

ТЕМПО КОМЕНТАР: Да пазим зелената красота на града
Публикувано на 22 May 2007 08:29
Да пазим зелената красота на града
В четвъртък, 17 май, служители на общинската фирма “Стройком” по заповед на кмета Стоян Дулев извършиха санитарно подрязване на липите по бул. “Хан Аспарух” от Стария съвет до парка на Вельова баня. Покрай сухите клони дърветата се разделиха и с много напълно здрави, от които дори би излязъл хубав дървен материал.
Мненията на хората се разделиха. Голяма част от липите бяха подложени на отрязването на клони по искане на граждани, живеещи в съседните къщи. Те съответно са пуснали молби до общината и възоснова на тези молби кметът е издал заповеди към “Стройком”. Подалите молби изтъкват различни мотиви: дърветата правят сянка, улуците се пълнят с боклуци, корените разрушават тротоарите, не могат да си влизат лесно в гаражите, опасяват се, че при сирен вятър липите могат да паднат и т.н. И докато траеше акцията на “Стройком”, имаше хора, които настояваха да се режат още и още клони, дори с риск короните на липите напълно да се обезобразят и дървото да бъде обречено на смърт.
На другия полюс бяха мненията на хора, които смятат, че така не бива да се прави. Според специалисти в момента, когато липите вече са се раззеленили и скоро ще цъфтят, е абсолютно недопустимо да се режат клони. Това е важно, защото за всеки подобен процес има подходящо и неподходящо време и избраното в случая е неподходящо. Вярно, че не се сече цялото дърво, но така отрязаните големи клони изобщо няма шанс да се възстановят. Защитниците на дърветата смятат, че когато посягаме на тях заради собственото си удобство, нанасяме непоправими вреди на природата, въздуха, красотата на курорта.
Щом мненията в обществото са разделени, работа на местната власт е да търси баланс на интересите. Но за какъв баланс можем да говори, след като досега общината е наказала с глоба от 50 лева точно 1 (един!) човек за това, че е отразял дърво без разрешение?! А тези, които самоволно режат огромни клони, обезобразяват короните на дърветата, премахват десетки дървета, за да строят? Спрямо тях общината или е в удобната позиция “Не знам, не чух, не видях”, или издава разрешителни и озаконява направеното. И при толкова отрязани или докарани до бавна смърт дървета е логичен обратният въпрос - колко нови дървета засади общината? В зеления Велинград например има цели улици без нито едно дърво - дали ще доживеем със същата загриженост за живеещите там велинградчани кметът да издаде заповед за засаждане на дървета? Дали ще станем свидетели на това да се засади в някой парк нещо различно от познатите 2-3 вида цветя? Или просто ще се примирим, че Велинград постепенно и сигурно се разделя с най-красивата си дреха - зеленината и с хубавото ухание на липов цвят?
Имаше един човек, който не би се примирил - покойният Стоян Делибалтов. Поемайки пътя на своя баща Яко, той наистина се грижеше за дърветата и зеленината във Велинград. Община Велинград обяви Стоян Делибалтов за почетен гражданин - звание, което той напълно заслужи с труда си. Но каква стойност има даването на едно звание, ако днес не следваме неговия пример и не се борим да запазим и умножим тази зелена красота? Тежко ни, ако считаме, че си имаме много по-важни проблеми...
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023