

Кои са военните паметници в Чепинския край
Публикувано на 13 May 2025 10:00
В дните около 6 и 9 май винаги се отваря темата за военните паметници, за това кои са местата, свързани с почиттта ни към знайните и незнайни български войници, загинали за свободата на родината.
От 2008 г. в България е приет Закон за военните паметници.
Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, както и на участниците в Българското опълчение по време на Руско-турската освободителна война и на участниците в Македоно-одринското опълчение. Военни паметници са и военните гробища, гробници, костници и мавзолеи“.
По силата на този закон във всяка областна администрация се води регистър на военните паметници. Отваряме този регистър за област Пазарджик, за да видим кои са военните паметници във Велинград. На територията на нашата община са регистрирани 5 паметника, които имат статут на военен паметник:
* Паметник-чешма на загиналите във войните за национално обединение 1912-1918 и Втората световна война 1941-1945г. Паметникът се намира на централния площад „Македония“ в кв. Чепино.
* Паметник на загиналите във войните в кв. Лъджене. Паметникът е в градинката пред църквата „Успение Богородично“.
* Паметна плоча на загиналите във войните за национално обединение 1912-1918 г. и Втората световна война от кв. Каменица. Паметната плоча е на фасадата на църквата „Света Троица“ в Каменица.
* Паметник-костница на загиналите във Втората световна война, на ул. „Юндола“ в кв. Лъджене.
* Паметник на загиналите български воини в първото сражение от Балканската война на 5 октомври 1913 г. на връх Велийца.
На територията на община Ракитово също има регистрирани 5 военни паметника:
* Паметник на загиналите във войните за национално обединение 1912 - 1918 г., разположен пред сградата на ОНЧ „Будилник-1898“ в центъра на Ракитово.
* Паметник на загиналите във Втората световна война. Той се намира пред Апосстоловата къща в Ракитово, която е паметник на културата.
* Бюст-паметник на генерал Стилиян Ковачев, подготвил в Ракитово заповедта за започване на военните действия в Западните Родопи на 5 октомври 1921 г.
* Паметник на загиналите във Втората световна война на площад „Европа“, пред ОУ „Неофит Рилски“ в град Костандово.
* Паметник на загиналите във Втората световна война, който е разположен срещу сградата на кметството в село Дорково.
В другата ни съседна община - Сърница, няма регистрирани военни паметници.
Във Велинград и Ракитово има още паметници и паметни плочи, свързани с имената на участници в различни исторически събития, но те нямат статут на военни паметници.
Темпо