

Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета
Публикувано на 29 Apr 2025 10:00
За няколко минути и без разисквания, на 24 април Общински съвет - Велинград гласува бюджета на общината за 2025 г. Точките по бюджета влязоха в дневния ред като допълнителни, а при гласуването в залата не бяха нито кметът К. Коев, нито ресорният зам.-кмет Ат. Палигоров.
Седмица по-рано, на 16 април, се проведе обществено обсъждане на бюджета.
Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Надежда Ключкова постави отново на дневен ред въпроса за гражданските договори, които плаща общината и получи отговор, че за тях е заложена сума от около 600 000 лева в графа „Други дейности по икономиката“. В защита на гражданските договори се изказаха кметът Костадин Коев, според когото те са в помощ на културата и спорта и зам.-кметът Атанас Палигоров, който изтъкна, че зад тях стоят реални хора с реална работа.
Без конкретен отговор остана въпрос от „Темпо“, свързан със заложените в бюджета близо 13 милиона лева от продажби на общинска земя и обекти. Въпросът беше дали общината реално разполага със земя и обекти на такава стойност. Г-н Палигоров отговори, че това е прогнозна цифра, с която се балансира бюджетът, но какво ще се случи през 2025 г. не може да гарантира. Той подчерта, че през последните 10 години на настоящето управление Община Велинград не е увеличила дълга си. Г-н Палигоров напомни още, че всичко в бюджета е политика.
Петър Кондев представи накратко Програмата за капиталови разходи, която включва държавна субсидия от 1 758 700 лева и собствени средства от местни приходи в размер на 11 580 384 лева. В програмата неразплатените стари задължения са около 7 милиона лева, а около 3 милиона лева общината трябва да задели за съфинансиране на спечелени проекти. Най-голямата сума за съфинансиране е по проекта за еко автобусите, които по думите на Ат. Палигоров се чакат да пристигнат от Китай.
Накратко беше обсъдена и темата за високата такса смет за фирмите през 2025 г., която важи и за читалища, училища и др. Общинска администрация не може, но Общинският съвет може да освободи юридически лица като читалища и училища от такса смет, стана ясно от думите на Спас Шулев.
За поредна година Павел Александров поиска в бюджета да бъдат задалени средства за тротоари на ул. „Никола Вапцаров“, тъй като има голяма опасност за живота и здравено на хората. Кметът К. Коев каза, че „има резон“, но дали наистина ще има и пари за натоварената улица предстои да видим.
Бюджетни средства поиска и кметът на Драгиново Бисер Маджиров - за смяна на дограмата на кметството.
Макар и малко, гражданите поставиха важни обществени въпроси по време на обсъждането. Нещо, което общинските съветници не направиха, гласувайки най-важния документ - бюджета на общината, без нито едно изказване и без никакъв анализ на „сложната фактическа финансова ситуация“, в която се намира общината.
Елена Баева