

Културният живот през 2008
Публикувано на 13 Jan 2009 08:49
В обзорите, които правим в края на всяка година, обичайно отделяме малко място за култура - тя все остава в ъгъла, притисната от другите големи проблеми на ежедневието, политиката, спорта. Но правейки равносметката на изминалата 2008 г., се убедихме, че тя е била изключително богата на културни събития. 2008 беше празнична за 60-годишния Велинград, а празник без музика, танц, стих, песен не става. Велинградските сцени приеха много гости, много големи и известни имена. През 2008 г. и нашите местни творци от различни възрасти и различни сфери на изкуството записаха значими успехи. Искаме да припомним точно тях:
ЛИТЕРАТУРА
Без да правим класации, първо трябва да споменем книгата “Казано на каменски”. Проф. Георги Пухалев, който бе главният “виновник” тя да се случи, не доживя нейната премиера в родната Каменица. Важното е, че книгата, запечатила говора и света на Каменица, е факт. Уникалното и първо по рода си етно-лингвистично изследване на Каменица има не само голяма научна стойност. “Казано на каменски” е от онези книги, които ни помагат да не останем без корени, да запазим своята идентичност.
Макар и без официално представяне и премиера, издаването на “Спомени и случки из живота на Лъдженската община” на Васил Теофилов бе едно от литературните събития на 2008 г. Авторът е бил писар и секретар-бирник на общините в Лъджене и Каменица точно в онези знаменити години в началото на ХХ век, когато Чепинско е правило първите крачки в своето развитие и утвърждаване като национален курорт. Интересна и много полезна книга - за всеки велинградчанин, а дай Боже, да я прочете и някой днешен общинар - има какво да научи!
Друга гледна точка към Чепинския край показа вторият том от поредицата “Цепина” на Историческия музей - “Фолклорни ескизи от Чепинско” с автори Катюша Куманова и Георги Куманов. В нея, по сполучливото сравнение на Светла Ракшиева, възкръсва онзи фолклорен свят, пъстър и шарен като шарените чорапи и писаните великденски яйца на нашия край.
С много богата литературна продукция и през 2008 г. може да се похвали Петър Гелин. Той продължи краеведческата си дейност с историко-географски очерци за Дорково, Костандово, Цепина и издаде поредица от стихосбирки и злободневни репортажи. Сред сериозните му постижения през годината се откроиха “Словното богатство на Ракитово” и особено “Слоновата кост” - книга, която разказва уникалната история на френско-българската експедиция, открила и проучила преди 20 години палеонтологичното находище край Дорково. “Слоновата кост” е и сериозно напомняне, че е крайно време идеята за палеонтологичен музей на открито да стане факт.
Юбилейно, Литературният клуб “Никола Вапцаров” издаде пореден сборник. 16 автори от клуба събраха свои творби в новата книга “С име и чар на момиче”, посветена на 60-годишнината на Велинград и 115 години от създаването на читалище “Отец Паисий”.
За Цвета Спасова, поетеса от литературния кръг “Свободна мисъл”, 2008 е щастливата година на нейната първа стихосбирка “Откровения”. За Иван Коев годината също донесе нова книга-въпрос “Има ли друго на този свят”. Ново четиво поднесе на запалените си почитатели и арх. Ели Главеева, чиято “Книга за всеки” е практическо ръководство за здраве, събрало в достъпна форма знания за йога, правилно дишане, упражнения на Учителя Дънов и тибетските монаси. В краткия преглед на литературните събития през 2008 заслужават място и официалното представяне на написаната преди година “Съновидения край извора Клептуз” на Петър Полежански и велинградската премиера на книгата “За източно-православната музика” на нашата съгражданка проф. д-р Мария Стефанова..
В сферата на литературата се случи още нещо положително: община Ракитово поде инициативата и създаде литературна награда “Милош Зяпков”. През 2009 ще видим кой ще бъде първият носител на отличието, на което споменът за поета и гражданина М. Зяпков придава особена морална стойност.
