01 Jul 2025


История се пише след 100 години

Публикувано на 31 Mar 2002 20:25

Поканата на ВМРО и читалище “Отец Паисий” към директора на Националния исторически музей проф. д-р Божидар Димитров бе “удар в десятката”. Многобройната публика в залата на 28 март бе доказателство, че професорът е желан събеседник и гост във Велинград. Заедно с него бе Спас Ташев от Държавната агенция за българите в чужбина.
Божидар Димитров представи книги си “Хроника на Освободителната война 1877-1878” и “Войните за национално обединение 1912-1913, 1915-1918”. Според него тези събития са жалони в българската история, но около тях има и редица спорни въпроси:
Имало ли е друга алтернатива за България освен руско-турската война? Б. Димитров изрази убеждението, че за България в края на XIX век не е имало друг начин да възстанови държавата си. Тогава българите наброяват малко над 2 милиона население. Дори при всеобща революция не биха постигнали военна победа с 200 000 въоръжена войска срещу прекрасно обучената армия на Турция, която едва не изхвърля Русия отвъд Дунава през юли-август 1877 г.
Според учения вариантът за Българо-Турска монархия по примера на Австро-Унгария също е бил невъзможен. Австрийците и унгарците са католици с близка култура, докато османската империя е изградена на религиозна основа. А и в онзи момент, когато империята се е разпростряла на 3 континента, Високата порта не се вълнува особено от малка България.
Трябвало ли е да се чакат по-добри времена, за да се освободят българските земи в техните етнически граници? Такова чакане би било погрешно, заяви Б. Димитров. Ако българите биха организирали по-мащабно въстание от Априлското, резултатът щял да е геноцид, подобно на този в началото на ХХ век срещу арменците. В годините преди Освободителната овйна огромна част от българите емигрират: милиони отиват в Румъния, шопи подават прошение техните земи да са в Сърбия, почти цялото ни Черноморие е погърчено. Освободителната овйна дойде навреме, защото българският народ можеше да изчезне в следващото десетилетие, обясни професорът. Било ли е предварително обречено на неуспех нашето обединение?
Според Б. Димитров - категорично не. Българската политическа мисъл е увеличила двойно територията на страната с блестящия акт на Съединението, българският народ също по блестящ начин е изнесъл на плещите си Балканската война, която ни дава излаз на две морета. България можеше да завърши Балканската война с 200 000 кв.км. територия, но много лоши политически ходове провалиха това с обявената от Фердинанд Междусъюзническа война, каза Б. Димитров. Лоши политици пропуснаха да поправят грешката и ни наредиха през Първата световна война на страната на очевидно губещите. Всички балкански народи приеха да се присъединят към Антантата, само ние не решихме една проста сметка, бяхме максималисти в исканията си и загубихме, съжали Б. Димитров. Според него не е имало никакъв предопределен неуспех, били сме на косъм от обединението на всички български земи през 1913 и 1915 г., но политиците ни са грешили.
Веднага след изложението на проф. Димитров залата се активизира и бяха зададени множество въпроси: Наши естествени врагове или естествени съюзници са Сърбия и Русия? Сърбия и Русия са несъизмерими величини, отговори историкът. Русия е велика сила, с която главозамаялият се от победите Фердинанд не може да си играе и да къса договори, защото оттук нататък ни чакат шамари. Сръбските политици се показаха по-опитни играчи по отношение на Русия. Б. Димитров припомни и старото правило: в политиката няма обич, има интереси и е добре те да съвпадат.
Кои разрешиха замяната на имената на българомохамеданите с турски и арабски и не разделя ли това българския народ? Професорът напомни, че правото на име е личен избор на всеки и че целият проблем е да бъде примамливо да си българин. Така е било в Средновековието, когато големият брой различни племена по нашите земи стават българи, защото е престижно. А от разделението на хората винаги се възползват политиците. Ако не се разделяме и мразим, кой би гласувал за българските политици, които са хора неуспели в занаята си и затова са се хвърлили в политиката, попита Б. Димитров.
Дали Русия ни е освободила, за да вземе проливите? За черни очи никой не си мърда пръста, Русия наистина се е стремила към проливите още от времето на Петър I. Но Русия не е претендирала върху български земи и не е искала да ни прави Задунайска губерния, подчерта Б. Димитров. Голямата грешка на Русия обаче е, че се обяви против Съединението.
