17 Feb 2026


СЕСИЕН ОБЕКТИВ:13.06.08

Публикувано на 10 Jun 2008 09:13

НАРЕДБА Съветниците приеха Наредба за принудителното изпълнение на заповеди, издадени от кмета на община Велинград за премахване, преобразуване или ремонтиране. Тя ще се прилага при строежи, опасни за здравето и живота на гражданите, негодни за използване, застрашени от самосрутване, вредни в санитарно-хигиенно отношение, създаващи условия за възникване на пожари и др. В наредбата е указан редът, по който ще се изпълняват заповедите за принудително премахване или ремонтиране на такива строежи.

ПРАВИЛНИК По предложение на Тома Пачалов бе направена промяна в Празилника за дейността на Общинския съвет. Решено бе, че проблеми, по които съветниците са се произнесли с решение, могат да бъдат вкарвани в дневния ред най-малко след 6-месечен срок. По настояване на ОА изключение ще се прави при наличие на новооткрити обстоятелства или при допусната явна техническа грешка.
ЗЕЛЕНО Програмата за опазване и развитие на зелената система на община Велинград бе приета с множество допълнения от страна на Комисията по туризъм и околна среда. Комисията предложи в 3-месечен срок да се провери как се изпълнява програмата. Съветниците поискаха точна информация за зелени площи, които са обект на отчуждаване и каква е волята на собствениците им. Предложено бе за поддръжката на парковете да се обмислят форми за публично-частни партньорства.

НАРКОТИЦИ Новият Общински съвет по наркотичните вещества ще бъде с председател зам.-кмета Ангел Даскалов и 18 членове. По предложение на съветниците за членове на съвета бяха допълнени шефовете на полицията, прокуратурата и съда и педагогически съветник от училището в Сърница. Приета бе и програма за работата на съвета през 2008 г.

“ТОЛЕРАНТНОСТ” За представител на община Велинград в сдружение “Толерантност” бе избран общинският съветник от ДПС Мустафа Бухов, помощник-директор на СОУ Хр. Смирненски” в Света Петка. В сдружението членуват 50 общини със смесен етнокултурен и етнорелигиозен състав на населението.

ВОДОПРЕКАРВАНЕ “Орхидея” ЕООД с управител Сергей Пенин получи право за прокопаване, водопрекарване и полагане на трасе за минерална вода от топлопровод Власа до семейния хотел “Орхидея”. Дължината на трасето е 37 метра, а фирмата има разрешение за водовземане, издадено от министър Джевдет Чакъров.

КОНКУРСИ Въпреки спорове дали е приключила съдебната процедура, съветниците решиха да обявят конкурс за отдаване под наем за срок от 5 години на кафе-бар до общинския бизнес-център. Предишният Общински съвет даде помещението за безвъзмездно ползване на Местна инициативна група “За Община Велинград”, но по закон безвъзмездното отдаване е невъзможно. Кметът Иван Лебанов подчерта, че с такова предизборно раздаване на обекти е приключено. Конкурс ще бъде обявен и за отдаване под наем на 42 кв.м. общинска земя на ъгъла на ул. “Юндола” и “Бачо Киро”.

БЛАГОВОТО За пореден път съветниците не разрешиха продажбата на земеделски имоти в местността Благовото по молба на Ценко Дрънков и Исмаил Газаренов.

ПОПИН КАМЪК След като не одобриха определената от лицензиран оценител цена 3 лева за квадратен метър земя в м. Попин камък, съветниците приеха обща цена 15 927 лева за двата общински имота от 0.585 и 0.724 дка. Фирмата-купувач ще изгражда вилно селище на Попин камък и дарява на общината свой имот от над 300 кв.м., който попада в регулацията на Дома за деца, лишени от родителски грижи.

ВОДОЕМ Общината отпусна 20 000 лева без ДДС за довършителни работи, за да се пусне в експлоатация водоем № 2 в Драгиново. Без пуснате на обекта селото е застрашено от тежък режим на водата през лятото.

ТУРИСТИ Туристическо дружество “Юндола 1919” ще ползва възмездно стая в Старата сграда на общината. Председателят на Общинския съвет Борис Голомехов, който оглавява и дружеството, съобщи, че има принципно съгласие за обединение на трите туристически дружества във Велинград. Освен това УС на БТС ще финансира една щатна бройка, за да подпомогне дейността на местните организирани туристи.

