смята, че той е един от тези, които поставят началото на „Седмицата на гората“, възникнала именно като „Празник на залесяването“. Стогодишният юбилей е повод да се върнем към началото!
През м. декември на 1924 г. в предговора към първото издание, Тома Захариев пише: „Между многото въпроси, които изискват големи усилия и упорита планомерна работа от страна на всички близки до народа кръгове на нашата интелигенция за да се запази страната от катастрофи и да се повдигне общото благосъстояние, несъмнено и на видно място стои тоя за запасване на горите, спиране на обезлесяването и залесяване на обезлесените и пустеещи земи… Като първо и най-привлекателно начинание ние считаме и затова безрезервно възприемаме и най-горещо препоръчваме въвеждането и у нас, по примера на много от културните и във всяко отношение  напреднали страни на така наречения „Празник на залесяването“ за учащата се младеж от всички родове училища“.
В резултат, през 1925 г. в приетия пореден (шести) Закон за горите е заложен текст, „учредяващ“ празник на залесяването на 12 април същата година. Този ден е било Благовещение и след тържествен молебен и обстойна реч за важността и значението на такъв празник за подобряване на горското дело на страната, произнесена от Тома Захариев, пред храма „Св. Александър Невски“ в София се засаждат фиданки в горските култури, създадени в покрайнините на столицата. ”Деньтъ 12. априлъ, 1925 г. ще остане паметенъ день въ историята на развитието на горското дЂло въ България“, пише Г. Петровъ в статията „Празникътъ на залесяването у насъ“ в кн.5/1925 г. на сп. Горски преглед . „С това у нас  се туря началото на едно ново културно-просветно дело: насаждане у народа на любов към горите…“, посочва авторът.
В своя статия „Защо е въведенъ празника на залесяването“- сп. Горски преглед, кн.4/1927 г., инж. Д. Йорд. Загорчев пише, „Нека у нашето дете се възпита чрез училището и празника на залесяването любов към горите. Нека още в най-крехката му и впечатлителна възраст се събуди интерес към тях… Нека туризма, който развива обич към природата и Родината вземе гората под своя закрила. Нека учителството, със своя идеализъм при служене на Родината - опознае що е гората и възпита у децата това, което по-късно при възрастния гражданин не ще позволи да гледа на най-светия природен дар като на плячка… Нека всички, които са се посветили на служене на Отечеството и говорят за патриотизъм  да съединят усилията си с нашите за спасяване на горите… Българският лесовъд, комуто се пада най-големия дял при изпълнението на дълг ще удвои и утрои енергията си, като се види подпомогнат от Обществото и ще бъде морално удовлетворен от съзнанието, е в своите усилия той не е сам и изолиран“.
Така, по данни на посочения автор, през първите 2 години, в които се провежда празника на залесяването (1925 и 1926 г.), са залесени 3  540 000 фиданки и са засети 228 кг. семена.
В „Празникътъ на залесяването“, сп. Горски преглед, кн.4/1927 г., В. Стоянов пише: „…ТрЂбва да се заработи съ голЂма жилавость и устремъ, за да се разбие коравата и дебела покривка на скования невежественъ духъ, който отъ день на день отваря все по-дълбоки и по-дълбоки смъртоносни рани въ живитЂ меса на горското стопанство…Прочее идеята за празникътъ на залесяването не трЂбва да се оставя да изстине. Напротивъ, нека се импулсира съ по-голЂма жаръ и енергия.”
И това се случва! През следващите години това мероприятие добива популярност и започва да се провежда в цялата страна. То се доразвива, като в дните преди  провеждането му се изнасят беседи, пишат се листовки, в лесничействата се получават заявки от различни институции (училищата, войската, местните управи, читалищата…) за осигуряване на фиданки и терени за залесяване. М. Фетфаджиев в своята „ГоритЂ и празникътъ на залесяването“/1927 г. споделя: „Всеки, който съумее да спомогне да се роди вместо един клас два, вместо едно отсечено дърво да се засадят две и вместо литър мляко да се произведат два, ще допринесе за народа си много повече от всеки най-виден партизанин, който държи политически речи в селата!“
Идеята за празника еволюира през следващите години и пръв стажант-лесовъдът Георги Минков в статията му в сп. „Горски преглед“ - „За празника на залесяването (кн. 1-2, 1934 година) предлага „Празникът на залесяването“ да се превърне в „Седмица“. Идеята му е още лесовъдите от всички краища на страната да се ангажират с разяснителна дейност за значението на горите и на залесяването. Идеята е осъществена и първата „Седмица на гората“ е проведена от 15 до 22 април 1934 година, а за първи път , „Седмицата на гората“ е проведена по предварително утвърдена програма през 4-11 април 1937 година.
