

Пещерата Лепеница - чудесен маршрут за горещите летни дни
Публикувано на 01 Jul 2025 09:34
През юни отбелязваме Международния ден на пещерите, който е повод повече хора да научат за тяхната уникалност и да бъде насърчено опазването нан тези природни обекти с голямо научно, екологино и културно значение. „Пазете пещерите! Сега е моментаътда разберете за скритата красота и дълбокото значение на света под краката ни.
Пещерите са много повече от загадъчни подземни пространства. Те са крехки, жизненоважни екосистеми, източници на прясна питейна вода, местообитания на редки и застрашени видове и мълчаливи свидетели на древната история! Диви и уединени, места на страхопочитание и тишина, на преследваща красота и сурова естествена сила“ - това е част от призива на Андрей Жалов, председател на Българското пещерно дружество.
И тъй като идват все по-горещи летни дни, времето е подходящо да се отправим към Лепеница - не само най-известната, но и една от най-интересните пещери в Чепинско, наричана често Дионисиевата пещера. От началото на месец април пещерата Лепеница отново отвори врати за всички посетители. През зимните месеци пещерата не работи, защото в нея зимуват прилепи, най-често от видовете малък и голям подковонос, както и малък и голям нощник. В момента пещерата, която се намира в землището на Ракитово, е отворена всеки ден от 10 до 16 часа.
До нея може да се достигне от Ракитово и от Велинград. Домакините от Пещерното дружество препоръчват на желаещите да я посетят с ниска кола или автобус да изберат за изходен пункт Ракитово. Пътят минава през горски пропускателен пункт и продължава 11 км. по асфалт до вилна зона Ремово. От там пътуващите с автобуси продължават пеш по живописна маркирана пътека, дълга 1 км, около 20 минути, до входа на пещерата. Пътуващите с автомобил продължават от Ремово още 3 км по асфалта и 3 км по път макадам (чакъл) до входа на пещерата.
Изходен пункт от Велинград е Клептуза в квартал Чепино в посока Сърница. След около 10 км. асфалтът свършва и започва път макадам (чакъл) с дължина малко повече от 2 км. Пътуващите с джип безпрепятствено могат да стигнат до входа на пещерата, а тези с ниска кола могат да оставят колата на края на асфалта и да ходят пеш около 2200 м.
Лепеница е хоризонтална пещера. Тя е отворена за посетители през 1931 г., а от 1962 г. тя е обявена за „природна забележителност”. От 2010 г. в нея се допускат посещения до 600 м. по втория сух етаж. Пещерата не е благоустроена, а само е обезопасена, поради което в нея се влиза само с екипировка (ботуши, каска, челник) и водач. Влизането става на малки групи до 10 човека. Поради изисквания за безопасност не се допуска влизането на посетители с проблеми в опорно-двигателния апарат или други специфични заболявания и на деца под 7 години.
Пещера Лепеница впечатлява с величието на подземната река, залата със звездното небе, разнообразието от тигрова кожа, крокодила, водопадите, иконата с Богородица, залата с младоженците, наклонената кула от Пиза, сталактонът с цепката, камината, пеещите драперии, звукът от камерната зала, залата с гвардейците, езерата…
Тя е местообитание на 24 вида организми, от които 18 вида троглофили и 6 вида троглобионти. Сред троглофилите най-интересни са прилепите. Три от троглобионтите (Бръмбърчето на Буреш, паячето на Дренски и стоножката „Лепеница”) са уникални – от целия свят се намират само в тази пещера. За опазване на биоразнообразието посетителите се движат по определено трасе.
Пещерата Лепеница е сред 100-те Национални туристически обекта и е отлична възможност за интересно прекарване на свободното време.
Темпо