ЧИТАЛИЩЕ Народно читалище “Св.св. Кирил и Методий” получи безвъзмездно право на ползване на имота на Зала на мира в центъра на Чепино. Правото на ползване е до прекратяване на читалището, кметът ще подпише договор с председателя на настоятелството.

КОНЦЕСИИ Кметът Иван Лебанов представи пълна информация за изпълението на договорите за четирите концесии (трите бани и “Милениум”). Това стана по повод питане от съетници. Най-много нарушения по договора са констатирани за концесията на Кална баня, спечелена от СД “Братя Бееви”.

Велинград тел: 0876521487


Гневен протест поиска отговорност за отровените кучета

Публикувано на 17 Feb 2026 10:49

Много хора, включително деца, станаха преки свидетели на агонизиращи кучета по улици и паркове във Велинград - кошмарна гледка, която оставя следи в човешката психика за цял живот. В нашия град не за първи път сме свидетели на подобно убийство на кучета, но винаги досега и поръчителите, и отровителите остават неназовани и безнаказани. Затова толкова много граждани поискаха този път убийците на животните да не останат отново под радара на институциите, на които плащаме, за да следят как във Велинград (не) се спазва Закона за защита на животни

Към цялата статия »


Една вечер за виното, траките, археологията и Родопите

Публикувано на 17 Feb 2026 10:48

Идеята е на професор Диана Гергова, чиято работа като археолог доведе до ценни открития за миналото на Чепинско. В организацията се включиха членовете на Туристическо дружество „Юндола“ и така с общи усилия се стигна до вечерта, която започна с появата на бог Дионис - младият Емил Кондев и двете менади - проф. Гергова и Цвета Андонова. Техните венци от бръшлян върнаха времето векове назад - към епохата.
Идеята възникна спонтанно, разказа проф. Гергова, която първо благодари на доайена на велинградските археолози Асен Салкин и тогавашната

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:46

ЗАПЛАТИ Общинският съветник Стефан Малинов е внесъл в местния парламент проект за решение, свързан с възнагражденията на съветниците. Той предлага възнагражденията на всички 29 съветници да бъдат намалени със сумата от 100 лева за периода март - декември 2026 г. Спестената от бюджета сума да бъде насочена към Общинския солидарен фонд за подпомагане на лечението на граждани. Очаква се предложението да влезе в дневния ред на февруарската сесия.

ВАСИЛ ЛЕВСКИ Годишнината от обесването на Васил Левски ще бъде отбелязана във Велинград на 19

Към цялата статия »


Втора година туризмът във Велинград бележи спад

Публикувано на 17 Feb 2026 10:43


Според отчета, представен от Общинска администрация, през 2025 г. Велинград е посетен от 366 801 туристи, като средно на ден в тукашните хотели пребивават по 1005 гости. Огромният дял от тях - 96%, са български туристи, а чуждестранните са едва около 4%. 
През 2025 г. са реализирани общо 893 449 нощувки (според данните от Единната система за туристическа информация ЕСТИ). Те са по-малък брой от нощувките през 2024 г. - 910 245 и от нощувките през 2023 г. - 926 678. Както всяка година, най-голям брой са нощувките през месец август

Към цялата статия »


Професионални гимназии предлагат нови специалности

Публикувано на 17 Feb 2026 10:42


 За учебната 2026 - 2027 година държавен план-прием в VIII клас в профилираните и в професионалните гимназии, в паралелките за профилираната подготовка в средните училища и в професионалните гимназии и в паралелките за професионална подготовка в обединените ще бъде обявен в 42 училища на територията на областта. Броят на учениците, завършващи седми клас (основно образование) в дванадесетте общини на областта, е общо 1946, които ще кандидатстват за прием в 30 профилирани и 52 професионални паралелки.
 Професионално образовани

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:41

Телефонът е открит у него и е предаден доброволно на органите на реда. Ден по-късно през деня в търговски комплекс двама извършили кражба на парфюми. Стойността на двата артикула била около 90 евро. Установено е, че извършителите са двама жители на Велинград – на 14 и 26 години. Водят се бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ПОБОЙНИЦИ Шестима побойници са задържани от служители на РУ - Велинград след нощна свада и сбиване. Случката се разиграла малко след полунощ на 9 февруари. Двама братя направили забе

Към цялата статия »


„Лъвски скок“ – спорт, родолюбие и вдъхновение в едно!

