30 Apr 2025


“Слонова кост” вади от забравата уникалното находище в Дорково

Публикувано на 22 Jul 2008 08:50

Новата книга на Петър Гелин “Слонова кост” връща времето с 20 години назад и разказва за експедицията, открила уникалното палеонтологично находище с кости от динозаври край Дорково. За първи път на едно място е събрана историята на експедицията с много богат снимков материал, интервюта с участниците от френска и българска страна, отзивите в медиите, идеите за все още несъстоялия се музей. Книгата е изключително ценен разказ за едно от най-интересните и перспективни открития в Чепинско, но засега е в ограничен тираж и се търси финансиране за допечатването й.
- Г-н Гелин, нека още веднъж да се върнем във времето преди 20 години и да припомним какво се случи тогава край Дорково?
- Преди 20 години приключи проучването на находището на древни животински видове край Дорково. Българо-френска експедиция в продължение на 3 години от 1985 до 1987 г. прави проучвания в местността Илин кладенец, която е на 500 метра от Дорково. Интересно е да отбележим, че това беше и първата съвместна експедиция на страни от Изтока и Запада в палеонтологията. Френският екип от световноизвестни специалисти дотогава беше проучвал находища само в Африка и Азия и първото му проучване в Европа се случи точно в Дорково. Те дадоха и другото име на това място - Слоновата кост. За 68 дни през тези 3 години екипът открива останките на 30 вида едри гръбначни животни, от които 2 вида от рода “Ананкус арвернензис”. Също и останки от различни видове дребни примитивни гризачи, примати, трипръсти коне (хипарион). Находището е датирано на възраст 5 милиона години и според оценката на френските специалисти е от световно значение.
Работата на експедицията е много широко отразена от българския и западния печат, включително от агенция Франс прес. Френският екип се ръководи от проф. Ербер Тома, заместник-директор на Колеж дьо Франс. В състава са още: Паскал Таси - световноизвестен специалист по хоботните животни от неогена; Шевкет Шен - специалист по миоценските гризачи; Доминик Висе - картограф; Жан-Луи Поадеван, Жан-Мишел Бара и Ерве Бара - консерватори и Силви Жирарде - директор на музея “Ан Ерб” (“На тревата”) в Париж. Същата е съпруга на проф. Тома и изготви проект за палеонтологичен музей в Дорково, зад който проект застава ЮНЕСКО.
От българска страна ръководител на експедицията е Николай Спасов от Природонаучния музей в София. Сред участниците са Емилия Коюмджиева, Васил Попов, Златозар Боев и Димитър Ковачев - учител по биология от Асеновград, любител палеонтолог, благодарение на когото в Асеновград вече има Палеонтологичен музей с 20 000 останки от 40 вида изкопаеми. Там също са изложени останки и от Дорково.
Находките от експедицията се съхраняват в Природонаучния музей в София, а част от тях са изпратени в Париж за изследване. От находището в Дорково са извадени 600 кости, като за 3 год. са проучени едва 15 кв.м. площ до дълбочина 1 метър.
- Вие сте очевидец на събитието, наблюдавате експедицията отблизо?
- 3 години отразявах работата на експедицията, осигурявах им информация, инициирах връзката с Франс прес, за което имаше трудности, тъй като тогава се искаше разрешение от Външно министерство. Съхранил съм всичко, което има като публикации. В книгата са интервютата ми с участниците в експедицията, които разказват за себе си и за находището. В личния ми архив са и цитатите от пресата, които в книгата са дадени на принципа на колажа, за да се получи по-точна картина на времето.
- Кое ви подтикна да издадете “Слонова кост” точно сега и каква е съдбата на книгата?
- Написването на книгата е провокирано от факта, че 20 години минаха от приключването на разкопките и вече всичко е забравено. Дано тя да даде старт отново да се предизвика интереса към находището и да се стигне до създаването на музей, защото откритието е от световно значение. Ще цитирам проф. Тома: “Дорково е уникално в целия свят. Досега не е разкопавано подобно находище. Може да се каже, че е нещо изключително”.
В същото време, ако днес турист отиде на мястото, ще види една гола поляна от 10 декара, която със заповед от 1990 г. има статут на природна забележителност. През 30-те години на миналия век учителката по биология Руска Чолева (съпруга на Манол Чолев) с ученици открива част от мастодонт и я дава в БАН в София, но няма интерес. През 50-те години отново специалисти взимат кости, но пак няма интерес. По случайност за пореден път находището е открито през 1982 г., когато група геолози правят проучване в Чепинския край и ръководителят им Милан Калчев вижда, че апаратурата пиука за излъчване на радиация. Много стари кости са откривани и в двора на църквата “Свети Илия” в Дорково.
За съдбата на книгата - има я като текст, но в малък, бутиков тираж. На разположение на читателите е в Народната библиотека в София. Ако някоя институция застане зад книгата, тя би могла да достигне до повече хора.
- Върнахме се 20 години назад, а какво е положението със съдбата на находището и замисъла за музей днес?
- След 1989 г. политическите и икономическите промени изместиха идеята за музея на заден план. Боричкането за власт взе връх на българската политическа сцена. За историята нямаше време никой от местните или националните управници. Проектът за музей отиде в забравата, а с годините един подир друг се забравяха и политическите играчи, които като еднодневки прелитаха в политическото пространство. А никой не се досещаше, че вместо да се опитва да прави история, по-добре би било да направи музей. И то такъв, който другаде в Европа няма! За да идват чужденците и да се прекланят пред старата история на нашите земи.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »


„Драгиново“ вече е втори в класирането на Група 2

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

 а веднага след него  с 28 т. тимът на  ФК „Драгиново“. При евентуална победа на домакините те можеха да изпреварят своя съперник.
Силно първо полувреме за играчите на „Драгиново“, които успяха много рано  и бързо да наложат превъзходството си с отбелязването на две попадения до почивката. Резултатът беше открит още във 2 мин. с точен удар на Н. Атипов, а десет минути по-късно С. Тахчиев покачи на 2:0.
През второто полувреме домакините понамалиха темпото и пуснаха в игра някои от резервите. Гостите се опитаха с дале

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023
Loading...