23 Apr 2025


Как културата и туризмът да печелят заедно

Публикувано на 22 Sep 2009 08:58

В унисон с прогнозите, че през 2020 г. културният туризъм ще е водещ в целия свят, Исторически музей - Велинград организира на 19 септември кръгла маса “Музеи и културен туризъм”. Така нашият музей даде заявка, че като институция със 100 годишна история, гледа и напред в бъдещето. Съорганизатори на форума бяха Община Велинград и Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите. Имаше много гости: зам.-кметът Георги Янчев, зам.-председателят на Общинския съвет Венцислав Еличин, председателят на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация Благой Рагин и на местното сдружение Златко Златанов, директори на музеи от София, Пловдив, Кърджали, Габрово, научни работници, представители на читалищата, на НДФ “13 века България”, на ПГИТ “Ал. Константинов”. Събитието се проведе в залата на “Гранд-хотел Велинград”, носител на грамота от Международната борса за културен туризъм във Велико Търново. Поздравителен адрес до участниците и до Исторически музей - Велинград по повод 100 години от началото на музейното дело в Чепинския край изпрати заместник-министърът на културата д-р Тодор Чобанов.
“Историческият музей не може сам да прави културен туризъм. Тази кръгла маса е жест за сътрудничество с всички културни и обществени институции, за да можем заедно да развием този туризъм.”, каза директорката на музея Снежана Велева.
Дискусията продължи повече от 3 часа, водена от научния ръководител на кръглата маса доц. д-р Соня Алексиева от Нов български университет и член на УС на БХРА. На поканата за участиесе отзоваха хора с безспорен авторитет и познания: ст.н.с. д-р Валерия Фол от Института по тракология към БАН, Райна Константинова от историческо издателство “Иврай”, д-р Магдалена Манолова - председател на сдружение “Музей на българската музикална култура”, ст.н.с. д-р арх. Николай Тулешков - издател на “Арх & Арт борса” и “Паметници, реставрация, музеи”, Йордан Детев - главен редактор на списание “Клуб Орфей”, ст.н.с. II ст. д-р Светла Ракшиева - директор на Етнографския институт с музей към БАН, председателят на БХРА Благой Рагин, директорът на Етнографски комплекс “Етъра” Ангел Гоев, главният архитект на община Велинград Тодор Енев, председателят на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите Златко Златанов.
Най-полезният резултат от кръглата маса беше натрупването на много и откровени мнения за състоянието и проблемите на културния туризъм в България и в частност във Велинград (части от изказванията публикуваме отделно). Дискусията не бе академично суха, а напротив - емоционална и провокативна, без спестяване на горчиви истини и с търсене на рационални решения. Колкото и различни да бяха мненията, всички бяха единодушни, че бъдещето е на културния туризъм и че този, който печели от туризъм, трябва и да инвестира в култура. Общо беше и друго, което най-добре формулира доц. Соня Алексиева: около кръглата маса се събраха и дискутираха с толкова плам хора, които обичат Велинград. А това е гаранция за градивна енергия, която ще има своите резултати. Елена Баева

Валерия Фол:
Информацията за културни обекти по света е подтискащо много, човек може да получи т-нар. Стендалов синдром - уплаха от култура. В България не е така. В момента правим мониторинг на информацията за културни обекти, базирана в интернет - положението е плачевно, обектите са представени неатрактивно и без образователна стойност. Сайтът на Исторически музей - Велинград не е пипан, откакто е направен. Упрекът не е към колегите, а към туристическият бизнес, който не намира сили за спонсорство. Експозициите в музея са вехти, маршрутите до културни обекти липсват. По стъпките на героите на Дан Браун вървят кохорти туристи, но е нужна огромна реклама на културните ни обекти. Нужно е и да си отговорим на въпроса какъв туризъм искаме - алкохолен, секс, чалга или културен.
Благой Рагин:
България е на трето място в Европа по брой на културни паметници и от това наследство можем да правим бизнес. Моят апел към съседите ни на Балканите е от историята да направим културен туризъм, а не война. В момента не случайно Велинград и Велико Търново са двете дестинации, които не знаят, че има криза, а бележат ръст на туристите. Гърците и турците обаче ни превъзхождат в анимацията. Затова ние сме за даване на културните обекти на концесия, като част от приходите се отделят за местните музеи. Със съчетанието на баленология, СПА и културен туризъм Велинград може да бъде номер 1.

Соня Алексиева:
Защо България губи от културния туризъм? Има толкова много въпроси: табелите, рекламните материали, цените на билетите, работното време на музеите, които са затворени в събота и неделя, картичките, кича, който се предлага на туристите, лошата инфраструктура, невъзможността на хора с увсреждания да посещават много от културните обекти. В музеите могат да се видят експозиции, които от 30 години не са променяни. В същото време обратният пример е Златоград, където инвеститор направи първият частен етнографски комплекс в България и така привличат 50 000 туристи годишно . Когато печелиш от туризъм, трябва да инвестираш в туризъм.