ИЗЛОЖБИ
В залите на Историческия музей наистина имаше какво да се види. Хората го оцениха: през 2008 г. музеят има повече от 8000 посетители - с 3000 повече от 2007 г.
Заслужен интерес предизвикаха изложбите за древното светилище Перперикон, представена лично от проф. Николай Овчаров и за храма на Кибела в Балчик, която велинградчани имаха уникалната възможност да видят “преди всички”. Етнографският комплекс “Етъра” гостува с експозициите “Кръстът - амулети и талисмани” и с “Ножове от Габрово”, музеят във Враца ни показа красотата на коприната в “Свила свети като светлина”, а БАН отвори архивите си за изложбата “130 години от Руско-турската освободителна война”.
Най-голямото предизвикателство, с което музейните работници се справиха достойно, бе изложбата “60 години - миг от вечността”, посветена на юбилея на Велинград. Успоредно с нея музеят подготви и проведе първата научна конференция, посветена на миналото на Чепинско с участието на проф. Андрей Пантев.
Сред най-интересното, което видяхме в музея, бе изложбата, събрала откритията на археологическия сезон 2008 под ръководството на Асен Салкин. Въпреки набезите на имянярите, земята на Чепинско още пази много съкровища - всеки, посетил изложбата, се е убедил в това и очаква още открития от местните археолози.
Музеят продължи традицията на изложбите писани яйца за Великден, като тази година редом до сътвореното от местните майсторки наредиха картини и икони Заварин Веселинов и Атанас Фурнаджиев.
Самостоятелната изложба на Атанас Фурнаджиев по случай празника на братята Кирил и Методий в чепинското читалище доказа не само неговия талант, а още нещо: в Чепино вече има хубава изложбена зала.
Много бяха изложбите и в градската Художествена галерия. През 2008 г. бе подновен пленерът по време на Празниците на културата, благодарение на който във фонда на галерията постъпиха нови ценни творби от местни и гостуващи художници. Сред тях и шедьовърът на Светлин Русев “Майка ми”, който големият художник дари за 60-годишнината на Велинград.
Истински рекорд по посещаемост и интерес записа изложбата гоблени, организирана от сдружението на велинградските жени “Нежна сила”. Велинградчанки извадиха най-майсторски избродираните си гоблени, а на изкуството им се дивиха и радваха не десетки, а стотици посетители в галерията.
Към края на 2008 в изложбена зала се превърна и фоайето на общината, където бе подредена пътуващата изложба “Термае Еуропае”. Европейският проект, част от който е и Велинград, показа културата на 17 града с термални води на стария континент - чудесна възможност да видим къде сме (и къде не сме) и ние от “СПА столицата”.
МУЗИКА
Във Велинград през 2008 звуча много музика. Сред многообразието на класическа китара, духови оркестри, рок, естрада и фолк се открои едно събитие, за което специалистите бяха категорични: “Изпълнение на световно ниво!”. Това бе клавирният концерт на Вида Калоянова и нейната сестра Блага. Двете пианистки, чиито родители са свързани с Велинград, живеят и работят в Германия и с музиката на Р. Шуман накараха нашата публика да усети духа и културата на Европа. Не случайно след концерта много хора споменаха името на Николай Гяуров - и той тръгнал от същата сцена на читалището в Лъджене, а и пианистките свириха на рояла, подарен от него.
Много награди от фестивали в страната и чужбина - това донесе 2008 г. за музикална школа “Звънче”. Най-големи успехи на наши и международни сцени записаха Анелия Рачева, Вили Бъсина и Емил Шулев. Новата певческа формация “Караоке” също заслужи високи отличия и признание за младите таланти.
Градският смесен хор “Н. Гяуров” участва и тази година във фестивала “Хвалете Господа” във Велико Търново. Представителният духов оркестър и мажоретен състав “Д. Мечев” доказаха класата си на фестивали в Унгария, Полша и Турция. Мажоретният състав отбеляза 30 години от своето създаване, като това бе част от големия 115-годишен юбилей на читалище “Отец Паисий”.
Заслужено “браво” за певческия състав към сдружението на хората с увреждания “Зорница”, който завоюва бронзов медал на фестивала в Перник!
