ЗК “Възраждане” пред дилемата активност или ликвидация
Публикувано на 24 Mar 2002 20:32
Точно 10 години след създаването си, на 21 март 2002 г. Земеделска кооперация “Възраждане” проведе своето годишно отчетно-изборно събрание. Събранието бе на делегатски принцип, тъй като участието на всичките 665 членове на кооперацията е трудно постижимо.
Отчетен доклад за работата през 2001 г. представи председателят на Управителния съвет Владимир Шумарев. В началото той запозна присъстващите с работата на националното съвещание на земеделските кооперации, проведено на 19 февруари в София с участието на президента Георги Първанов. Основна тема на съвещанието е лошото финансово състояние на кооперациите в цялата страна. Техните дългове надхвърлят общо над 50 милиона лена, а в периода след 1998 г. 266 кооперации са фалирали и 170 са обявили несъстоятелност. В момента броят на работещите кооперации е 2700. На съвещанието президентът е съобщил, че предстоят промени в закона за кооперациите, за да се раздвижи аграрният сектор, който ще е най-големият проблем при кандидатстването на България за член на Европейския съюз.
Подобно нерадостно финансово състояние за 2001 г. отчете и ЗК “Възраждане”. От засадени 56 дка картофи кооперацията е загубила 23 000 лева. Губещи са търговската дейност и услугите, единствената печалба е от наеми и от продажбата на дълготрайни активи. Общо задълженията в края на годината са 19 800 лева като част от тях вече са разплатени. Въпреки посочените цифри, г-н Шумарев бе оптимист, че кооперацията е оцеляла и че през 2002 г. ще настъпят положителни промени.
Никак не бяха оптимистични обаче изказванията от залата. Д-р Джеков попита необходимо ли е такова съществуване на кооперацията и защо всяка година се оневинява УС за загубите. Той призова в УС да влязат нови хора, за да се произвежда, а не само да се генерират загуби. Критично изказване направи и Мария Александрова, която бе категорична, че не този УС е мозъкът, който може да спаси кооперацията. Тя изтъкна, че хората в УС не са и чували за САПАРД, ИСПА или предприсъединителните фондове на ЕС, но отчете, че разликата между председателите Шумарев и Бучков е огромна. На М. Александрова остро опонира водещата събранието Лиляна Христова. На част от въпросите отговори Петър Бучков, който бе председател на кооперацията през част от отчетния период. Според него законът е поставил кооперациите на колене, а УС не бива да бъде упрекван, тъй като неговата дейност не е престъпна.
Че ЗК “Възраждане” не може да се развива както досега обясни и г-н Калоянов. Неизбежно бе повдигнат и въпросът за земята в хмела, но Г. Даракчиев припомни как преди години член-кооператорите сами проиграха възможността да направят акционерно дружество за хмела. Той предложи да се състави работна комисия, която да почука за помощ на всяка врата в Министерство на земеделието. Трябва активност, иначе отиваме към ликвидация, предупреди г-н Даракчиев.
Участниците в събранието гласуваха за нов Управителен съвет, в който бяха избрани: Петър Бучков, Лиляна Христова, Бистра Паунова, Ангел Въргов, Георги Георгиев, Владимир Шумарев и Величка Илинова. Членовете на УС ще избират председател. В Контролния съвет влязоха Иван Божков, Георги Даскалов и Борис Бизев.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023