Билките - нова надежда за семеен бизнес
Публикувано на 28 Jun 2002 21:25
Винаги досега в рубриката “МЕСТНИЯТ БИЗНЕС” разказвахме за хора, които от години развиват частен бизнес и за това време са усетили и меда, и жилото на ситуацията да отговаряш сам за хляба на семейството и работниците си. Тази среща обаче е с две жени, които правят първи стъпки в една позната за малцина област - отглеждането на култивирани билки.
Софка Кавунска и Адриана Кавунска са майка и дъщеря от с. Костандово. В момента участват в курса по билкарство, организиран по проект на Центъра за бизнес и информация в новия разсадник в Дорково. Решението да се включат е на Софка, която от две години се занимава с диворастящи билки.
“Надяваме се на работа, защото безработицата е голяма. Трябва да развием бизнес, за да тръгне животът”, казва Софка Кавунска. Заедно с тях сега се обучават 32 човека от Костандово и Дорково - всички с надеждата да започнат семеен бизнес и да се препитават.
Не бива да оставяме земята да пустее, а ние да сме без работа, добавя г-жа Кавунска. Затова нейното семейство е насадило боб и картофи на плодородната почва, а на каменлива земя ще отглеждат билки. Сега са дали проби от почвата, за да кажат специалистите от разсадника за какви билки е подходяща. Трудно ще е с поливането, но “ще се надяваме на Бога - в земеделието е така”. Тя дава пример с пустеещата земя около гара Костандово, на която избуява дива лайка, а трябва някой да прояви инициатива да засади култувирана лайка, която е по-качествена и по-скъпа. Може и общините да отпускат пустеещи земи за хора, които нямат собствена, смята майката.
Според Софка Кавунска най-хубавото в този проект е, че Центърът за бизнес и информация е осигурил изкупуването на произведените билки. Така хората са сигурни, че трудът им няма да остане на пътя. Още по-доволни са, че този бизнес може да се подеме от цялото семейство. Самата Софка вече е запалила и двете си дъщери, а Адриана добавя: “Помагах още в началото, запозната съм с билките, а сега ще науча повече и за култивираните билки, как се засаждат, как се обработва почвата. Към семеен бизнес ще вървим!”.
И майката, и дъщерята имат твърдо отношение против безразборното бране на диворастящи билки, което води до тяхното унищожаване. Софка разказва как преди години бая хора са взели бая пари за жълт кантарион, всеки втори изкупувал. Но на втората година ценната билка изчезнала и сега брането на кантариона е забранено. Не е маловажно, че участниците в курса получават сертификат, че имат практически и теоретични знания за билките и са подготвени да ги отглеждат и събират, а не да ги унищожават заради невежество и бързи печалби.
Надеждите на Софка и Адриана са за добри добиви. Знаят, че първата година едва ли ще получат толкова, колкото желаят, но гледат към реколтата от втората и третата година. През септември се готвят да участват и във втория курс в разсадника, който няма да се заплаща (сега взимат стипендия от 127 лева), но пък ще получат семе за разсад.
Софка има повече от 18 години стаж в текстилния завод в Ракитово. Казва, че ако й предложат да се върне пак в текстилното производство, ще избере билките - те са новата надежда на нейното семейство.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023