Отчет за 2 -годишното управление
Публикувано на 05 Nov 2001 18:04
Уважаеми съграждани,
На първи ноември се навършиха две години от встъпването ми в длъжността Кмет на Община Велинград. Отново е време за равносметка и тъй като обещах да следвам принципите, заложени в предизборната ми програма, а единият от тях е прозрачност в управлението, аз предлагам на вниманието ви отчет за работата ни през първата половина на кметския мандат. За периода от две години успяхме да направим немалко спазвайки стратегията и ръководейки се от плана за развитие на Общината.
ФИНАНСИ
В края на миналата година бюджетния дефицит на Общината беше от порядъка на 954 080 лева.
За разлика от бюджет 2000 този за 2001 година беше значително по-приемлив. Към настоящия момент годината в това отношение протича нормално с решение на ОбС дефицит 2001г. е финансиран с банков кредит. Тази година и методиката беше сравнително подобрена, като отношения общински - републикански бюджет.
Значителни проблеми ни създадоха прословутия §22 от ЗДБ, съгласно който от общините се отнема преизпълнението на данъчните приходи (до настоящия момент те са 80 000), както и нещастния случай, при който за лекарска грешка Общината изплати 187 000 лв.
Не на последно място е и проблема, според който Общината следва да възстанови по ревизионен акт за неправомерно изразходване на целеви средства на пътя Рохлево - Кръстава в р -р на 60 000,. В момента осъществяваме интензивни контакти с МФ за компенсиране на значителна част от посочените по-горе средства.
ПРИВАТИЗАЦИЯ
За две години в Общината са извършени 10 приватизационни сделки на обща стойност 1 973 512 лв. Във връзка с тях са създадени 356 работни места.
През периода са възстановени 5 224 дка ниви, ливади и мери. От тях 3 592 дка са идентифицирани и имат пълна документация. Урегулирани са над 90% от предоставените по §4 земеделски земи и собствеността им е предоставена на 70 семейства. От 6 години този проблем едва сега намира своето решение.
През 2-те години са предоставени по 600 дка земеделска земя за сезонно ползване на малоимотни и безимотни семейства. Осигурихме 23 дка за разширение на гробищните паркове.Направени са подобрения и са извършени ремонтни дейности на стойност 10 000лв. През август 2001 година започна разработка от проектантски институт за разширяване и усъвършенстване на напоителната система на територията на Общината.
Реализацията на проекта ще започне през 2001 година.
Възстановени са 1031 дка залесени земеделски земи в реални граници.
Предоставени са на концесии за търговска дейност 4 бани в града. С даването им на концесии за дълъг период от време Общината показва правилно управленческо мислене, тъй като ще бъдат направени редица подобрения, който Общината не би могла да направи сама, ще се създадат нови работни места, ще се подпомогне развитието на балнеологията в града.
Изградихме 4 нови дружества с общинско участие "Амос-спорт" АД "Свежина" ЕООД, "Чепинец - Беев" и "Сютка" АД, "Терма Вел" ООД.
Перфектно извършените нови сделки допринесоха за това в Общината да постъпят сериозни средства, които тя инвестира предимно в инфраструктура, а също така в работни проекти с които биха се решили много съществуващи проблеми. Използвам случая да благодаря на комисиите тъй като всичко това стана възможно благодарение на тях.
Всички постъпили в Общината средства са инвестирани в различни дейности чрез обществени поръчки. След многократно извършени проверки от Сметната палата, Прокуратурата и Държавен финансов контрол не са установени никакви нарушения.
СТРОИТЕЛСТВО
Изработен бе нов, актуализиран кадастрален план на града. Направихме частично изменение на ЗРП и решихме стоящия от години заплетен казус "Търговска улица". За 2000 година по строителната програма са изразходвани 48 942 лева. През 2001 година за полагане на асфалт в Общината са инвестирани и разплатени 4 406 000 лева. Средствата са от "Приватизация", целеви и от бюджета на Общината.