Успешна бе 2008 г. и за състава за стари градски песни “Евридика” - Костандово, който грабна голямата награда на фестивала “Пей, сърце” в Кюстендил. А за празника 24 май неговият ръководител Никола Янев-Чоли бе удостоен от министъра на културата Стефан Данаилов за високи успехи и принос към българската култура с плакет “Сребърен ритон със златен сфинкс”.
ТЕАТЪР
Самодейният театър към ОНЧ “Отец Паисий” през 2008 г. имаше премиера - “Клошария” под режисурата на Валентина Фиданова-Коларова. Съвременната пиеса плюс модерните режисьорски решения и младият състав донесоха не само успех, а и развитие напред на самодейците. Спектакълът има особено място в творческата биография на доайена на местния театър и любимец на публиката Христо Семерджиев, за когото ролята отброи 45 години на сцената.
С високи награди се завърна велинградският театър от фестивала в Каварна. Жури с председател проф. Надежда Сейкова отсъди втора награда за женска рола на Росица Паунова и трета награда за мъжка роля на Павел Гайдев. Отличията за играта в “Небе без покрив” им връчи режисьорът Андрей Слабаков.
Самодейците театрали от Ракитово записаха успех на фестивала в Тополовград, където изиграха юбилейния си спектакъл “Двубой”. Мария Гергеленова спечели наградата за поддържаща женска роля.
ФОЛКЛОР
Дорково запази статута си на най-голямата сцена за автентичен фолклор в нашия регион. 2008 г. обаче бе изключително успешна и за фестивала в Костандово, който в средата на май събра над 1600 участници.
За първа година през август 2008 свои празници организира Сърница. Градът направи много за съхранението на местните обичаи и традиции, създавайки първата по рода си Етнографска сбирка, която предизвиква интереса и на многобройните гости на Сърница.
Традиционни успехи по българските и международни фестивали записа фолклорният ансамбъл на Драгиново. Ансамбъл “Чепино” направи изключително добро представяне в Гърция, а малките солистки на “Чепинче” Акима Фургьова и Велислава Кирова и тамбурашкият състав спечелиха конкурса “Медени звънчета” в Пазарджик.
Един обзор никога не може да обхване всичко. Но показва главното: в областта на културата през 2008 г. дадохме нещо на света и получихме нещо от него.
Темпо
ЛИТЕРАТУРА
Без да правим класации, първо трябва да споменем книгата “Казано на каменски”. Проф. Георги Пухалев, който бе главният “виновник” тя да се случи, не доживя нейната премиера в родната Каменица. Важното е, че книгата, запечатила говора и света на Каменица, е факт. Уникалното и първо по рода си етно-лингвистично изследване на Каменица има не само голяма научна стойност. “Казано на каменски” е от онези книги, които ни помагат да не останем без корени, да запазим своята идентичност.
Макар и без официално представяне и премиера, издаването на “Спомени и случки из живота на Лъдженската община” на Васил Теофилов бе едно от литературните събития на 2008 г. Авторът е бил писар и секретар-бирник на общините в Лъджене и Каменица точно в онези знаменити години в началото на ХХ век, когато Чепинско е правило първите крачки в своето развитие и утвърждаване като национален курорт. Интересна и много полезна книга - за всеки велинградчанин, а дай Боже, да я прочете и някой днешен общинар - има какво да научи!
Друга гледна точка към Чепинския край показа вторият том от поредицата “Цепина” на Историческия музей - “Фолклорни ескизи от Чепинско” с автори Катюша Куманова и Георги Куманов. В нея, по сполучливото сравнение на Светла Ракшиева, възкръсва онзи фолклорен свят, пъстър и шарен като шарените чорапи и писаните великденски яйца на нашия край.