Публикувано на 17 Feb 2026 10:39


Събитието започна с представяне на интересни факти за живота на Левски. Малките ученици припомниха значими моменти от неговия път и доказаха, че познават историята и ценят делото му. Директорът на училището г-н Емил Моллов отправи  слово, в което насърчи децата да бъдат смели, упорити и достойни наследници на Апостола. 
В състезанието участва по един представител от всеки клас. Надпреварата беше оспорвана и изпълнена с емоции. Всеки състезател имаше право на два опита, а публиката подкрепяше участниците с бурни аплодисменти

Към цялата статия »


Тенорът Цветан Нистеров дебютира на оперната сцена в Модена

Публикувано на 17 Feb 2026 10:37


Припомняме, че музикалният път на Цветан Нистеров тръгва в най-ранна детска възраст (7 години) от музикалната школа „ Звънче”, където негов първи учител и музикален педаг е Иван Казалиев. Минава през музикални училища, академия и мастеркласове в Италия, за да стигне до оперните сцени. Негов ментор и покровител е оперната прима на Русия Елена Баханова. През 2019 г. Цветан Нистеров покори публиката в родния си Велинград с концерт по покана на Катерина Мирчева, на който изпълни блестящо арии от оперната класика.
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:36



Продава апартамент 94 кв.м. на Паничките. 0897 948475.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева

Към цялата статия »


Поздрав за 7 златни сватби в Ракитово

Публикувано на 17 Feb 2026 10:35


С “валентинки” бяха изненадани и служителите на общината, ДГС, Ракитово и граждани в центъра на града. Те получиха миниатюрни  сентенции за любовта и пожелания за обич и щастие.
Темпо

Към цялата статия »


Музеят започва Програма Великден

Публикувано на 17 Feb 2026 10:34

През 2026 г. ателието ще обучава малки и големи от 16 март до 30 май. 
Музеят работи с групи и индивидуално с желаещи от цялата страна по предварителна заявка. Обучението е в рамките на един час. Материалите са осигурени от музея.
Такса за участие в ателие: 2.60 €/ 5,09 лв. 
Телефон за заявки: 0879 50 60 19 - Горанова
В събота не се провеждат ателиета.
Темпо

Към цялата статия »


Празник на духа

Публикувано на 17 Feb 2026 10:33

 – Велинград станаха част от едно незабравимо преживяване, изпълнено с музика, поезия и топли човешки емоции.
Събитието премина под знака на любовта и виното – вечни теми, вплетени в българската градска песен и лирика. Участниците и гостите се насладиха на изпълненията на група „Вела“, която с характерния си стил и отдаденост пресъздаде духа на старите градски шлагери. В програмата се включиха и приятели на формацията, които допринесоха за приятната атмосфера.
Особено вълнуващ момент бе присъствието на  потребителите на ДЦПЛУ

Към цялата статия »


10 отбора се състезаваха в турнира по баскетбол

Публикувано на 17 Feb 2026 10:31

 При юношите VIII-X клас отборите на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и СУ „В. Левски“ завършиха с резултат 22:24. При юношите XI-XII клас НПГГС „Хр. Ботев“ се наложи на ПГИТ „Алеко Константинов“ с 55:17.
Първият мач на 11 февруари беше при момичетата V-VII клас, който бе и финален, защото за участие в тази група се ретгистрираха само два отбора.  В срещата тимът на ОУ „Хр. Ботев” се наложи  убедително с 14:7 на отбора на ОУ „Н.Рилски” и се класира за областния кръг на УСИ 2025/2026.
След това се играха две срещи от груповат

Към цялата статия »