Преасфалтирани са отсечките от републиканска пътна мрежа на територията на Общината; Велинград - Сърница, Рохлево - Кръстава, Пашово - Юндола. В града е положен асфалт /асфалтиране и преасфалтиране/ върху 50 000 кв.м. улици. Извършен е ремонт на тротоари на стойност 45 000 лева.
Изградихме ограда по предписание на Общинско сметище. Извършихме ремонти в училища и Детски градини, в "Дом за стари хора" и за инфраструктура на Сърница на обща стойност около 80 000 лева.
От фонд "Стихийни бедствия" 2-те години са изразходвани около 400 000 лв./Драгиново - подпорни стени, Сърница - читалище и инфраструктура/.
Започна изграждане на енерго-спестяващо улично осветление.
По проект "Красива България" бяха извършени подобрения на 8 обекта.
Новите обектите са съобразени с изискванията за придвижване на инвалиди.
ОБРАЗОВАНИЕ
И през двете години бяха направени значителни подобрения в училищата и ДГ. Извършени са ремонти на покриви, санитарни помещения, физкултурни салони и класни стаи. ВиК инсталациите в 10 общински училища.
Само за 2001 година в ремонтите им са вложени средства в размер на 42 800 лева. Осигурено е гориво за отоплителния сезон за всички училища по закона за обществените поръчки.
Модерен компютърен кабинет бе обзаведен в училището, в Сърница от фондация "Бъдеще за България".
В момента започва подготвянето на такъв кабинет и в СОУ "Васил Левски" - Велинград отново с посредничеството на фондацията. Работим по програми за обзавеждане с компютри на всички общински училища.
КУЛТУРА
През двете години, основни дейности в отдела бяха координиране на работата между отделните културни институции в Общината, изготвяне на становища по постъпили писма и молби, организиране на тържества и културни мероприятия по годишния календарен план и проверка на документи и вписване на местните ръководства на вероизповеданията в общински регистър.
Работата, свързана с координиране на културните институции от Общината е успешна благодарение на съвместните усилия на всички заети с тази дейност, чиито усилия са насочени към усъвършенстване на комплекса от механизми, чрез които гражданите изразяват най-добре своите културни потребности.
Основната, видима част от дейността на отдела е свързана с работата по културния годишен план. С необходимата почит и уважение бяха чествани всички официални празници на РБългария. Реализирането на местните празници, обичаи и традиции попълниха основното си предназначение, да съхранят най-доброто създадено от народа, да не се прекъсва връзката с традициите и запазване на духовния облик на региона. Основен акцент в това отношение са Празниците на културата. Като тържества с особено място и значимост в културния живот на Общината, те реализираха основната си цел да задълбочат контактите на велинградчани и гостите на града с културно-историческите ценности на региона и уникалността на българската култура като цяло.
Изготвена е и стратегия за развитие на културата в Община Велинград, която предстои да се обсъди и приеме, както и статут на Празниците.
СПОРТ И ТУРИЗЪМ
През периода от две години са подписани договори за сътрудничество с всички туристически обекти и агенции на територията на Общината. Установени са контакти и подписани договори за сътрудничество с 3 фирми от Македония.
Осъществихме проект за развитието на алтернативния туризъм на територията на Общината.
Отпечатани са няколко луксозни туристически брошури.
Участвали сме в туристическите борси в Софи, Пловдив, Варна.
Главният експерт проведе обучение по издадения чрез спечелен проект "Наръчник на собственика на селска квартира" обучение в 7 града на страната. Участваме във всички мероприятия залегнали в календарите на спортните клубове. Общината ни вече два пъти е домакин на Републикански първенства по триатлон.
Тази година за първи път в рамките на ВПК се проведоха турнири за аматьори, които се надяваме да превърнем в традиция.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Здравната реформа стартира успешно в селищата на Общината. През 2000 година сключихме 6 договора за ползване на недвижимо имущество предназначено за здравните служби там.
50 260 лева получихме от Световната банка. С тях оборудвахме 9 лекарски практики. През тази година като втора част от проекта за преструктуриране на здравния сектор получихме от Министерство на здравеопазването още 28 134 лева. Освен това медицински центрофуги на стойност 9 265 лв.