С много богата литературна продукция и през 2008 г. може да се похвали Петър Гелин. Той продължи краеведческата си дейност с историко-географски очерци за Дорково, Костандово, Цепина и издаде поредица от стихосбирки и злободневни репортажи. Сред сериозните му постижения през годината се откроиха “Словното богатство на Ракитово” и особено “Слоновата кост” - книга, която разказва уникалната история на френско-българската експедиция, открила и проучила преди 20 години палеонтологичното находище край Дорково. “Слоновата кост” е и сериозно напомняне, че е крайно време идеята за палеонтологичен музей на открито да стане факт.
Юбилейно, Литературният клуб “Никола Вапцаров” издаде пореден сборник. 16 автори от клуба събраха свои творби в новата книга “С име и чар на момиче”, посветена на 60-годишнината на Велинград и 115 години от създаването на читалище “Отец Паисий”.
За Цвета Спасова, поетеса от литературния кръг “Свободна мисъл”, 2008 е щастливата година на нейната първа стихосбирка “Откровения”. За Иван Коев годината също донесе нова книга-въпрос “Има ли друго на този свят”. Ново четиво поднесе на запалените си почитатели и арх. Ели Главеева, чиято “Книга за всеки” е практическо ръководство за здраве, събрало в достъпна форма знания за йога, правилно дишане, упражнения на Учителя Дънов и тибетските монаси. В краткия преглед на литературните събития през 2008 заслужават място и официалното представяне на написаната преди година “Съновидения край извора Клептуз” на Петър Полежански и велинградската премиера на книгата “За източно-православната музика” на нашата съгражданка проф. д-р Мария Стефанова..
В сферата на литературата се случи още нещо положително: община Ракитово поде инициативата и създаде литературна награда “Милош Зяпков”. През 2009 ще видим кой ще бъде първият носител на отличието, на което споменът за поета и гражданина М. Зяпков придава особена морална стойност.
ИЗЛОЖБИ
В залите на Историческия музей наистина имаше какво да се види. Хората го оцениха: през 2008 г. музеят има повече от 8000 посетители - с 3000 повече от 2007 г.
Заслужен интерес предизвикаха изложбите за древното светилище Перперикон, представена лично от проф. Николай Овчаров и за храма на Кибела в Балчик, която велинградчани имаха уникалната възможност да видят “преди всички”. Етнографският комплекс “Етъра” гостува с експозициите “Кръстът - амулети и талисмани” и с “Ножове от Габрово”, музеят във Враца ни показа красотата на коприната в “Свила свети като светлина”, а БАН отвори архивите си за изложбата “130 години от Руско-турската освободителна война”.
Най-голямото предизвикателство, с което музейните работници се справиха достойно, бе изложбата “60 години - миг от вечността”, посветена на юбилея на Велинград. Успоредно с нея музеят подготви и проведе първата научна конференция, посветена на миналото на Чепинско с участието на проф. Андрей Пантев.
Сред най-интересното, което видяхме в музея, бе изложбата, събрала откритията на археологическия сезон 2008 под ръководството на Асен Салкин. Въпреки набезите на имянярите, земята на Чепинско още пази много съкровища - всеки, посетил изложбата, се е убедил в това и очаква още открития от местните археолози.
Музеят продължи традицията на изложбите писани яйца за Великден, като тази година редом до сътвореното от местните майсторки наредиха картини и икони Заварин Веселинов и Атанас Фурнаджиев.
Самостоятелната изложба на Атанас Фурнаджиев по случай празника на братята Кирил и Методий в чепинското читалище доказа не само неговия талант, а още нещо: в Чепино вече има хубава изложбена зала.
Много бяха изложбите и в градската Художествена галерия. През 2008 г. бе подновен пленерът по време на Празниците на културата, благодарение на който във фонда на галерията постъпиха нови ценни творби от местни и гостуващи художници. Сред тях и шедьовърът на Светлин Русев “Майка ми”, който големият художник дари за 60-годишнината на Велинград.
Истински рекорд по посещаемост и интерес записа изложбата гоблени, организирана от сдружението на велинградските жени “Нежна сила”. Велинградчанки извадиха най-майсторски избродираните си гоблени, а на изкуството им се дивиха и радваха не десетки, а стотици посетители в галерията.
