

СЕСИЕН ОБЕКТИВ 31. 07. 2025
Публикувано на 05 Aug 2025 09:46
КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредната промяна на Програмата за капиталови разходи съветниците намалиха парите за асфалтиране на улици във Велинград с 67 888 лева. Сумата се преразпределя за закупуване на три парцела във Велинград и електрическа печка за детската градина в с. Грашево.
НАРЕДБИ По предложение на председателя Димитър Гечев беше създадена временна комисия, която ще актуализира нормативната уредба на Община Велинград в съответствие с действащото законодателство в страната. В комисията ще работят съветниците: Пламен Хаджиев, Стефан малинов, Ахмед Налбантов, Атанас Рангелов и Вела Велева.
ЗАЩИТЕНИ Утвържден бе списък на защитените детски градини и училища в Община Велинград, който не могат да бъдат закривани през следващата учебна година: ДГ „Юрий Гагарин” с. Света Петка, ДГ „Кокиче” с. Грашево, ОУ „Христо Ботев” с. Абланица, ОУ „Д-р Петър Берон” с. Биркова, ОУ „Васил Левски” с. Грашево, ОбУ „Васил Левски” с. Кръстава, ОбУ „Иван Вазов” с. Пашови и СУ „Христо Смирненски” с. Света Петка. Гласувани бяха и средищните училища и детски градини, в които се обучават деца и от съседните населени места. С изключение на детската градина в Грашево останалите 7 защитени учебни заведения са обявени и за средищни, тъй като в тях се обучават деца и от съседни населени места.
ПРОЕКТ В рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) е обявена процедура за директно предоставяне на средства на общини за социални услуги. Община Велинград планира да депозира проектно предложение по процедурата, което предвижда закупуване на електрически автомобил, закупуване и монтаж на зарядна станция за електрически автомобили с капацитет минимум 22 kW, които ще бъдат използвани изключително за нуждите на социалните услуги, предоставяни от общината. Общинският съвет даде съгласие общината да кандидатства по проекта. Гласувано бе и петно за поставяне на бъдещата зарядна станция на ул. „Лиляна Димитрова“.
ДЪРВЕСИНА Общинският съвет упълномощи кмета да сключи договор за директно възлагане на добив на прогнозни количества дървесина за обекти, намиращи се в горски територии собственост на Община Велинград. Добитите дърва от временен склад да се извозват и предадат за отопление на детски градини на територията на Община Велинград, ДЦДМУ-Велинград, ЦНСТДМУ- Велинград, „ВКТВ” ЕООД, Пенсионерски клубове, общински сгради и предприятия, кметства и др., които се отопляват на дърва и заявени количества от физически/юридически лица, които не са обвързани с дърводобивна и дървопреработвателна дейност. Решението е с клауза за предварително изпълнение. С друго решение съветниците решиха да се проведе процедура за продажба на прогнозни количества стояща дървесина на корен чрез търг с явно наддаване на 646 кубика дървесина.
ТЪРГОВЕ С 4 решения, гласувани анблок, Общинският съвет стартира процедури за отдаване под наем на общински обекти във Велинград и Драгиново. Спорове предизвика предложението за провеждане на търг за петно на бул. „Съединение“, като е поставено „специално изискване“ спечелиият участник да заплати 55 000 лева за павилиона на досегашния наемател - „Мадин 2017“. Съветникът Емил Моллов определи подобно изискване като незаконно и предложи да отпадне, но това не бе прието от мнозинството. Сред търговете, които предстои общината да обянви, е и търг за продажба на поземлен имот, частна общинска собственост, с площ от 3601 кв.м. в местност „Елен Кладенец” с начална цена 39 830 лева. Съветниците гласуваха за провеждане на търгове с тайно наддаване.
ПЧЕЛИНИ Без посочени мотиви мнозинството в Общинския съвет не даде съгласие да бъде учредено възмездно право на ползване за разполагане на пчелин на Димитър Пашев върху два парцела с площ 3190 кв.м. и 2136 кв.м. в местността Босак. Разрешено бе поставянето за срок от 10 години на пчелини на Цанко Клашнов върху 406 кв.м. в местността Лепеница и на Радка Халачева върху 703 кв.м. в местността Делове.
ПЪТИЩА Общинският съвет даде съгласие за допълване списъка на общинските пътища чрез включването на два нови: отклонение от републикански път /III-8434, Биркова - Рохлева/ – мах. Бузгова с дължина 300 метра и PAZ1066 /II-84, Юндола - Черна Места/ - Пашови с дължина 950 метра.
МИНЕРАЛНИ ВОДИ По искане на „Стамбули“ ООД бе разрешено изработване на схема за трасе на нов водопровод за минерална вода от Сондаж №4 „Власа“до хотел със СПА център на ул. „Сергей Румянцев“. Съветниците подкрепиха искането на костандовското дружество „КОС ХОЛ-1“ с управител Сузана Холянова за издаване на Разрешително за водовземане от минерална вода от Сондаж № 3 „Мизинка” за къща за гости във Велинград. Разрешен е годишен воден обем до 6 307,20 куб/м. за 365 дни, за срок от 10 години, възмездно. По тази точка имаше спор, който започна още при нейното разглеждане в комисиите заради съществуващи съдебни дела във връзка със собствеността на посочената къща за гости. Пред комисиите по туризъм и ТСУ председателят Д. Гечев посочи, че вече има влязло в сила съдебно решение в полза на „КОС Хол 1“. На сесията г-н Гечев не даде думата на гражданин с правен интерес, защото подаденото ден по-рано заявление за изказване не било по изискванията на Правилника. Постъпи предложение за отлагане на точката заради съдебен спор, но то не бе прието и разрешителното за водовземане на „КОС Хол 1“ бе гласувано с един глас против от Надежда Ключкова.
ЗЕМИ Общинският съвет одобри над 10 решения за преобразуване на частни земеделски земи в парцели за строителство. В огромната част от случаите ще се строи на границата на уличната регулация или с намалено отстояние и затова общината дава съгласие като съсед. Има и имоти в горски фонд, до които трябва да бъде направен път за достъп. Голяма част от решениията бяха приети след гласуване анблок.
ДАРЕНИЯ Съветниците дадоха съгласие „Хотел Холдинг – 2“ ЕООД Велинград да дари на общината проект за изграждане на водопровод и канал по ул. „Гоце Делчев“, така че да се обслужват всички граничещи в участъка от улицата имоти, след което главният архитект ще издаде Разрешение за строеж на водопровод и канал по ул. „Гоце Делчев“. Местният парламент даде съгласие „Вели Авто“ ООД да дари инвестиционен проект за изграждане на водопровод и канал по ул. „Свети Димитър“ във Велинград. Прието бе и предложението за даряване на строителна документация от Сдружение „Арапчал“ с. Света Петка за изграждане на сграда за ПБЗН (пожарна служба, доброволно формирование) съгласно издадена скица виза за проектиране от главния архитект на общината.