През тази година получихме и много помощи от БЧК и АЧП, които разпределихме сред социално-слаби семейства, "Дом за деца и юноши", "Дом за стари хора", МБАЛ и Болница за белодробни заболявания. Водим регистър на здравно осигурените лица подлежащи на осигуряване за сметка на общинския бюджет.
ЕКОЛОГИЯ И
ОЗЕЛЕНЯВАНЕ
Успешно работиха и през двете години специалистите в двете дейности. Изменена и допълнена е Наредба №1 на ОбС, като са актуализирани глобите за нарушения. Само за 2000 година са проведени 2 заседания на ОФООС /Общински фонд за опазване на околната среда/. С решение на ОбС е приета приходно-разходната план-сметка на фонда за 2001 година. 72 840 лева бяха предвидени като приходи за тази година. С разходите, които сме правили по сметка на ОФООС сме участвали във финансиране на проекти, използвани за укрепване на ерозирали терени, за привеждане на депото за ТБО в съответствие с изискванията .
В Общината през 2001 година се проведе за 1-ви път кампания "За чисти и приветливи селища". И през двете години сме участвали в организирането и провеждането на кампаниите "Да почистим България" и "да почистим света".
През изминалия период за поддръжка на озеленените площи в града са изразходвани 361 942 лева. Засадени са 285 броя дървета, 1713 бр. храсти, цветя, жив плет. В рамките на културните празници бяха проведени за пръв път "Дни на цветята". От главния експерт в дейност "Озеленяване" в извънработно време, безвъзмездно са изработени и одобрени 13 броя проекти на обща стойност 1054 (към МОСВ, към фондации, към "Красива България") за първи път в Общината бе уредена изложба по случай 50 годишния юбилей на специалност "Ландшафтна архитектура".
АДМИНИСТРАТИВНО-ИНФОРМАЦИОННО
ОБСЛУЖВАНЕ
От началото на мандата е направена пълна инвентаризация на общинското имущество. Ремонтирахме сградата на ОА, направихме профилактика на отоплителната инсталация, ремонт на почивната база в Поморие.
Успешно преминаха организацията и протичането на парламентарни избори 2001 година. Изготвени са 2 455 броя различни удостоверения на граждани, 1332 броя адресни карти, около 8000 дубликати от различни документи.
В деловодството на Общината са заведени 8 108 броя молби, жалби, писма и преписки на граждани, изведени са 3000 писма.
През периода ноември 99 - ноември 2001 година. 597 броя проекто- решения са внесени в ОбС. От тях 502 броя само от ОА, 83 бр. от Председателя на ОбС и 12 бр. от съветници.
ПРОЕКТИ, КРАТКОСРОЧНИ И ДЪЛГОСРОЧНИ ПЛАНОВЕ
Продължава работата по най-мащабният за сега проект на Общината - Сютка. Изготвен е нов ОВОЗ /Оценка за въздействие върху околната среда/. До края на годината той ще бъде внесен пред Висш екологичен съвет. След преминаване на този етап влизаме в самия работен стадий. Тогава ще се търсят допълнителни средства за изготвяне на работни проекти за водоснабдяване , енергоснабдяване и пътища. Хората на Велинград трябва да знаят, че това разглеждане на ОВОЗ е от изключително важно значение за продължаване работата по проекта. Надяваме се да получим подкрепата на обществеността, както и на новите управляващи, които би трябвало да оценят важността на проекта не само за Велинград и Общината а и в национален мащаб.
С изключение на Исторически музей, чиито ремонт ще приключи в най-кратки срокове, приехме всички завършени обекти - седем на брой, включени в проекта "Красива България - III". Спечелването на този проект даде възможност с малко средства от наша страна да извършим значителни подобрения на градската среда. Проведено бе обучение на специалисти и бяха създадени 186 временни работни места. Чрез спечелен от общината проект заменихме голяма част от старите съдове за смет с нови, екологосъобразни и по-добре изглеждащи контейнери тип "Бобър". В момента е в процес на същинската си реализация проект "Фамилно компостиране на растителни и животински отпадъци в пластмасови кофи" на стойност 41 200 лева. Проектът се финансира от МОСВ и е пилотен за България. Работи се по проекти за инвалиди, "Майчин център", изработен е проект "Биологично фермерство" съвместно с кметство Кръстава.