Към края на 2008 в изложбена зала се превърна и фоайето на общината, където бе подредена пътуващата изложба “Термае Еуропае”. Европейският проект, част от който е и Велинград, показа културата на 17 града с термални води на стария континент - чудесна възможност да видим къде сме (и къде не сме) и ние от “СПА столицата”.
МУЗИКА
Във Велинград през 2008 звуча много музика. Сред многообразието на класическа китара, духови оркестри, рок, естрада и фолк се открои едно събитие, за което специалистите бяха категорични: “Изпълнение на световно ниво!”. Това бе клавирният концерт на Вида Калоянова и нейната сестра Блага. Двете пианистки, чиито родители са свързани с Велинград, живеят и работят в Германия и с музиката на Р. Шуман накараха нашата публика да усети духа и културата на Европа. Не случайно след концерта много хора споменаха името на Николай Гяуров - и той тръгнал от същата сцена на читалището в Лъджене, а и пианистките свириха на рояла, подарен от него.
Много награди от фестивали в страната и чужбина - това донесе 2008 г. за музикална школа “Звънче”. Най-големи успехи на наши и международни сцени записаха Анелия Рачева, Вили Бъсина и Емил Шулев. Новата певческа формация “Караоке” също заслужи високи отличия и признание за младите таланти.
Градският смесен хор “Н. Гяуров” участва и тази година във фестивала “Хвалете Господа” във Велико Търново. Представителният духов оркестър и мажоретен състав “Д. Мечев” доказаха класата си на фестивали в Унгария, Полша и Турция. Мажоретният състав отбеляза 30 години от своето създаване, като това бе част от големия 115-годишен юбилей на читалище “Отец Паисий”.
Заслужено “браво” за певческия състав към сдружението на хората с увреждания “Зорница”, който завоюва бронзов медал на фестивала в Перник!
Успешна бе 2008 г. и за състава за стари градски песни “Евридика” - Костандово, който грабна голямата награда на фестивала “Пей, сърце” в Кюстендил. А за празника 24 май неговият ръководител Никола Янев-Чоли бе удостоен от министъра на културата Стефан Данаилов за високи успехи и принос към българската култура с плакет “Сребърен ритон със златен сфинкс”.
ТЕАТЪР
Самодейният театър към ОНЧ “Отец Паисий” през 2008 г. имаше премиера - “Клошария” под режисурата на Валентина Фиданова-Коларова. Съвременната пиеса плюс модерните режисьорски решения и младият състав донесоха не само успех, а и развитие напред на самодейците. Спектакълът има особено място в творческата биография на доайена на местния театър и любимец на публиката Христо Семерджиев, за когото ролята отброи 45 години на сцената.
С високи награди се завърна велинградският театър от фестивала в Каварна. Жури с председател проф. Надежда Сейкова отсъди втора награда за женска рола на Росица Паунова и трета награда за мъжка роля на Павел Гайдев. Отличията за играта в “Небе без покрив” им връчи режисьорът Андрей Слабаков.
Самодейците театрали от Ракитово записаха успех на фестивала в Тополовград, където изиграха юбилейния си спектакъл “Двубой”. Мария Гергеленова спечели наградата за поддържаща женска роля.
ФОЛКЛОР
Дорково запази статута си на най-голямата сцена за автентичен фолклор в нашия регион. 2008 г. обаче бе изключително успешна и за фестивала в Костандово, който в средата на май събра над 1600 участници.
За първа година през август 2008 свои празници организира Сърница. Градът направи много за съхранението на местните обичаи и традиции, създавайки първата по рода си Етнографска сбирка, която предизвиква интереса и на многобройните гости на Сърница.
Традиционни успехи по българските и международни фестивали записа фолклорният ансамбъл на Драгиново. Ансамбъл “Чепино” направи изключително добро представяне в Гърция, а малките солистки на “Чепинче” Акима Фургьова и Велислава Кирова и тамбурашкият състав спечелиха конкурса “Медени звънчета” в Пазарджик.
Един обзор никога не може да обхване всичко. Но показва главното: в областта на културата през 2008 г. дадохме нещо на света и получихме нещо от него.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023