Кога българите сме дошли в Европа? Не знаем, отговори професорът. Той не приема основаните на Именника на българските ханове изчисления, че това е станало през 165 година. Тези изчисления се базират на т.нар. “легендарни числа”, а история има там, където има документи. При всички положения българите са едни от древните обитатели на Европа, тръгнали от Северен Афганистан (Хиндокуш), през Кавказ до Балканите. В сега подготвяната за печат “История на България”, която ще излезе с много илюстрации и на 4 езика, проф. Димитров ще разказва пред Западна Европа колко древна и сериозна държава е България.
Български политици се извиняват за възродителния процес, защо турските не се извиняват за 500 години робство? Тъжно е, поне наши политици като П. Стоянов, Ив. Костов и Анг. Марин да не ходеха да се извиняват, каза професорът и напомни, че наскоро вицепрезидентът Марин се извини за възродителния процес в Барутин - селото, което изкла родния му Батак. Турците не ни се извиняват, защото смятат, че Турция няма нищо общо с Османската империя, както обяви Кемал Ататюрк. Затова през 1926 г. Турция ни продаде архивите на Османската империя като стара хартия. В рамките на Османската империя турците също са страдали, огромен брой загиват във войните, плащат непосилни данъци, близо 600 000 мирни турци са убити в Освободителната война. Проф. Димитров разказа как българи са купували за по 2 жълтици турски деца от техните майки-вдовици и са ги давали за еничари. Стигнало се до парадокса 90% от събраните момчета да са обрязани и тогава турският султан отменил еничарството. Има ли втори Ньойски договор в момента? Проф. Димитров първо обясни, че не е вярно твърдението, че Ньойският договор давал на България излаз на Бяло море след 80 години. Безжалостният Ньойски договор се е разсипал в Югославия, която се надула като цепелин и се спукала. Сега самото развитие на Европа дава възможност на България да преодолее последиците от договора и да се обединим с братята-българи по нашите граници. В Европа без граници обединението ще дойде само по себе си. Българският народ вече се увеличава за сметка на македонците - не че всички вярват, че са българи, но търсят български паспорти заради Шенген. Рано или късно в ЕС ще влезе и Русия, която е европейска държава, прогнозира историкът. Македонци и бесарабски студенти нямат българско самосъзнание, но България ги издържа за сметка на българските студенти? Пръст в болезнената тема сложи студенка във Велико Търново. Божидар Димитров й отговори, че щом тези студенти остават тук (независимо по какви причини), то поне поколението им ще е българско. Това става за сметка на днешни български студенти, но за националната кауза трябва да се плаща. След колко години се оценяват историческите събития? Във Ватикана отварят документите на 100, в Англия на 30, във Франция на 50 години. Ние ги отваряме когато си поискаме, включително съвсем нови, ако трябва да халосаме някого по главата, обясни Б. Димитров. Истинска история се пише като минат 100 години, иначе липсват достатчно документи, но има емоции, страсти, политическа конюнктура. Управляващите също оказват влияние и има историци, които си налагат самоцензура, за да си пазят работата.
Автентичен ли е летописът на поп Методи Драгинов?
Абсолютно автентичен е, защото отразява автентични събития, смята Б. Димитров. Според него Майкъл Кил изпълнява поръчки и пише обратното, защото му плащат. Същото правела и Антонина Желязкова. Как “История славянобългарска” дойде в България и не дължат ли извинение тези, които я върнаха?
Той замина за Америка, отговори Б. Димитров, визирайки предишния перзидент П. Стоянов. След това разказа как през 1984 г. румънските монаси в Атонския манастир стават с един повече, избират игумен и има реална опасност да превземат българския манастир. Тогава нашето разузнаване решава да донесе най-ценното в България. “Историята...” я донесе Бриго Аспарухов, всъщност той чакаше отсреща в кафенето, а я донесоха негови офицери, обясни директорът на НИМ. “За Паисиевата история бъдете спокойни!”, каза той със загадъчна усмивка. Как оценява делото на Яне Сандански след 1905 година?
Яне е българин, тогава македонци няма, отговори Б. Димитров. Въпреки поканата от ВМРО, той не спести оценките си: Яне има мърлява роля във ВМРО, защото е редоначалник на серия убийства. Сами се трепят, братска ръка избива лидерите на ВМРО заради борбата кой да води бащина дружина, обобщи професорът. След срещата с Божидар Димитров велинградчани чуха и изпълнения на ансамбъл “Гоце Делчев” от Пазарджик.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:54



КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредните изменения на Програмата за капиталови разходи гласуваните преди месец 127 700 лева за ремонт на покрива на Закрития плувен басейн „Антон Митров“ бяха преразпределени по други пера. Темата беше коментирана в комисиите, като от ОА обясниха, че е покривът на плувния басейн е в добро състояние и не се нуждае от такава сума за ремонт. Със 123 216 лева се намалява и сумата за асфалтиране на улици във Велинград. Парите се преразпределят за закупуване на копирна машина за Общинска администрация, климатик за к

Към цялата статия »


Започна мащабен ремонт на читалището в Чепино

Публикувано на 01 Jul 2025 09:46

 кмет на община Велинград Светла Томова запозна присъстващите с дейностите и целите, които са заложени за изпълнение през 30 месечния срок. 
Кметът д-р Коев заяви „Ще бъдем внимателни и бдителни, за да може всичко, което се изгради да е красиво и без забележки”. На събитието присъстваха и двамата зам-кметове Любомир Перчинков и Исмаил Моллов, както и представители на фирмата-изпълнител, на независимия строителен надзор и екипа на проекта. 
В дейностите е заложено пълно обновяване на фасадата и помещенията в сградата, сан

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:44

 Не след дълго бил спрян и задържан на друга улица. Направен му е и алкотест, при който дрегерът отчел 2 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Шофьорът е задържан за срок от 24 часа в ареста на РУ - Велинград, а водилото му е иззето. Спрямо него са образувани две бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ХУЛИГАНСТВО Мъж е задържан за хулиганство от ракитовски полицаи, съобщават от ОД МВР - Пазарджик. Случката се разиграла по време на връчване на наказателно постановление на жител на Ракито

Към цялата статия »


Ракитово ще празнува три дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:43


Вечерта на 4 юли, петък, на ракитовска сцена ще пеят дует Мания и Цветелина. В събота, 5 юли, ще гостуват кипърската звезда Андреас и неговата банда. Кулминацията ще бъде на 6 юли, неделя, с концерти на Поли Паскова и група Тангра.
Темпо

Към цялата статия »


До 15 юли записват за фестивала в Дорково

Публикувано на 01 Jul 2025 09:42


Събитието събира фолклорни състави от България и чужбина. Програмата включва дефиле, концерти, автентични танци и вечерни спектакли с участието на известни изпълнители. Фестивалът се организира с подкрепата на Община Ракитово, кметство Дорково и местното читалище и е символ на съхраненото културно наследство и международното сътрудничество. 
Ако желаете да вземете участие във фолклорните изяви, може да го заявите на телефон: 0879 491890 или на email: dorkovo@abv.bg Ще намерите заявката за участие на официалните Facebook страници:

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


ВЕЛИНГРАДСКИ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:40

и Гражданско сдружение „За теснолинейката”
13 часа: Представяне на прабългарска школа БАГА-ТУР – практически занимания с посетителите: стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и снимки с коне в парк Вельова баня
18.45 часа: Парад - дефиле на Представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” при НЧ „Отец Паисий-1893”
18.55 часа: Дефиле на прабългарска школа БАГА-ТУР
19 часа, площад „Н. Гяуров“: Церемония по издигане на знамена с участието на ПМДОМС „Димитър Мечев” и

Към цялата статия »


Дискусия за туристическия потенциал на курорта Цигов чарк

Публикувано на 01 Jul 2025 09:39


Лекторите представиха различни теми, свързани с развитието на туризма в района на язовир Батак и Цигов чарк: история и ресурси на района, СПА туризм и уелнес чрез вода, тишина и медитация, мистиката и мистицизма на изживяванията като акценти в района и неговото популяризиране, търсене на правилните таргет групи за локацията, стимулиране на Бранд Родопи сред вътрешния и входящ туризъм, връзката на Източни и Западни Родопи, с идентичен, но и индивидуално разпознаваем профил с гостоприемство в четири сезона за Велинград и Цигов чарк сред жу

Към цялата статия »


Пещерата Лепеница - чудесен маршрут за горещите летни дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:34