Агенцията за регионално развитие спечели проект, по който ще бъдат отпуснати около 70 000 евро. Ще бъде създаден разсадник за култивирано отглеждане на билки. Реализацията на този проект е насочена към осигуряване заетост на работилите в минната и стоманодобивната промишленост и на техните семейства. По него ще бъдат открити седем постоянни и около 40 временни работни места. Ще се проведе обучение на 100 човека.
Подготвени и подадени за финансиране са проекти, свързани с изграждане на "Бизнес инкубатор", "Създаване на учебно-производствен център", проекти за ремонт на ОВ и ВиК във "МБАЛ - Велинград" ЕООД и за "Възстановяване на учебно производствена база - км. Абланица".
Има изготвен работен проект за ремонт на отоплителната система, подмяна на дограма и благоустрояване на сградата на СОУ"Васил Левски". Заедно с проекта за МБАЛ те са представени във фонд "Регионално развитие" към МТСП. Искрено се надяваме нашата съгражданка и вицепремиер г-жа Шулева да направи всичко възможно за финансиране на двата проекта.
В пълен синхрон с Общината работят общинските предприятия. Търсим финансиране на готов работен проект за покриване на Общинския пазар. Готов работен проект във връзка с ремонтни дейности и благоустрояване на Дом за стари хора е представен от ОССП. Стойността му е 120 000 лева. За него очакваме финансиране от социалното министерство. Радостен е фактът, че най-сетне градския стадион ще бъде възстановен и спорта в града ни ще има добра база.
ОбС гласува създаването на дружество за завършване на Културния дом, а ние смятаме да направим всичко възможно да намерим инвеститор за него и да регистрираме това дружество. Имаме идея относно временните търговски обекти. Смятаме те да бъдат концентрирани на определени места без да нарушават добрия облик на града. В този смисъл на ОбС ще бъдат предложени различни варианти.
Общината активно съдейства за стимулиране на частната инициатива. Очаква се "бившият дворец" да се превърне в луксозен хотел с категория четири звезди, ще бъдат открити много работни места, ще бъде направена сериозна крачка към приобщаването на Велинград към европейските курорти.
По инициатива на Общината беше осъществена идеята за изработване на рекламен филм и клип за Велинград. Касетата ще бъде тиражирана, преведена на няколко езика и се надяваме да допринесе значително за развитието на Велинград като курорт, като привлече много наши и чужди туристи.
С реализацията на проектите очакваме да се подобри значително работата на различните звена, към които са насочени, да стабилизираме работната ръка, да се подобри като цяло благосъстоянието на населението в цялата Община.
Уважаеми съграждани,
Едва ли съм успял да бъда максимално изчерпателен, отчитайки пред вас дейността на Общината през изминалите две години. Надявам се все пак да сте добили представа за свършеното от нас. Всъщност благодарение на медиите, които бяха сериозен коректив през цялото това време вие непрекъснато бяхте информирани. Благодаря им и се надявам и в бъдеще да съумеем да запазим добрия тон и коректните взаимоотношения.
Поднасям своите лични и на Общинска администрация извинения за грешките, които сме допускали и които неизменно съпътстват всяка работа. Ще се стараем за в бъдеще да ги сведем до минимум.
Работата на ОбА е тясно свързана с тази на ОбС. Много от направеното до сега е благодарение на неговата подкрепа.В тази връзка изказвам специална благодарност към съветниците от групата на ОДС. Благодаря за градивната критика на опозицията, на Председателя на ОбС за добрия синхрон на работата между нас.
На края бих искал да ви уверя, че стриктно ще продължа да следвам Програмата, с която се кандидатирах за Кмет и спечелих доверието ви. Ще продължа да работя отговорно за просперитета на моя и вашия град, на Общината. Искрено вярвам, че с общи усилия ще успеем да ги направим по-благоустроени и по-красиви, а живота на хората в тях по-добър.
КМЕТ НА ОЩИНА ВЕЛИНГРАД:
/д-р Цветан Дафов/
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023