Следващите три години мероприятието добива известност и е съпроводено с тържествени и културни изяви с участието на редица видни представители на тогавашната интелигенция, а лесовъдската колегия е особено активна в пропагандата си за запазването и разумното използване на българските гори. Сбъдва се написаното от  Г. Петров в „Следъ празника на залесяването“, бр.6/1925 г. на сп. Горски преглед: „Лесовъдът трябва чрез пресата, чрез публични беседи, чрез работа в училищата да разясни на Обществото, какво грамадно влияние имат горите за стопанско-икономическото повдигане на страната и защо трябва да се пазят и отглеждат“.
Преди избухването на Втората Световна Война (заради която „честването“ се прекратява за повече от 10 години), „Седмицата” е особено атрактивна и се  провежда за най-дълъг период (в рамките на 1-14 април, 1940 година). Тогава лесовъдът Методи Милков пише в статията „Какво се цели със Седмицата на гората“ в сп. „Родопски лес“ - април, 1940 г. : „Делото на българските лесовъди е общодържавно и народно дело, затова в неговото изграждане трябва да се вложат не само усилията на специалистите, но и усилията на голяма част от нашия народ и интелигенция“.
През 1956 година събитието е възобновено като професионален празник на всички, които работят в сферата на горите и оттогава и до наши дни през първата седмица на м. април всяка година, хиляди българи от цялата страна засаждат хиляди и милиони декари гори и се наслаждават на спонтанното народно веселие по този повод.
В днешно време „Седмицата на гората“ е позагубила тази си масовост и популярност от миналото. Замислена  повече като трудова и просветителска,  днес тя е тачен професионален празник, провеждащ се всяка година през първата цяла седмица на м. април в средите на лесовъдите. За да се възвърне усещането за автентичност и  истинската традиция, е нужно тази проява да е и своеобразна ежегодна равносметка от страна на горскостопанските структури! Да се  информира своевременно, точно и детайлно Обществото за постиженията, но и за проблемите. И да се търсят професионални и оптимални (не политически и комерсиално угодни) решения на последните, предвид обществената чувствителност по отношение на този ценен природен, социален и все още наличен у нас феномен - гората! Опити в това отношение и с помощта на мас медиите и социалните мрежи се правят от ИАГ-МЗХ, Държавните горски преприятия, ЛТУ и Институт за гората-БАН през последните години. В духа на думите, изречени още през далечната 1937 година от учения-лесовъд Тома Захариев, вече директор на тогавашната Служба за горско-опитно дело (сега Институт за гората-БАН):  „Нужно е всичко във и около гората да се върши със съзнанието, че се работи за народа и с народа, нищо без него, а още по-малко срещу него. Противното е отчуждаване на народа от горите и горското стопанство“. 
По повод Юбилея и под мотото „ВЕК ОТ ВЕЧНОСТТА В СЪЗДАВАНЕ, ОПАЗВАНЕ И ГРИЖА“, нека да честитим празника на всички, които чувстват гората със сърцето си и таят надеждата, че тя ще пребъде! Честито и на тези колеги, отдали личния и професионалния си живот за святото дело в ИСТИНСКА служба на българската гора! Нека да празнуваме, но и да не забравяме и това, което пише инж. Д. Загоров още през 1927 г.: „Прочее, празникът на залесяването не е нито флирт, нито луксозна забава, а едно пълно с народовъзпитателен и стопански смисъл мероприятие от съдбоносно значение за бъдещето на страната и нацията ни“. 
Важни са поуките от миналото, за да може да превърнем този изминал един век „Седмица на гората“  във вечност!
  доц.  д-р. Ангел Ат. Ферезлиев-  ръководител на Научно-изследователската база и уредник в Регионалния център за историята на горите, горското стопанство и горскостопанската наука-Велинград,  към Институт за гората-БАН


По повод Юбилейното честване на тазгодишната „Седмица на гората“, Регионалният център за историята на горите, горското стопанство и горскостопанската наука към Институт за гората-БАН осигурява свободен достъп до музейната сбирка, находяща се в гр. Велинград, бул. “Хан Аспарух“ №44 за периода от 07.04. до 11.04. 2025 г. от 14.30 до 16.30 ч. (входът е от централната пешеходна алея).



Велинград тел: 0876521487


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »


Бронзови отличия в нокаут спринт по ориентиране

Публикувано на 15 Apr 2025 10:20

 участници в Клуба по туризъм към училището и в местния неофициален клуб по ориентиране. Близнаците Васил и Виктория спечелиха бронзовите медали в атрактивното състезание.
Темпо                                   

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023