Пещерите са много повече от загадъчни подземни пространства. Те са крехки, жизненоважни екосистеми, източници на прясна питейна вода, местообитания  на редки и застрашени видове и мълчаливи свидетели на древната история! Диви и уединени,  места на страхопочитание и тишина, на преследваща красота и сурова естествена сила“ - това е част от призива на Андрей Жалов, председател на Българското пещерно дружество. 
И тъй като идват все по-горещи летни дни, времето е подходящо да се отправим към Лепеница - не само най-известната, н

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 01 Jul 2025 09:32

 но преди подновяването на първенството през пролетта пазарджиклии се отказват от участие. 
През зимната пауза става ясно, че треньорът на „Чепинец‘ Стефан Кошлуков е взел решение да се оттегли от футбола и да се занимава с дейност в друга сфера. За заместник на Ст. Кошлуков е предложен Иван Камов, който ще бъде консултиран и съветван от Атанас Пашев. 
В борбата за лидерство „Чепинец“ остава на второто място, изоставайки с цели 9 т. от водача „Чико-Бунара“ в края на Първата фаза.  В новото класиране за плейофната Вт

Към цялата статия »


Юбилейно и силно издание на фестивала „Дъга над Клептуза“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:31

 и членове Хайгашот Агасян, Мая Райкова и Силвия  Михайлова присъди на Симона Динчева от Стара Загора. Като най -добър вокален педагог бе отличена Юлия Дончева от Нови хан.
Ето и наградите, които спечелиха възпитаниците на велинградските музикални школи.
От ДЮВИШ „Звънче“ с ръководители Йорданка и Иван Казалиеви участваха 12 деца, които спечелиха:
Габриела Пиндева - първа А група - второ място.
Йордана Методиева - първа А група - второ място.
Рая Матева - първа А група - второ място.
Цветомира Беева - първа Б груп

Към цялата статия »


Деца рисуваха „Нашата прекрасна Вселена“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:30

 Поздрави към децата поднесоха министърът на образованието Красимир Вълчев, американският посланик в България Х. Мартин Макдауъл и д-р Хенк Хуйстра - професор по наблюдателна космология в университета в Лайден, Нидерландия. Обща снимка събра 15-те наградени деца измежду 480 участници. 
Гордеем се с прекрасните рисунки на Виктория Бонсиньоре и Антония Пиперова, Александър Семерджиев, Снежина Юрукова и Дарина Пещерска, които също се включиха в конкурса.
ЦПЛР-ОДК

Към цялата статия »


На юбилеен концерт в Пазарджик

Публикувано на 01 Jul 2025 09:29


Радост и усмивки съпътстваха концерта ни в НЧ „Виделина“, гр. Пазарджик. На 16-17 юни бяхме поканени да вземем участие в юбилейния концерт на ВГ „Георги Шаранков“, гр. Пазарджик.
Повече от 20 години имаме приятелство с тази група. Взаимно присъстваме на отделни изяви в Пазарджик и Велинград. Съвместните ни концерти са истински празник не само за участниците от двете групи, но и за нашата публика. Последният ни съвместен юбилеен  концерт донесе много настроение на всеки, докоснал се до магията на старата градска песен.
В истинс

Към цялата статия »


Лятна библиотека в центъра на Ракитово

Публикувано на 01 Jul 2025 09:28

 а всички книги са дарени от жители и гости на Ракитово. 
Децата могат да играят и различни настолни игри, които се взимат от фронт офиса на общината.
От Община Ракитово молят гостите на библиотеката да пазят чистота, да се отнасят с уважение към четивата и да ги ползват само в рамките на парка. И напомнят, че библиотеката е подсигурена с видеонаблюдение.
Темпо

Към цялата статия »


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 10:56

Ще бъде гласувано решение за разполагане на 10 билборда с размер 3х4 метра в тротоарната площ на ул. „Д-р Дошкинов“ в кв. Чепино, които ще рекламират забележителности във и около Велинград. Предстои и поредна промяна на Програмата за капиталови разходи, като се предлага отпуснатата на предната сесия сума от 127 700 лева за подмяна на покрива на Покрития басейн „Антон Митров“ да бъде преразпределена за други обекти.

ПРОСРОЧЕНИ Към 31 май просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 16 328 441 лева, сочи публикувана на официа

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023