Ски бегачите излъчиха победители в 8 групи

Публикувано на 17 Feb 2026 10:30

 Получи се хубава надпревара, в приятно време и перфектна организация. 
Община Велинград благодари на съдийската колегия и на домакините от хижа „Христо Смирненски“, както и на доброволците, които направиха трасетата в бягането и спускането.  Общо 88 скиориа се включиха в 44-тото общинско ски състезан ие за ветерани и ученици, а догодина очакваме повече.
Резултати по групи:
Момчета - 12 год. - 1200 м
I - Георги Алексов
II - Васил Георгиев
III - Николай Паунов
Момичета- 12 год.  - 1200 м
I - Надежда

Към цялата статия »


Първенството в областната футболна група се подновява на 28 февруари

Публикувано на 17 Feb 2026 10:29

В предстоящия XVI кръг велинградчани ще приемат състава на лидера „Балкан-1952“ (Варвара), когато домакините по всяка вероятност ще се появят с новите си екипи. В оставащите два мача преди плейофната фаза „Чепинец“  ще домакинстват и на  „Тракия“ от с. Мирянци, а накрая ще гостува  на „Величково“. В същото време отборът на „Драгиново“  ще гостува два пъти. Първо в с. Мирянци на „Тракия“, а после и в с. Бяга на „Чико-Бунара“. „Драгиново ще изиграе само 2 срещи, защото в последния кръг по програма почива.
Във временното

Към цялата статия »


Момчетата на ВК „Велинград волей“ с победа и загуба

Публикувано на 17 Feb 2026 10:29

 Следващ етап са квалификациите, информират от пресцентъра на Община Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Общински турнир по тенис на маса

Публикувано на 17 Feb 2026 10:28


Юноши 8-10 клас
1 място - ВУИ „Ангел Узунов“ 
2 място - СУ „Св. Климент Охридски“
3 място - ОУ „Христо Ботев“ Ракитово
Момичета 5 - 7 клас 
1 място - ОУ „Неофит Рилски“, гр. Костандово 
2 място - ОУ „Христо Ботев“, гр. Ракитово 
3 място - ОУ „Христо Ботев“ с. Дорково 
Момчета 5 - 7 клас
1-во място ОУ „Христо Ботев“ с. Дорково 
2-ро място ОУ „Христо Ботев“ гр. Ракитово 
3-то място ВУИ „Ангел Узунов“ гр. Ракитово
Темпо

Към цялата статия »


Реката заля пътя Велинград - Сърница

Публикувано на 15 Feb 2026 17:27


„Пътят Велинград-Сърница е изцяло затворен, като са на терен екипи на полицията, които спират движението с цел осигурявате на безопасност. Призовавам гражданите да не предприемат пътувания по пътя Велинград-Сърница и да използват обходния маршрут  по пътя Доспат- Батак. Информирах за кризиснаната ситуация областия управител на област Пазарджик, АПИ и кмета на Община Велинград - тъй като въпросния участък е на територията на Община Велинград. Призовах всички институции за бързи  и спешни действия, за да може час по-скоро да се п

Към цялата статия »


Училище и дарители направиха първия бюст-паметник на Васил Левски във Велинград

Публикувано на 15 Feb 2026 09:44

 Финансирането се оказва проблем, а междувременно в градинката пред  Народно читалище „Васил Левски-1904“ в кв. Каменица е поставена паметна плоча на Апостола. Това става с активното съдействие на г-жа София Ключкова и фирма „Минерали-М“.
През 2025 г., по инициатива на г-н Моллов, идеята за бюст-паметник в двора на СУ „Васил Левски“ е възродена. Идеята се превръща в реалност с огромната помощ на наши съграждани, които показват, че и в днешно време дарителството е жива и плодотворна традиция. Благодарността е към дарителите и на

Към цялата статия »


Граждански гняв и протест срещу отравянето на кучета във Велинград

Публикувано на 12 Feb 2026 12:28

 Всъщност има институции, на които плащаме да вършат точно това, но поредните отровени кучета са факт, а техните убийци все така остават под радара на въпросните институции.
Този път общественият гняв е голям, защото много хора, включително деца, станаха преки свидетели на агонизиращи кучета по улици и паркове във Велинград - кошмарна гледка, която оставя следи в човешката психика за цял живот. 
Вече е създадена организация за провеждане на граждански протест, който е насрочен за неделя 15 февруари 2026 г. от 14 часа пред сгр

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023