

Велинград очаква театрален празник с над 550 участници
Публикувано на 03 Jun 2025 10:00
49 групи, 13 области, над 550 участници - така изглежда в числа четвъртото издание на Националния театрален многоезичен фестивал „Словото – сила и необятност“. Организатор и домакин на фестивала, който е истински празник на театъра, е СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - Велинград. Тази година събитието ще се проведе от 6 до 8 юни, като участниците отново ще представят своите спектакли на престижната сцена на Народно читалище „Отец Паисий-1893“
Учителят по руски и български език и литература Филип Филипов, който е координатор на фестивала, сподели за „Темпо“, че за първи път сред участниците ще са и представители на две български училища в САЩ - от Бостън и Калифорния. А това издига фестивала до международен, което е още една крачна напред и нагоре.
Младите театрални таланти ще покажат на велинградска сцена пиеси на 6 езика: български, английски, испански, немски, руски и френски. Това е фестивалната традиция, която насърчава изуаването на чужди език и чрез театъра и показва силата и необятността на словото.
В четвъртото издание на фестивала ще бъдат раздадени общо 11 награди в категориите „Главна мъжка роля“, „Главна женска роля“, „Любимец на публиката“, „Оригинална звукова среда“, „Активно актьорско присъствие“, „Най-добра костюмография“, „Най-добра драматургична адаптация“ и „Най-добра авторска драматургия“. Победителите ще получат специални награди от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Народно читалище „Отец Паисий-1893“ и от сдруженията „Бъдеще за децата ни“ и „Пъзелът“.
Ораторското майсторство, театралните дарби и нивото на владеене на български и чужд език на участниците от училищните театрални групи ще бъдат оценявани от експерти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Департамента за езиково и специализирано обучение в Медицинския университет в Пловдив, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, РУО - Пазарджик и Национално издателство „Аз-буки“.
Всеки ден от 6 до 8 юни, публиката в НЧ „Отец Паисий-1893“ ще може да се наслади на 8 часа театър в изпълнение на ученици от цялата страна, сред които са бъдещите театрални таланти на България. Домакините от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ напомнят, че входът за театралния празник е свободен и канят велинградчани и гостите на града да станат част от Националния многоезичен театрален фестивал „Словото - сила и необятност“.
Темпо