

Във Велинград писаните яйца са символ на Великден
Публикувано на 09 Apr 2025 10:10
Дни преди Празника на празниците - Великден, Велинград предлага на своите граждани и гости няколко възможности да се докоснат до една жива стародавна традиция която в Чепинския край се предава от поколение на поколение.
АТЕЛИЕ ЗА ПИСАНИ ЯЙЦА В МУЗЕЯ
От 25 март, Благовещение, в Историческия музей работи ателието за писани великденски яйца. То дава възможност на всеки, който проявява интерес, да се запознае със старата техника за изписване на яйца. Музейните работници демонстрират как се работи със свещ, писалка и восък, показват най-характерните за Чепинския край мотиви за изписване, разказват за традицията. Интересът е много голям, особено в дните на пролетната ваканция, когато ателието посрещна десетки деца от различни краища на България.
Таксата за ателието е напълно достъпна - 4 лева, така че заведете деца и гости, за да преживеят радостта да създадат свое писано яйце. И не пропускайте факта, че в музея във Велинград е събрана най-голямата колекция от великденски яйца в България, така че можете да разгледате и нея. Ще видите великденски яйца от много европейски страни, както и уникални резбовани яйца от САЩ.
КОНКУРС ЗА НАЙ-КРАСИВО ПИСАНО ЯЙЦЕ
На 10 април ще се проведе ученическият конкурс за най-красиво великденско писано яйце. Конкурсът е символ на това как Велинград пази традицията, защото участниците спазват всички канони на старата восъчна техника - рисунък, орнаменти, цвят. Организатори и домакини на конкурса са ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и общината. Участват деца от детските градини и ученици от общинските училища. Най-голямата награда е Сребърната писалка, която се присъжда на майстора на най-красивото писано великденско яйце. Тази година Сребърната писалка ще бъде дарена от Ротари клуб - Велинград.
ГОЛЯМОТО ПИСАНЕ
Голямото писане на великденски яйца от Чепинския край ще се проведе за девети път и отново ще бъде на Велика събота, която се пада на 19 април. За девети път на сцената на площада ще бъде изписано Голямото яйце, което е дар за Великден от Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“. В изписването ще участват наградените участници от ученическия конкурс, а изборът на модела и подготовката на яйцето е отговорност на Десислава Табакова, уредник в Художествената галерия.
За събитието общината е подготвила богата програма с участието на местни самодейци и творци. Всеки желаещ ще получи черупка от яйце и помощ от местни майсторки, за да може да изпише яйце. За участниците ще има и томбола с много великденски награди. Ако априлските дъждове продължат, организаторите планират Голямото писане да се проведе във фоайето на общината.
ПО ПЪТЯ НА ПИСАНИТЕ ЯЙЦА
Благодарение на Програма Великден на нашия музей писаните яйца от Чепинския край от години са познати както в цяла България, така и на картата на Европа. И тази пролет местната традиция гостува в няколко музея в страната. В момента изложба на Исторически музей - Велинград е експонирана в Националния музей на образованието в Габрово.
На 8 април в Исторически музей – Димитровград ще бъде открита изложбата „Пътят на писаните яйца, която представя резултатите от програмата на ИМ – Велинград за изследване на традицията и разпространението на восъчната техника в Централна и Източна Европа. Чрез снимки, образователни текстове и предмети са показани центровете на тази традиция в Хърватска, Румъния, Украйна, Унгария, Словакия, Полша, Чехия, Сърбия. Представени са гостуванията на български майстори на панаира на занаятите в Будапеща 2010 г и срещите между тях и гости от други страни в АЕК Етър – Габрово. За поредна година ще гостува майсторът на писаните яйца доц. д-р Светла Ракшиева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, която ще направи демонстрация на традиционната восъчна техника.
Изложба на ИМ - Велинград за писаните великденски яйца ще гостува и в Регионалния исторически музей в Кърджали.
Темпо