Райна Константинова:
Музеите в България са губещи, а по света няма такова нещо. Въпросът е как българите да ценят своето културно-историческо наследство, ако то не променя живота им, ако не печелят от него? Не сме го превърнали в стока, не го продаваме, а го ползваме само за патриотизъм. Ние сме седнали върху гърнета със злато - културният туризъм е най-проспериращият в света. Ако българският бизнес не се обърне към този вид туризъм, ще трябва да се задоволи с това, което има, а Велинград от 21 000 жители ще стане 10 000. Решението е и в европейските програми, които ни дисциплинират и учат. Но не трябва да “усвояваме” пари, а да печелим проекти, които да произвеждат пари. Трябва да се търси и уникалното за града - има много курорти с минерални води, но само във Велинград ги има писаните великденски яйца.

Магдалена Манолова:
Така, както Велинград е СПА столица на Балканите, България е музикален център на Балканите. Николай Гяуров е най-големият посланик на България в областта на музиката. Културният туризъм изисква да се открият знаковите личности за едно място. Едно име може за се превърне в успешна формула за културен туризъм - така, като в Залцбург има цяла индустрия с името на Моцарт. Мечтата на Гяуров е била Велинград да е Залцбург на Балканите.

Николай Тулешков:
Обезпокоен съм от тенденцията Велинград да се превърне в бетонна пустиня и да загуби своя облик. Най-голямата ценност на града е, че от трите страни е обграден с гора и има запазена зеленина в самия град. Но се посяга в тази посока - строи се в горски фонд, сечат се дървета. Това унищожава облика на града, а общината не реагира. Общината трябва да създаде специфични правила за градоустройство, които да кореспонсират със същността на Велинград като СПА столица. Липсват културни и спортни атракции, връзката град - гора не е усвоена, централната част извън пешеходната зона е абсолютно безлична. Паметниците на културата във Велинград само са декларирани, а по новия закон ако в рамките на 3 години не бъдат регистрирани, ще изчезнат като такива. Паметници на културата като баните са унищожени, интериорите им са разрушени и те изчезват от обществения живот на града.

Йордан Детев:
Права беше проф. Фол да атакува интернет пространството и присъствието на музеите със сайтове. Трябва силна национална реклама в интернет. За това ще помогне новият проект “Глобални библиотеки”, спонсориран от фондация “Мелинда и Бил Гейтс”. В последно време историческото наследство избута духовното наследство от пистата, а то също не бива да бъде забравяно.

Светла Ракшиева:
Историческият музей във Велинград е общински и общината трябва да чуе проблемите. Искам да реабилитирам колегите от музея - много са актуални, работят активно и правят това, което зависи от тях. Сътрудничеството с общината ще роди културните продукти - не само рекламни материали, а и други прояви по модела на програмата за великденските яйца. От години чака реализация проектът за етнографски музей на открито в Чепино - какъв по-хубав център, където туристът да види традиционната култура? Но музеят не може сам, трябва да бъде подкрепен от общината.

Ангел Гоев:
Искам да поставя един злокобен въпрос: дали няма да създадем продукти фалшификат, менте? Българският народ има най-богатата традиционна духовна култура, имаме много обреди с древна история. Но туризмът иска атракции, а обредите понякога са скучни. Продуктът, поставен на състезателна основа, е убиец на българската духовна култура.. Трябва да се намери регулация какъв оригинален продукт ще дадем, обратното е опасно, страшно и трагично.

Златко Златанов:
Всеки даде предложения, никой не пое отговорността как да се случи. Липсва концепция и в държавата, и в общината. Формулата на просперитета е да се намери човек, който е специалист и отговаря за това, което върши - мениджър, който знае как се прави туристическа дестинация. Да вземем днес решение да среща с министъра на културата Вежди Рашидов и да искаме от него нов закон за туризма и културния туризъм. Само с говорене нищо няма да се случи. Музеят трябва да се комерсиализира, да прави пари.

Тодор Енев:
Виновна е държавата, виновна е общината, виновните са много, но въпросът е какво правим. По проекта за етнографски музей на открито в Чепино сме събрали 17 автентични занаята и местната архитектура от 19 век - проектът кандидатства по програми на ЕС за финансиране. Общината има програма за устойчиво развитие на туризма, работи се и по общия устройствен план. Проблемът с опазване на парковете е, че навсякъде има реституция и усилията на общината са да откупи тези реституирани имоти, за да запази парковете. Задача на Общинския съвет е да създаде специфични правила и да играе позитивна градоустройствена роля.

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023